Minář promluvil a ADAC varoval motoristy před cestami do Česka

13.1.2020 09:06
Největší evropské motoristické sdružení s dvaceti milionovým členstvem Všeobecný německý automobilový klub ADAC vydalo varování pro turisty, kteří budu v únoru podnikat cesty do České republiky. Upozorňuje, že již po měsíce vycházejí Češi na ulice protestovat proti šéfovi vlády Andreji Babišovi, které od konce února mají být týdně ve formě masových shromáždění organizovány ve větších městech.

Turisté, kteří si tedy v této době vyberou za cíl své cesty Prahu nebo Plzeň by měli být obzvláště opatrní ve vlastním zájmu. Sice protesty se týkají vnitřní politiky a nejsou mířeny proti zahraničním turistům. Nebezpečí však tkví v tom, že by se mohli ocitnout v dotyku s velkými shromážděními a proto mají se podřídit pokynům úřadů. ADAC upozorňuje čemu mají především věnovat za této situace pozornost kdy během velkých shromážděních na ulicích budou zesíleny osobní kontroly. Proto je nutno mít připraveny po ruce příslušné osobní doklady a počítat s tím, že veřejné dopravní prostředky a ulice budou přeplněny davy demonstrujících. Nutno i předpokládat upozorňuje ADAC, že některé památky a turistická zařízení nebudou v této době přístupná.

Proto kdo v nastávající době plánuje cestu po Česku měl by se u pořádajícího, prostřednictvím medií nebo přímo u ministerstva zahraničí informovat o aktuální situaci. Doporučuje proto majitelům motorových vozidel, aby v době demonstrací zaparkovali na bezpečném místě a mimo prostor, který může být zasažen demonstranty. Musí nutně počítat s tím, že kdyby došlo v jejich důsledcích ke škodám, v takových případech nejsou většinou chráněny pojištěním. Proto kdo jede do Česka měl by si před odjezdem s pojišťovatelem vyjasnit, které škody by byl ochoten hradit.

ADAC v této souvislosti konstatuje, že nové protesty byly oznámeny hnutím „Milion chvilek pro demokracii“. Žádají demisi Babiše pro pro střet zájmů podnikatele s politikou, jak prohlásil jejich organizátor Mikuláš Minář.V listopadu minulého roku při příležitosti 30. výročí demokratické změny se účastnilo 250tisíc demonstrantů na shromáždění tohoto hnutí. ADAC je připraven svým členů v nouzi vzniklé za této situace pomoci a zveřejnil k tomu patřičné údaje.

ADAC toto upozornění vydal po posledních vystoupení Mikuláše Mináře ve veřejno-právních sdělovacích prostředcích a neudává žádné prameny odkud čerpá varování na možné komplikace pro německé turisty v době demonstrací organizovaných hnutím „Milion chvilek pro demokracii“.

„Allgemeine Deutsche Automobil-Club“ se sídlem v Mnichově je zájmová nepolitická organizace podporuje zájmy automobilismu, sportu a turismu. Zajišťuje i technickou pomoc při poruchách a vydává příslušné motoristické mapy a zajišťuje různé tím související služby. Vlastní i flotilu vrtulníků pro zdravotní a technickou pomoc, které mají ročně kolem padesáti tisíc zásahů.

Zajímavé je, že ze svých webových stránek ADAC tuto informaci (viz originál) po upozornění německého velvyslance v Praze bez vysvětlení stáhl.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.