Zavřou za korupci i Zemana s Rychetským či Klausem?

obrazek
25.6.2013 15:20
Nedávno zatčení někteří bývalí poslanci se prý měli účastnit korupčního jednání. Mělo se tak stát tím způsobem, že údajně dostali odměnu (prý úplatek) za odejití ze sněmovny složením svých mandátů. Dostali prý korupční protiplnění - nová pracovní místa. Jenže totéž se dá tvrdit i o Zemanovi s Rychetským, či případně Klausovi.

Mohou být různé zásluhy, aby za ně člověk něco získal. Třeba na pracovišti to je odměna nadřízených a tak podobně. Co se týká odměn pracovními místy, tomu se odjakživa říkalo "získat trafiku". Pochází to z toho, že mocnář ocenil zásluhy válečného invalidy tím, že mu věnoval trafiku. Bylo to drobné sociální zabezpečení invalidy za věrné služby na válečném poli. Byl to úplatek mocnáře, aby jej invalida neobtěžoval svými sociálními požadavky, anebo to bylo uznání jeho činnosti pro něj? Ono totiž nikde není uvedeno, co ještě úplatek je, a co už není...

Nyní se také mohou objevovat různé služby, které jsou podobné zajištění zaměstnání. Dokonce bez nutnosti být invalidou. Nelze s naprostou jistotou tvrdit, že by zatčení bývalí poslanci dostali své „trafiky“ za odměnu, že odstoupili, aby nemuseli schvalovat rozpočet, se kterým nesouhlasili. Porovnávají se různé dřívější případy podobných odchodů politiků – zda jde o zvyk (třeba v podobě té či oné trafiky) nebo zajištění jiného zaměstnání. Princip je stejný – něco výrazného uděláš v můj prospěch a já ti pak dám za to odměnu. Byl to i případ těchto poslanců? Kdy je nebo není taková odměna úplatkem? Byla to u nich vůbec odměna?

Mnohem výraznějším podobným případem by mohlo být vnímáno jednání Rychetského a Zemana. V mnohých diskusích i vzpomínkových knihách se oba netajili, že se roky a roky moc dobře znají a jsou dobří přátelé. Pak je ale pro jednání Ústavního soudu Rychetský podjatý, když rozhoduje jako předseda Ústavního soudu o ústavních stížnostech v prezidentských volbách. Podjatost se mnozí soudci snaží ignorovat, zvláště tam, kde je zjevná. Nedají ji posoudit ani nikomu nestrannému. Pak se nelze divit, že od Rychetského (a jím podepsaná) přijde reakce ústavní stížnosti na ústavní stížnost proti porušení Ústavy v případě prezidentských voleb. Rozhodoval přece ve prospěch svého dobrého letitého přítele, aby mu zajistil nové a dobře placené pracovní místo – „trafiku“ v podobě funkce hlavy státu. Udělal to asi formou Ctrl+C a Ctrl+V při přepisování jiných rozhodnutí. Jen se změnily iniciály stěžovatele. Tak došlo k tomu, že se v textu podepsaném Rychetským objevily věci, na které stěžováno nebylo a naopak, proti čemu směřovala stížnost, to se tam neobjevilo. 

Pak došlo na reciproční protiplnění odměnou. Zeman navrhoval čtyři kandidáty k Ústavnímu soudu, ale vychválil jen jediného – přítele Rychetského. Stejně tak vyslovil přání, aby dělal předsedu Ústavního soudu. Oba jsou teď na tom platově zhruba stejně – vzájemně si vypomohli v rámci svých pravomocí. 

No a co ten Klaus? Obrovsky pomohl zdarma v prezidentské kampani. Mnohokrát vyslovil podporu kandidatuře Zemana. Přinesly to nesčetněkrát všechny sdělovací prostředky. Stačí se pozeptat v reklamních agenturách, kolik miliónů by to stálo, když by to měl Zeman zaplatit – všechnu inzertní plochu v tisku i ve vysílání všech televizích či rádiích, a to i několikrát za den. Jogurt nebo hygienické prostředky mohou to množství reklamní plochy jen smutně a tiše závidět.

Tady se nabízí - s tvrzením o superodbornosti Klause - jmenovat jej premiérem. Spoluvládnutí si už vyzkoušeli v obou polohách – premiér i předseda sněmovny. Když by se to špatně prosazovalo, tak alespoň drobná „trafika“ pro Klausovu ženu – místo velvyslankyně na Slovensku a s tím i související diplomatický pas pro Klause.

karel-svetnicka
Student doktorandského studia na PF UK a politologie na FSV UK. Jsem zvyklý nenadávat - to umí každý, ale publikováním pomoci věci napravovat.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.