Absolutní luxus rozhlasu – poslech všech Wagnerových oper

obrazek
13.4.2013 14:40
Richard Wagner - skladatel, dirigent, básník a myslitel, často nazývaný nejněmečtějším ze všech Němců, vytvořil díla, která plným právem patří k perlám světové kultury. Letos v květnu si budou nejen Evropané připomínat 200. výročí od jeho narození a jedním z nejlepších médií k jeho hudbě se pro tento čas může stát i staré dobré rádio.

V neděli 14. dubna 2013 začíná na stanice Český rozhlas Vltava největší z několika cyklů pořadů věnovaných letošnímu 200. výročí narození Richarda Wagnera. Šestidílný projekt nazvaný Wagnerovská epopej je součástí programové řady CD Laser, kterou stanice Vltava vysílá vždy v neděli od 21 do 23 hodin. Náplní cyklu jsou komentované ucelené ukázky a delší scény ze světových nahrávek, na nichž se podíleli přední wagnerovští pěvci minulých desetiletí a neméně slavní mistři taktovky. V krásný nedělní večerní čas tak budeme mít možnost zaposlouchat se postupně do třinácti wagnerových oper - od prvotiny Víly přes oblíbené romantické příběhy až po Prsten Nibelungův a Parsifala.

Mystická operní hudba Richarda Wagnera, plná nekonečných melodií, dramatických zvratů a velkých emocí, mnohé fascinuje, přitahuje, ale také odpuzuje. Wagner se stal kultovním skladatelem, ostatně pro vytvoření kultu kolem své osoby tento velikášský a exaltovaný umělec udělal mnohé za svého života a již ve své době rozdělil hudebníky a posluchače na dva tábory. Přesto návštěva představení některé jeho opery bývá pro každého diváka velkou a ojedinělou událostí. Vstupenky na Bayreuthské slavnostní hry, které mají punc světově ojedinělého festivalu, jsou na několik let dopředu vyprodány. Pro svou interpretační a myšlenkovou náročnost i pro svou délku, přesahující většinou čtyři i pět hodin trvání, jsou Wagnerovi operní inscenace v repertoáru divadel zcela mimořádně. Se stejnou zvýšenou pozorností sleduje publikum i nahrávky jeho oper. Proto si pouze rozhlas může dovolit takový luxus nabídnout – zcela zdarma a prakticky kdykoliv - poslech všech jeho oper a navíc v nejrůznějších provedeních. Na Vltavě zazní každá opera v jiné nahrávce, ve všech případech půjde o špičkové nahrávky, jež přinesou zároveň i zajímavou plejádu světových wagnerovských pěvců. 

V neděli 14. dubna si tedy můžete na Vltavě poslechnout ukázky tří oper, jichž si ale Wagner sám nevážil natolik, aby je pustil na scénu bayreuthského Festspielhausu. Jde o opery Víly, Zákaz lásky a Rienzi. První dvě je opravdu raritou slyšet, na Vltavě zvolili záznam z veřejného provedení v Mnichově pod taktovkou Wolfganga Sawallische. Následovat budou postupně Bludný Holanďan, Tannhäuser, Lohengrin, Mistři pěvci norimberští a Tristan a Isolda. Každou z částí tetralogie Prsten Nibelungův (jde o opery Zlato Rýna, Valkýra, Siegfried a Soumrak bohů) bude zastupovat vždy jiná nahrávka celého Wagnerova cyklu. Celý cyklus pořadů uzavře v červnu Parsifal v dnes už legendárním nastudování Hanse Knappertsbusche.

Wagnerovská epopej nebude jediným pořadem, jímž si Český rozhlas Vltava připomíná skladatelovo výročí. Připraveno je několik přímých přenosů nebo záznamů divadelních představení. Například 4. května zazní Soumrak bohů v přímém přenosu z londýnské Covent Garden. Na 22. května se pak na Vltavě chystá dokonce celý Den s Richardem Wagnerem.

katerina-vaclavu
Vystudovala Fakultu humanitních studií, obor Elektronická kultura a sémiotika. Na volné noze pracuje jako redaktorka internetových stránek. Zajímá se o filosofii člověka, umění a především literaturu.
Klíčová slova: kultura, volný čas

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.