Kulturní tipy na víkend: Bambiriáda, Festival animovaných filmů, výstava Odstup, a jsi blíž

obrazek
27.4.2013 07:49
Ještě nemáte jasno, kam vyrazíte o víkendu s dětmi? Zkuste třeba Bambiriádu, největší přehlídku volnočasových aktivit, která se koná v různých městech po celé České republice. Pokud patříte k milovníkům animáků, neměl by vám uniknout festival animovaných filmů Anifest. Máte-li chuť navštívit zajímavou výstavu, doporučujeme tu v Moravské galerii v Brně, kde probíhá společná expozice čínského a českého malíře.

S dětmi – Bambiriáda

Od čtvrtku až do neděle se koná v Blansku, Českých Budějovicích, Českém Těšíně, Humpolci, Chebu, Chrudimi, Ivančicích, Kyjově, Liberci, Náchodě, Ostravě, Plzni, Praze, Rychnově nad Kněžnou, Šumperku, Třinci a ve Zlíně již 15. ročník přehlídky volnočasových aktivit pro děti a mládež s názvem Bambiriáda. Po celé zemi tak bude pro děti připraven bohatý program. Například na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích mohou příchozí nahlédnout do historické třídy a v lavicích si poskládat dávno zapomenuté hlavolamy, papírovou lodičku nebo vyzkoušet psaní brkem. Libereckou lahůdkou má být zase 3. ročník severočeského open air break dance šampionátu Kill The Floor.

Do kina – Festival animovaných filmů

Od pátku až do středy 1. května se v Teplicích, Duchcově a Krupce koná festival animovaných filmů. Představí se na něm díla českých i zahraničních tvůrců. Organizátoři Anifestu vybrali ze 1400 filmů přihlášených z téměř 70 států světa nejlepších 149. Můžete se těšit nejen na komedie, ale i na autobiografické snímky. Festival budou doprovázet přednášky, prezentace a dokonce i workshopy. Součástí Anifilmu bude i soutěž, nabízí každoročně zcela ojedinělý počet snímků v soutěži celovečerních filmů – celkem 10 snímků z nejrůznějších koutů světa. V dalších kategoriích se pak utká dalších 50 krátkometrážních snímků.

Na výstavu – Odstup, a jsi blíž

Představit společně díla čínského a českého malíře se rozhodla Moravská galerie v Brně. Vznikla tak nová a zajímavá expozice představující obrazy a umění jako fenomén, který zrcadlí stav společnosti. Osobitá díla He Jinweie a Tomáše Císařovského by přesně toto měla dokazovat. Tato expozice je pokusem konfrontovat především českého diváka se současným malířstvím jako účinným médiem reflexe stavu společnosti. Umělci sice působí v geograficky a kulturně velmi vzdálených místech, nicméně jejich dílo spojuje intenzivní promýšlení proměn, jimiž prochází konkrétní společnost, a hodnot, o které se lidé mohou opřít či které jim mizí před očima. Výstava představuje poprvé v Evropě v reprezentativním rozsahu tvorbu He Jinweie, který už v roce 2009 participoval na expozici v Čínském pavilonu na Benátském bienále.

mmatejkova
kulturní redaktorka, absolventka FMK UTB ve Zlíně
Klíčová slova: kultura, volný čas

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.