Kdo by měl být můj nástupce

13.1.2011 15:37
V květnu roku 2007 jsem pro Mladou frontu Dnes napsal článek, který se ukazuje jako nadčasový. Psal jsem v něm totiž o mém pohledu na budoucnost sociální demokracie a zejména člověka, který by měl sedět v jeho čele po mém odchodu.

Minulý týden se mě MfD otázala, zda by mohl být dr. Rath někdy v budoucnu mým nástupcem v čele sociální demokracie. Já jsem se k této otázce vyjádřil pozitivně s tím, že mě napadá v této souvislosti dalších pět až šest jmen. Jinak řečeno, kdyby se mě někdo zeptal na totéž v souvislosti s Bohuslavem Sobotkou, s klidem bych řekl rovněž ano. Totéž bych bez jakýchkoli problémů sdělil veřejnosti o Zdeňku Škromachovi. A z téže stranické generace – jako je Zdeněk Škromach – ještě o Lubomíru Zaorálkovi, jehož výkonnost a mezinárodní rozhled trvale vzrůstá. Je pro mě velmi radostné zjištění, že kromě Bohuslava Sobotky velmi rychle dorůstají noví a mladí straničtí lídři: poslanci Michal Hašek a Jeroným Tejc či primátor Brna Roman Onderka.

Mám zájem stát v čele ČSSD ještě nejméně pět až sedm let. To znamená podstoupit v čele ČSSD jednu až dvě volební kampaně, a tedy jedny nebo dvoje volby do Poslanecké sněmovny. Předpokládám pochopitelně, že se bude jednat o volby vítězné.

Mám zájem, aby můj nástupce v čele ČSSD byl všestranně připraven vést tuto stranu. To zaprvé předpokládá být schopen – při ambicích ČSSD – řídit vládu. To znamená být schopen formulovat vize, přitom být schopen manažersky řídit vládu, vedle toho být schopen politických kompromisů dovnitř vlastní strany i v rámci vládní koalice a komunikovat srozumitelně s veřejností obecnou i stranickou. A musí to být také člověk s vysokou mravní integritou, odolný vůči korupčnímu pokušení. A nezanedbatelná je také schopnost dobré orientace v zahraničněpolitických otázkách. Tady je důležitá alespoň hovorová znalost jazyků, která je nezbytná pro navázání osobního kontaktu s významnou částí státníků Evropy a světa. Přitom takový člověk musí mít vítězného a týmového ducha. A být dobrý a charizmatický řečník.

Několik let je dostatečně dlouhá doba k tomu, aby byl vygenerován opravdu silný stranický lídr. Odolný vůči nikdy nekončícímu tlaku médií a politických soupeřů.

Konkurence nadějných funkcionářů může straně jen pomoci. Jde o to, aby (možný) presumptivní nástupce získával politické body pozitivní činností. Tedy výsledky své práce. Nástupnictví těžko může vzniknout na základě vydržení bývalých zásluh.
Kromě toho poptávka veřejnosti již v tuhle chvíli je, jak jsem pevně přesvědčen, aby řada velkých politických témat byla komunikována s veřejností mladšími či mladými funkcionáři sociální demokracie.

Jsem přesvědčen o tom, že po uskutečnění projektu modernizace sociální demokracie, ke kterému dojde během roku či dvou, již tato strana nebude stát a padat se silným centrálním lídrem. Po posílení politických pozic ČSSD v krajských zastupitelstvech, ale také v komunální politice a v Senátu po příštích volbách do těchto zastupitelských sborů dojde k vytvoření mnohem více míst, v nichž bude politický vliv centra minimální.

Bude potřeba velkého politického mistrovství k tomu, aby byly usměrněny a v jednotnou výslednici stranického úsilí zahrnuty významné osobní a partikulární zájmy.

(otisknuto 17.5.2007 v MF Dnes)

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rezjir10
Pana Ratha by media uklovali. Je příliš snadným terčem.