Chládek: Státní maturita bude. Bohužel...

4.2.2011 17:26
Plénum sněmovny dnes projednávalo můj senátní návrh novely školského zákona na úplné zrušení státních maturit v podobě, kterou předložil ministr školství ze strany Věci veřejné Josef Dobeš. Při svém úvodním slovu jsem poslancům zopakoval hlavní důvody, které mě k podání takového návrhu vedly. Podotýkám, že senátem můj návrh prošel napříč celým politickým spektrem.

Při následné diskusi o návrhu padlo spoustu zajímavých výtek vůči mému návrhu. Podle některých poslanců včetně ministra Dobeše má mnoho chyb. O chybách připravované verze státních maturit však ministr Dobeš taktně pomlčel. Například předraženost projektu, administrativní náročnost, nesmyslnost otázek a v neposlední řadě také fakt, že generální zkouška státních maturit vykázala na 12 tisíc chyb!

K tématu státních maturit jsem toho řekl již mnoho a není potřeba tyto věci opakovat. Dnešní rozhodnutí sněmovny mě ani v nejmenším nepřekvapilo. Co mě překvapilo je však to, že proti mému návrhu hlasovalo také 11 poslanců ze sociální demokracie (stínová ministryně školství Vlasta Bohdalová, místopředseda ČSSD Milan Urban ad.), a to i proti usnesení Předsednictva ČSSD, které bylo před časem přijato s tím, že návrh na státní maturity ČSSD nepodpoří.

Na závěr tedy musím říci, že za případné chyby státních maturit a veškeré důsledky přebrali zodpovědnost poslanci, kteří můj návrh nepodpořili. A věřte, chyby budou.

Jsem zvědav, kdo z těchto poslanců se bude moci poškozeným studentům ale obecně také daňovým poplatníkům podívat do očí...

marcel-chladek
senátor Parlamentu ČR, místopředseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu PČR
Klíčová slova: Dobeš, školství, státní maturity

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

k_vasicek
Jeste dovetek, pan senator se opet domniva, ze objevil Ameriku, kdyz vyhrozuje, ze chyby budou, chyby budou vzdy a chybyl vzdy byly,

to neni zadny objev Ameriky, a pokud pan senator argumentuje, kolik bylo v testu statni maturity chyb, to opet zadna velka Amerika neni,

ten test se delal nepochybne prave proto, aby se odhalila slaba mista, rozhodne to neni argument proto, ze statni maturita je spatne pripravena, ostatne pane Chladek, vedle chyb, na ktere se prislo, ci prijde, budou a byly i chyby, na ktere se neprijde a neprislo.
podobne jako o praci zpravidla nejvic mluvi ti, kdo nic nedelaji,

tak o bezchybnosti muze hovorit tak akorat ten, kdo netusi nic o teorii pravdepodobnosti a matematicke statistice, teorii kvality atd.
A urcite nekdo objevi Ameriku, az budou odhaleny chyby ve skutecne statni maturite, kdyz se chyby odhali, priznaji a zverejni, tak to je pozitivni vec,
a vzhledem k tomu, ze ucitel projde se svymi studenty od 1. do 4. rocniku, tak chyby se budou objevovat stale a znovu a znovu.
A nekdo bude hrde objevovat Ameriku.

Misto "brani se za studenty a rodice" by to chtelo prispet k pozitivnim zmenam nejen v nasem skolstvi, zkuste se podivat, jaky nazor na statni maturity a testovani i na ZS má Spolecnost ucitelu matematiky JCMF www.jcmf.cz

Sotva se najde dobry ucitel nejen matematiky, ktery ma smysl pro zodpovednost, ktery by se stavel proti ststnim maturitam a dalsim nutnym zmenam nejen ve skolstvi

Ja zkusim zapatrat rekneme v pedagogickych casopisech, zda tam najdu nejaky prispevek pana senatora, ktery by zabral vice nez 10 minut prace
k_vasicek
Statni maturity na stesti budou.
Zatimco pan senator Chladek se domniva, ze statni maturity bohuzel budou, tak se domnivam, ze ta cast nejen pedagogicke a odborne verjnosti, ale domnivam se i nekterych zamestnavatelu, kteri potrebuji vzdelane pracovniky ci spolupracovniky, tedy nestaci jim, ze maji "Papir" na to, aby mohli ucit, ale opravdu se neco naucili a maji zajem a chut se dale ucit, tak ze ta cast verejnosti je rada, ze nejaka statni maturita nakonec bude. I kdyz v nejake zdeformovane podobe, jak ji privedl k obrazu svemu jeden religionista, ktery navrhl a prosadil 2 urovne maturity. Ono je opravdu "chvalyhodne", ze se nekdo "bere" za zaky a studenty. Rada z nich by asi byla rada, kdyby kazdy, kdo ma nejaky "papir" by mel mit podle nazoru nekterych zrejme "ustavni pravo" ne dostat prilezistost, ale rovnou dalsi "papir" dostat postou.

POKUD NEMAME byt narodou politilogu a kunsthistoriku, kteri mozna uzivi sami sebe, ale nemuze na jejich exportu postavit ekonomiku, tak musime ty pomery ve skolstvi trochu prenastavit. Pokud studentum na verejnych gymnaziich ted k "uspesnemu" studiu staci pul hodina pripravy denne na vsechny predmety, tak drive to nestacilo ani na napsani jednoho domaciho ukolu.
Nevim, jestli je cast verejnosti natolik naivni, ze opravdu stale znovu a znovu skoci na spek nekomu, kdo laka obcany, ze zabrani korupci, zpruhledni zakazky, ze pripravi nejaky "flexibilni a laciny system" toho ci onoho, tak ja patrim k tem, kteri nejsou zcela padli na hlavu. Vidime to dnes a denne, jak se vsichni zaklinaji bojem proti korupci, pak se neco proflakne, nekdo se z jednoho postu presune na jiny, a jede se dal.
Pokud chce nekdo zvysit uroven naseho skolstvi kvalitnejsi vyukou, staci se vratit z politiky mezi prosty lid a ucit bezplatne deti ze znevyhodnenych rodin, tim myslim, deti, o ktere se napr. staraji jejich prarodice, protoze rodicum byly odebrany, protoze se o sve deti nestarali atd.
Iniciative se meze nekladou. jak vidime, nalevo napravo, jak nekdo cuchne k politice, tak se nikomu moc delat nechce.

byvali politikove si zakladaji poradenske firmy a "radi" a "radi".

Podobne lekari a filozofove rozdavaji rozumy, jak je "flexibini a lacine a bezpecne" sdilet tu ci onu dokumentaci. Pak se jim odbornici smeji za zady, ale do oci to nejde, to by s nimi zametli. meli jsme ve funkci ministra informatiky odborne eso, ktere rovnez bylo ochotne delat a ridit v zasade jakykoliv urad, odbornici plakali, urcite ted zase nekde "radi", a urcite se najde dost prizpusobivych odborniku, kteri jej a nejen jej budou velebit. i jim by se na oplatku hodila za odmenu nejaka trafika.
Co se tyka tvrzeni, ze nekdo chce vydelavat na studentech, vydelava se na vsem a na vsech. On se vzdy najde nekdo, kdo se "statecne bere za prosty lid", nebo 21 let po padu komunismu, z tepla snemovny ci senatu statecne bojuje proti vsem formam totality.
Staci se nechat vysadit v S. Koreji nebo na Kube, a hrdinove mohou prilozit ruku k dilu.
Cuba Si, Yankee No