Kauza Gorila a rozhořčení na Slovensku – situace nahrává levici a alternativám

obrazek
9.2.2012 15:49
Před Vánocemi se prostřednictvím kanadského rodáka, naturalizovaného Slováka a neúplatného novináře Toma Nicholsona (podle vlastních slov odolal nabídce 10 mil. korun, aby na spis zapomněl) dostal na veřejnost spis s přepisy pozoruhodných rozhovorů ještě pozoruhodnějších aktérů. Autorství spisu nedávno potvrdila Slovenská informační služba. Autenticita tohoto aktuálně velmi žádaného internetového šlágru by tak měla být zaručena, aktuálně je ale stále objektem zkoumání specialistů. Výbušný efekt obsahu spisu se však na Slovensku již zcela zjevně projevuje. Kauza zaměstnává politické špičky, média a mobilizuje veřejnost k otevřeným projevům rozhořčení jako žádná jiná v historii samostatného Slovenska.

Spis nese jméno Gorila, podle mohutné postavy nájemného ochránce, který pro společnost Penta zajišťoval provoz konspiračního bytu v centru Bratislavy. V tomto bytě na přelomu let 2005-2006 proběhlo několik důvěrných schůzek. Jednání měla být ochráněna před ušima jiných, kupodivu se ale stal opak, ze schůzek byly pořízeny odposlechy. Ani detektor štěnic prý nedokáže odhalit mikrofon v dutině zdi provrtané téměř skrz až na omítku. Odposlouchávací zařízení bylo instalováno v sousedním bytě na základě podezření agenta SIS bydlícího opodál poté, co v ulici zaznamenal zvýšený pohyb vládních limuzín. Otázkou je, zda šlo opravdu o náhodu nebo o promyšlený tah. Vlastnit nahrávky z důvěrných schůzek, při kterých se mimo jiné dělí provize z prodeje podílů ve státních podnicích, dosazují ti správní lidé na ta správná místa, může býti velmi prospěšné. Zveřejnění obsahu je, a to se nyní potvrzuje, pro zúčastněné strany velmi nepříjemné. Kdo všechno a jaké výhody z existence tohoto spisu v průběhu těch šesti let, které od jeho vzniku uběhly, získal, snad bude také předmětem vyšetřování.

Finančník Haščák se zde prezentuje jako suverénní a obdivuhodnou prozřetelností obdařený tutor, určující „spravedlivou cenu“ za podíly v klíčových podnicích slovenského národního hospodářství a rozdělující provize z jejich prodeje zástupcům politických stran poslušně posvěcujícím jeho rozhodnutí. Tento obdivuhodný výkon, který by mu mohl závidět nejeden šampion z virtuálního světa her na hrdiny (RPG), však veřejnost spíše pobuřuje. Není divu vždyť místo figurek a papírových kartiček na kartonovém hracím plánu, ovládá vrcholné, demokraticky volené zástupce lidu a přesouvá majetek budovaný několika generacemi. Přepis rozhovorů zejména s ministrem hospodářství Malchárkem je demonstrací nadřazenosti kapitálu a obchodních zájmů nad státní mocí a veřejnou správou. Při čtení některých pasáží se nelze ubránit dojmu, že se ze strany Haščáka jedná o přednášku v technokratickém stylu na téma implementace obchodních metod finančního kapitalizmu do veřejné správy. Nepochybně nadaný obchodník a mediátor tak překračuje hranici mezi soukromým a veřejným sektorem s drzou lehkostí nadřazen autoritě legitimní státní moci svěřené politikům. Svou informovaností, přehledem a nenucenou arogancí dominuje nad politiky, které si do bytu pozval.

V očích veřejnosti tak po přečtení spisu snad ještě větší opovržení a rozhořčení vzbuzují dotčení představitelé zmiňovaných politických stran, kterými je manipulováno. Kromě v té době vládnoucích stran SDKÚ, KDH, SMK je ve spisu zmiňován také opoziční lídr Fico z levicového SMERu, který si od finančníka vyslechl jeho představy ohledně uspořádání nové vlády po volbách, které se jen měly konat.

Poté, co se na internetu spis objevil, a kauza získala mediální prostor, se začala zvedat vlna společenské nevole kulminující otevřenými protesty formou demonstrací. Do ulic slovenských měst se vydali v mrazivém počasí tisíce lidí vyjadřující rozhořčení. Objevují se nové iniciativy a hnutí, které nevoli občanů formulují do požadavků na vyvození odpovědnosti za „rozkrádání státního majetku“, potrestání „zlodějů“, odchod „starých struktur“ a přímou demokracii. To všechno měsíc před předčasnými parlamentními volbami.

Podle aktuálních průzkumů volebních preferencí se jako vážný kandidát pro ty, požadující alternativu jeví hnutí 99%, které pokořilo hranici čtyř procent, což lze v případě nového subjektu považovat za raketový start. Nejnovější průzkumy prokazují, že kauza uškodila zejména SDKÚ-DS, avizuje to propad jejich preferencí na úroveň v rozmezí 7,7% (Polis) do 9,2 (SANEP), pro úplnost dodáváme, že ve volbách v roce 2010 získali 15,42%. Naopak opoziční SMER si svou vedoucí pozici před volbami upevňuje. Od posledních voleb, kdy získal hlasy téměř 35% obyvatel, se nyní volební zisk této strany pohybuje na úrovni přibližně 42% (uvádí shodně agentury FOCUS a POLIS), podle zjištění agentury SANEP je to dokonce 47%.

Představa o vládě jedné strany se nyní může jevit jako reálná, přesto však je pravděpodobnější, že k sestavování vlády bude SMER potřebovat ještě minimálně jednoho partnera. Zda to bude některá ze stran současné vládní koalice, předchozí partner SNS (momentálně těsně pod hranicí zvolitelnosti) nebo, 99 % či jiná alternativa je otázkou. Úplně nelze zavrhnout ani možnost opětovné koalice aktuálně vládnoucích stran.

Kromě zvolení si politické reprezentace a vlády, na které kauza Gorila dopad zřejmě bude mít, se však Slovensko musí vyrovnat s mnohem důležitějším rébusem – jak při řízení ekonomiky zachovat a ochránit suverenitu demokraticky zvolených představitelů veřejné politiky a zároveň zajistit, aby tito zástupci jednali strategicky, efektivně a hlavně v zájmu obyvatel.

peter-kokavec
sociolog, analytik politické strany LEV 21
Klíčová slova: analýza, Slovensko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.