Bude pokles etablovaných stran pokračovat?

20.1.2011 16:46
Když jsem loni na podzim začal mluvit o tom, že se na jaře 2011 zhroutí politická pozice vládních stran, řada novinářů i analytiků se mi vysmívala. Když jsem ve svém vystoupení ve sněmovně před hlasováním o důvěře vládě hovořil o tom, že se nestabilita vlády a stále opakované a neřešené korupční kauzy promítnou znechucením vůči celému establishmentu, tedy i vůči ČSSD, nevšiml si toho v médiích nikdo. Už to nestálo ani za komentář.

Podle posledního průzkumu STEMU se propadly v lednu – podle mě logicky - pozice ODS, TOP 09 i ČSSD. ODS trpí tím, že Nečas prostě není silnou charismatickou osobností, lídrem. Dovolím si předvídat, že pád preferencí ODS se v nejbližších měsících nezastaví. Až se bude blížit 10%, bude Nečas vyměněn za jiného premiéra.

TOP 09 trpí poklesem preferencí o třetinu. Je to podle mě reakce na „reformy“ a chaos ve zdravotnictví. Lidé se začali oprávněně bát. Knížete Vyspavače, zcela neschopného ministra zdravotnictví a všehoschopného ministra financí. A ČSSD nedělá nic, aby se důsledně oddělila od koalice. Ostatně v krajích nese ČSSD spoluodpovědnost za zdravotnictví a lidé neřeší tak subtilní otázku, jak jsou rozděleny ve zdravotnictví kompetence mezi centrum, tedy vládu a kraje.

Věci veřejné balancují nad hranicí pětiprocentní podpory a nejsou ani na 60% svého výsledku ve volbách do sněmovny. Jejich krize je krizí existenční.

Zvyšuje se počet lidí rozhodnutých nevolit nikoho (!), téměř třetina lidí nechce volit strany, které jsou ve sněmovně dnes zastoupeny. Tento jev stojí za podrobnější analýzu. Troufl bych si říci, že se do konce I. pololetí bude tato tendence zřejmě ještě posilovat. Pokud se vláda a ČSSD nevzpamatují.

Co bude, až unisono všechny etablované politické strany budou dále ztrácet podporu veřejnosti? Vytváří se tak prostor pro zcela nový politický subjekt. Kde a co to bude?

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

alex
Mimochodem, pane z Dubé, tentokrát máte ve svém prvním příspěvku naprostou pravdu. Je neuvěřitelné rozhodnutí vedení ČSSD po odstoupení Paroubka - tenhle vývoj se dal jednoznačně čekat. I to svědčí o "profesionalitě" ČSSD.
alex
Já to napíšu takhle. Představuji si, co by sem napsal Vlk a z loajality nenapíše.
zdobinsky
Tak, pane Vacek, budeme všichni přáteli a bude nám dobře :-).
zdobinsky
Ale prosím vás, kdo by ještě dnes vzhlížel k nějakým "novým" subjektům. Ta dnešní zkušenost je dostatečně odstrašující. Lidé budou volit jedině nějakou skutečně charismatickou osobnost, která není navíc okoukaná a profláknutá. Tou ale paní Bobošíková rozhodně není.
kosina
Domnívám se, že tím novým subjektem bude Suverenita paní Bobošíkové.
vladajsoucna
Co vím, tak ten sjezd se ponechal v původním termínu, protože se při něm měla prý konat přímá volba předsedy a ta žádala větší přípravu. Ta ale nakonec stejně nebude. Naprostá kašpařina.