Konec krásného snu

28.11.2019 17:14
Slavia ve skupině Ligy mistrů skončí na posledním, čtvrtém místě.

V pěti zápasech, které zatím odehrála v této skupině s předními evropskými kluby, hrála svěží a moderní fotbal, s velkým nasazením a vysokou technickou dovedností. Po velikých hráčských ztrátách, které utrpěla v posledních měsících při přestupech (Deli, Ngadeu, Stoch a Král), byla schopna dlouho vést se svými soupeři ze skupiny vyrovnané zápasy. Před zahájením podzimních fotbalových soutěží, Ligy mistrů i české ligy, se odhadovalo, že zejména ztráta skvělé stoperské dvojice Ngadeu – Deli, Slavii oslabí. Slavie přeskupila řady a vytvořila novou stoperskou dvojici Kúdela – Hovorka a z Hovorky se stal rychle nejlepší obránce ligy. Dostal příležitost, tvrdě a s entusiasmem na sobě pracoval a stal se hrází a zátarasem sešívaných. Vysoký mezinárodní standard si po celý podzim udržoval také Kúdela. Hovorka se však zranil v klíčovém utkání podzimu v Plzni, a to tak nešťastně, že bude svému týmu chybět možná až do konce jarní sezóny. Je také otázkou, zda se bude schopen ještě dostat do špičkové formy, ve které byl. Také Alex Král by v nastalé situaci, kdy Slavie ztratila jednoho ze svých klíčových hráčů obrany, mohl být vysoce užitečný tak, jak naznačuje skvělými výkony v národním týmu. Ale Alex je dnes již v cizích službách, ve Spartaku Moskva, kam byl na vlastní přání zpeněžen za 300 mil. Kč.

A jaké jsou příčiny toho, že Slavia nepostoupila do jarních kol ligy mistrů:

1) Slavia nemá koncové hráče na úrovni Barcelony anebo Interu Milan. Prostě Milanu Škodovi už trenér důvěru nedává. Olayinka není typickým koncovým hráčem. A odvahu k překvapivému řešení trenér Trpišovský neměl a vlastně by to ani podle regulí Ligy mistrů nešlo. Mám na mysli například stažení Matouška z hostování v Jablonci anebo využití mladého osmnáctiletého Brazilce Joaa Felipeho, který v zápase juniorek sám rozvrátil obranu juniorky Interu Milan a nastřílel rozhodující tři branky.

2) Chce-li Slavia hrát opravdu „vysokou hru“ v Evropě a dostat se třeba za rok do jarních kol Ligy mistrů, musí vyřešit také střed obrany. Musí mít k dispozici alespoň tři hráče mezinárodní úrovně a jednoho až dva prvotřídní ligové hráče, kteří budou použitelní do středu obrany. Tak jako tomu bylo na jaře, kdy Slavia měla vlastně tři vynikající stopery na srovnatelné mezinárodní úrovni: Kúdelu, Deliho a Ngadeua. Deli a Ngadeu kromě toho představovali, díky své výšce, vrcholné nebezpečí pro soupeře i na mezinárodní úrovni při standardních situacích před jeho bránou.

3) Zdá se, že zejména z Takácse by mohl vyrůst, díky jeho fyzickým parametrům, kondici i technice, hráč typově podobný Součkovi. Souček je však v tuto chvíli naprosto nenahraditelným hráčem. Ve všech utkáních Ligy mistrů patřil k nejlepším hráčům a byl skutečným vůdcem týmu. Je ale třeba počítat s tím, že dříve anebo později Souček ze Slavie odejde a je nezbytné mít připravenou náhradu. Vhodnou náhradou může být právě Takács.

Pokud jde o stopera, měla by Slavia hledat v zahraničí, nejlépe v Africe, podobný typ hráče jako byli Ngadeu či Deli.

Celkově tedy Slavia v Lize mistrů zanechala výborný dojem, byla atraktivním soupeřem svou hrou, která musela být zajímavá i pro fanoušky soupeře. Sportovní zázemí Slavie se vydalo správnou cestou. Trenér Trpišovský dokáže většinou složit velmi dobře mužstvo pro jednotlivé zápasy. A připravit je výborně na soupeře. Ne, že by byl neomylný. Tu a tam byla některá jeho střídání chybná (v zápase proti Interu měl Frydrycha vystřídat již po kiksu, který předcházel neuznané brance na konci prvního poločasu). Celkově je ale možné říci, že Trpišovský patří k absolutní trenérské špičce u nás a má velké předpoklady se prosadit s tímto typem fotbalu, který je schopen mužstvu naordinovat i v zahraničí. I on v Lize mistrů získal potřebné zkušenosti a také jeho trenérský výkon může být za rok ještě lepší. Jeho výkon však do značné míry závisí na kvalitě spolupráce se sportovním manažerem, kterým je ve Slavii Jan Nezmar. Nezmar dokázal zajistit týmu skvělé hráčské akvizice, což vychází z jeho a trenérovy intuice a také ze zajištění čínskými penězi. Slavie vyrazila do souboje v Lize mistrů s kluby, které mají mnohonásobně vyšší rozpočty nežli má ona. A díky těmto rozpočtům si můžou kluby jejich soupeřů ze skupiny dovolit hráče opravdu světové špičky. Ať už to byl Messi, Suarez, Lukaku ale i další. Celkový způsob sportovní konfrontace se soupeři v Lize mistrů, a to jak v kvalifikaci, tak ve skupině, byl výtečný. Výsledek sice neskončil úspěchem, ale jsou to cenné zkušenosti pro celý český fotbal. A Slavii k tomu, aby se dostala do úplné evropské špičky, už mnoho nechybí. Vlastně ji jde jen o to, vhodným způsobem doplnit mužstvo anebo třeba využít hráče, které už Slavie vlastně k dispozici má (Matoušek, Felipe).

I pro český fotbal bylo vystoupení Slavia povzbuzením, že na tom není zas tak špatně, jak si někdy říkáme. Chce to ale tvrdě pracovat, pracovat i s individuálními vlohami hráčů, jak to umí právě trenér Trpišovský. Hráči typu Bořila, Coufala, zejména Součka, ale také třeba Ševčíka a dalších, mohou být vynikajícími oporami českého národního týmu.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Fagan

Myslím si, že by sport měl sloužit potěšení z pohybu a tak přispívat ke zlepšování zdraví české, ale i světové populace. Bohužel se dnes sportt stal výdělečnou činnosti. Kdo chce dosahovat výkonů jako Messi či další fotbalové celebrity, musí mít k tomu poředevším talent a pak se podřídit dřině, která už se zdravím nemá nic společného. Nemůžeme počítat s tím, že náš malý národ bude mít tolik talentů co početnější státy a proto se musíme smířot i s úrovní na kterou máme. Samozřejmě, objevují se i u nás taleny, které občas "vytrysknou", ale nemáme na to aby sme byli ve všem jedničkami. Sport u nás je především o penězích. Pokud dopustíme to, co jsem viděl na Slovensku, kde slovenský klubový tým Slovan Bratislava sestává ze samých cizinců, kteří nemají zájem reprezentovat Slovensko, jsou zde jen peníze, pak to bude špané!