Důvěra českých občanů v EU vzrostla

obrazek
11.12.2020 15:00
Podle agentury pro výzkum veřejného mínění STEM po jarním poklesu důvěry českých občanů vůči EU (květen 2020: 46%) se zvýšila na 57%. To je od roku 2011 nevídaná hodnota. Samozřejmě, že byly roky, kdy důvěra Čechů v EU byla podstatně vyšší, např. v letech 2005 (65%), 2009 (69%) a 2010 (65%). Poté ale přišlo delší období, dá se říci, že po odeznění evropského předsednictví ČR, kdy důvěra občanů, respektive spokojenost s naším členství v EU rapidně poklesla. V roce 2012 to bylo 41%, 2015 37% a v roce 2016 to bylo dokonce jen 35%. V obou těchto letech, 2015 a 2016, docházelo k přehmatům vedení EU, ale také např. vlády sousedního Německa, v imigrační politice. Od roku 2018 se důvěra našich občanů v EU v zásadě zotavovala, až došlo k jarnímu poklesu v průběhu první vlny pandemie. Občané prostě jen nepříznivě reagovali na malou funkčnost orgánů EU v přístupu k pandemii. Samozřejmě, že naprostá většina našich občanů neví, že zdravotnictví je oblast, kterou řídí výsostně jednotlivé státy EU a není řízena z Bruselu.

Na další otázku, zda se cítí naši občané být Evropany, 79% z nich tvrdí, že ano. Je to opravdu vysoká hodnota, která byla zaznamenána naposledy v roce 2005. Od té doby, až de facto do roku 2015, klesala až na 64 – 65%. Počínaje rokem 2016 zvolna roste, opět s jistým výpadkem pocitu sounáležitosti české společnosti s EU na jaře t. r. Česká společnost je prostě kritická k mnoha praktickým opatřením EU a k jejímu konkrétnímu fungování. EU prakticky nemá u nás žádného „systémového obránce“, který by obhajoval její činnost a vysvětloval také  např. její kompetence.

Na otázku, zda mají naši čelní představitelé (premiér a ministři) možnost rozhodovat o klíčových záležitostech EU, si jen 39% občanů myslí, že ano. Naopak 61% se domnívá, že nikoliv. Česká média dávají jen minimální prostor činitelům vlády, aby ukázali, jakou aktivitu v orgánech EU vyvíjejí. Předpokládám, že v roce 2022, kdy bude ČR předsedat EU, se povědomí o českém „evropanství“ a dále o tom, že můžeme ovlivňovat činnost EU, u občanů opět zvýší.

Většina občanů v průzkumu STEM oceňovala roli EU při zajištění vakcíny či léků proti koronaviru a při zajištění otevřených hranic pro dovoz a vývoz zboží a potravin.

Nyní bylo v Evropské radě rozhodnuto o protikrizovém balíčku, který bude sloužit jednotlivým zemím EU k obnově hospodářství po koronavirové krizi. Pro Českou republiku to znamená, že může získat na obnovu, rekonstrukci a modernizaci země a jejího hospodářství částku přes 500 mld. Kč. Češi jsou praktičtí, a proto ocení praktická řešení, se kterými nyní přichází EU. Kromě toho již je ve hře také balík peněz v rámci evropského Green dealu, kde ČR bude na prosazení „zelených technologií“ u nás čerpat z evropských fondů cca 180 mld. Kč. Samozřejmě, že tyto sumy mohou pomoci velmi významným způsobem k obnově dynamiky českého hospodářství.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Coby vystudovaný a praktikující ekonom (včetně financí, kalkulací apod.) současnému postoji vlády nerozumím.

Ale že by ti současní vstoupili do EU, přijali euro (například včetně dluhů za Řecko atd. atd.) tomu nevěřím ani náhodou. 

Že by si to střihli Pirháti, včetně odsouhlasení marijánky, to nám bohužel hrozí. A tomu se musíme bránit.

antonin vaclav

 

Jsem z toho celkom zmetený

 

Mám stejný názor jako Sedláček a s klidem můžu prohlásit, že nejsme osamoceni.Nějaká“

agentura STEM a dalších tisíce používají své průzkumy spíše jako propagační materiál k podpoře či

deklasování režimu států.

 

Rovněž souhlasím s Olbertem který správně poukazuje na zřejmě mylné tvrzení

zdravotnictví je oblast, kterou řídí výsostně jednotlivé státy EU a není řízena z Bruselu“

článkem na Německém webu, k tomu přidává zkrácenou dobu testů.

 

 

Navíce přidal, že z pohledu Bruselu je nebezpečí, že tajné služby z Ruska a Číny chtějí narušit

očkování ve státech EU. Ale to už je demagogie která upozorňuje na konkureční výrobu vakcín

států které jsou na černé listině, jak se dočítáme i v našich sdělovacích prostředcích.

 

 

 

 

paysan

Budu stručný: Obsahu tvrzení v titulku nevěřím {#emotions_dlg.smile}