Na jedné straně řeči, na straně druhé dluhy

6.12.2010 12:33
Páteční LN pobuřuje můj údajný výrok, že „státní dluhy se stejně nesplácejí, se stal již legendárním!“ (článek Fr. Bouce). Především bych chtěl věc uvést na pravou míru. V jedné z předvolebních debat jsem se vyjádřil zhruba tak, že splácení státních dluhů nemusí být bezprostřední. Bouc mě vkládá do úst vyjádření vytržené z kontextu a z debaty, kde není časový prostor k další argumentaci.

Co je však vážnější, nežli argumentace z televizní debaty, to jsou reálné ekonomické výsledky státu v době vlády pravice, tedy v letech 2007 až 2010. To by mělo Lidové noviny znepokojovat. Tak zejména jsem si nevšiml, že by pravicové vlády, resp. pravicoví ministři financí dokázali v posledních čtyřech letech, které od té debaty uplynuly, byť jen o korunu státní dluh České republiky snížit. Naopak. Provedli s účinností k 1.1.2008 „reformu“ veřejných financí, která ve svých důsledcích snížila příjmy státu každoročně o 80 až 90 mld. Kč.

Pravicové, Klausovy vlády (a V. Klaus jistě ovládá teoreticky dobře poučky o nezadlužování státu, jen je jaksi nepřevádí do praxe) dokázaly zpackanou transformací ekonomiky zatížit český státní rozpočet téměř 600 miliardami transformačních nákladů. A nějak jim to nedělalo vrásky. Touto částkou zatížily státní dluh. Na konci tohoto roku dosáhne státní dluh výše cca 1450 miliard. Za poslední čtyři roky dosáhly dluhy státu (včetně odhadovaného letošního schodku) cca 580 miliard, když zakalkuluji i to, že pravicoví ministři financí dokázali spálit i 146 miliard korun rezerv vytvořených zejména soc. dem. vládou (!).

To by soudného novináře mělo znepokojit více nežli dezinterpretace mého výroku ve vypjaté a zkratkovité debatě před více než čtyřmi roky. Ostatně, i kdybych někdy řekl hloupost, proč by pro ní nemohlo platit Adenauerovo:“Proč bych měl ještě dnes říkat hlouposti, které jsem říkal včera“. Pravicové vlády však hlouposti jen neříkaly, oni je i dělaly.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

racek
Tohle je konkrétní věc, kterou jste dnes a denně po několik měsíců vtloukat do hlavy všem při volební kampani, zejména když vykřikoval Topolánek, Nečas či Kalousek o jakési zodpovědnosti tzv. Pravice. Nepoužít tento argument, těch pár čísel, mě osobně připadalo jako sabotáž. Musím říci, že tyhle jednoduchý počty byly známy už nějakou dobu a asi v odbornějším tisku i uveřejněny. Bohužel ne sociální demokracií.
zdobinsky
Tady padne přísloví o psovi a holi jak ušité.