Co vlastně Radka Johna zajímá?

6.1.2011 15:06
Pár dní před svátky jsem dostal velmi zajímavý e-mail, ve kterém spolumajitel společnosti na výrobu protipožární techniky popisuje praktiky při výběrových řízeních v Hasičském záchranném sboru ČR. E-mail však putoval nejdříve ministru vnitra Radku Johnovi z Věcí veřejných. „Pana Johna ani jeho další bojovníky proti korupci to nezaujalo, třeba to zaujme Vás,“ napsal mi autor dopisu. Ministr vnitra John přitom sám před časem apeloval na občany, aby na podobné praktiky upozorňovali. Když však takto někdo učiní, ministr John - ani nikdo jiný z Věcí veřejných - nereaguje.

Vážený pane Paroubku,

posílám Vám několik vět o tom, jak fungují výběrová řízení v resortu Ministerstva vnitra, pana Johna ani jeho další bojovníky proti korupci to nezaujalo, třeba to zaujme Vás.
 
Zdraví Vás
 
Zdeněk Pavliš
 
E-mail pana Pavliše adresován ministru vnitra Radku Johnovi, poslankyni za VV Kristýně Kočí a do centrály jejich mateřské strany Věci veřejné:
 
Předseda VV Radek John se v médiích vyjádřil, že nemají za sebou kmotry a nepodílejí se na cinknutých zakázkách. Jako spolumajitel předního výrobce protipožární techniky v České republice mám zkušenosti s tím, jak funguje výběr dodavatelů v zakázkách do 2 mil. Kč v Hasičském záchranném sboru ČR /HZS/, tedy v resortu Ministerstva vnitra, za který Radek John zodpovídá.
 
V mnoha případech funguje systém "přihrání" zakázky dopředu vybranému dodavateli. Tento systém zadání zakázky jednomu, předem vybranému dodavateli, jak se o něm, mimo jiné, zmiňuje premiér Nečas v MF Dnes 13. 11. 2010, byl za posledních 10 - 11 let doveden takřka k dokonalosti, což mohu demonstrovat na několika výběrových řízeních HZS, kterých jsme se zúčastnili, případně jsme se o nich dodatečně dozvěděli. Cca před deseti lety naše společnost Pavliš a Hartmann byla oslovena HZS nejmenovaného kraje s výzvou k podání nabídky na dodávku požárních hadic. Toto výzvu jsme vzali jako prestižní a podali "neprůstřelnou" nabídku. Následně jsme byli vyzváni k doložení různých skutečností, což jsme splnili, zakázku jsme stejně nedostali. Na telefonický dotaz, jak je možné, že zakázku dostala jiná společnost, i když jsem přesvědčen, že nikdo nepodal lepší nabídku, mi dáma, která řídila toto výběrové řízení, odpověděla, že již byli dohodnuti s jiným pánem a my jsme měli dělat křoví a že bohužel nevěděla, že jsme výrobci. O několik let později jsme u této krajské organizace HZS vyhráli výběrové řízení na dodávku hadic z produkce naší společnosti. Z dalšího výběrového řízení jsme byli vyřazeni, protože do zadání byly předepsány hadice zahraničního výrobce, to že náš produkt splňuje veškeré kvalitativní požadavky a disponujeme potřebnými certifikáty na tyto výrobky, nehrálo žádnou roli.
 
A jak vypadá situace v posledních dvou letech? Naše společnost patří mimo další sortiment, který produkujeme v našich dvou závodech, k předním výrobcům plovoucích čerpadel v EU, jedná se o produkt, který dodáváme pro záchranářské jednotky v nejrůznějších zemích Evropy, a velmi dobře se osvědčil při záplavách v letošním roce. Víme minimálně o třech případech dodávek těchto strojů pro HZS různých krajů, které byly přes několik obchodních organizací přihrány zahraničním výrobcům. Tedy za peníze českých občanů byl místo českého producenta podpořen zahraniční producent.
 
Domnívám se, že by bylo zajímavé vidět finanční pozadí těchto nákupů.
 
Na základě letitých zkušeností jsem došel k názoru, že česká výrobní organizace, byť má špičkový produkt, nemá v případě, že se úředník, který je placen z našich daní a nakupuje za naše peníze a je rozhodnut dát zakázku "spřátelené" firmě, nemá šanci tento produkt uplatnit. V těchto případech je systém jak obejít tuzemské producenty doveden k dokonalosti. Těmto nepravostem plně nahrává zákon č. 137/21006 o veřejných zakázkách.
 
Já se ptám, jak dlouho na nás a za naše peníze budou různí úředníci, kteří rozhodují o výběrových řízeních, vyplazovat jazyky a v některých případech vystrkovat jiné části těl. Rovněž se ptám, co uděláte, pane Johne s kmotry ve vašem resortu a kdy prověříte, zda zakázky ve Vašem resortu nejsou cinknuté, jak jste řekl. V případě, že Vás to bude zajímat, mohu Vám sdělit pár jmen a na co se jich zeptat.
 
Zdraví Vás
 
Zdeněk Pavliš
jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

racek
podívejte, pane Dubo, tak jak to popsal Vlk to skztečně funguje. Soukromně vá řeknou ledascos, ale veřejně jen pár odvážlivců. Jsou, ale moc málo. Víte, úředník či politik je na každé 4 roky jen jedenm ale dodavatelů a zájemců spousta ...
zdobinsky
Stížnost nebo upozornění na špatnou práci nadřízených má v ČR jediný efekt, a to zaměření pozornosti na stěžovatele, nikoli na předmět stížnosti. A to na všech úrovních života občanů naší republiky, ne jen v nejvyšších patrech. Prvořadou snahou je zbavit se stěžovatele nebo mu alespoň maximálně znepříjemnit život. Nevím, do jaké míry se to týká soukromých firem, ale firem a úřadů finanovných nebo spolufinancovaných ze státních nebo veřejných peněz se to týká 100%. Formálně tedy máme demokracii, fakticky ale nikoli. Mobing u nás vesele kvete.
novotny
Připadá mi že, to co jsem napsal kdysi v níže uvedeném blogu je u nás nyní asi jen utopie:
http://www.vasevec.cz/blog/umime-si-spravne-vybrat-nebo-to-vlastne-ani-nechceme/
jaroslav
Je to tak. Radka Johna zajímají jen kamery. Když je před něma tak ožije a slibuje modré z nebe. Vykřiku typu jak zamete s korupci a vzkazy k občanům ať ohlašují korupci, začaly být jen folklorem věcí veřejných. Lidé už vystřízlivěli z počatečního oparů slibů a přestali věřit planým slibům.