Do českých kin přichází Příběh Kmotra, snímek inspirovaný skutečnými událostmi

obrazek
24.10.2013 08:15
Ve čtvrtek bude mít v českých kinech premiéru snímek režiséra Petra Nikolaeva Příběh Kmotra, který je inspirován bestsellerem Kmotr Mrázek Jaroslava Kmenty. Snímek popisuje vzestup a pád člověka, který se od kšeftu s digitálními hodinkami posunul až na pozici šedé eminence české politiky.

„Ve filmu Příběh Kmotra se střetnou dva světy - víra v právo silnějšího a chytřejšího a víra ve spravedlnost. Touha po úspěchu reprezentovaném materiálním bohatstvím a touha sloužit dobru, právu a zásadám civilizované společnosti. Budeme sledovat strhující souboj představitele zákona a pořádku s člověkem, který řád přizpůsobuje svým vlastním potřebám,“ charakterizují snímek jeho tvůrci.

O čem je řeč?

Policista Cajthaml (Lukáš Vaculík) je celý život na stopě Kmotrovi (Ondřej Vetchý). Sleduje Kmotrovu láskyplnou péči o rodinu, jeho starost o její zajištění a postupnou cestu k moci. Posedlý svou pravdou, obětuje policista vlastní soukromý život, přičemž sleduje rodinnou idylu muže na druhé straně barikády. Vliv jeho protivníka vzrůstá natolik, že dokáže narušit i struktury na straně zákona a nakonec Cajthamla připraví o jeho postavení a práci. Ten přesto s buldočí vytrvalostí věří v řád
a spravedlnost napříč politickými systémy, kterými během svého honu projde. Postava kapitána Cajthamla je holdem policistům, kteří neztratili víru v to, že spravedlnost má zvítězit. Ta nakonec i v příběhu zvítězí, neboť Příběh Kmotra je důkazem platnosti úsloví: „S čím kdo zachází, s tím také schází.“ V hlavních rolích se kromě Lukáše Vaculíka a Ondřeje Vetchého objeví další herecká jména – Vica Kerekes, Kryštof Hádek, Ladislav Županič a další.

Fakta nebo fikce?

Autoři se sice snažili inspirovat skutečnými událostmi, ovšem narazili na problémy s právy. Zatímco u podobně zaměřeného snímku o nejznámějším českém vězni Kajínkovi, dal hlavní protagonista filmařům práva, rodina hlavního hrdiny Františka Mrázka, kterým je film inspirován, protestovala ještě před samotným uvedením snímku. Filmaři tak přejmenovali postavy a některé události si dokreslili, takže fakta jsou zkreslená. Snímek potěší především ty, kteří mají rádi kriminálky, žádný politický thriller diváci očekávat nemohou. Co již nyní však filmoví kritici chválí, je herecký výkon Ondřeje Vetchého. Ostatně to můžete posoudit sami již tento týden.

mmatejkova
kulturní redaktorka, absolventka FMK UTB ve Zlíně
Klíčová slova: kultura, volný čas

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.