Od slov k činům

6.4.2021 15:17
Sociální demokracie, tak jako před některými svými klíčovými sjezdy v minulosti (1993, 2011), kdy je více kandidátů na předsedu strany, zaznamenává i tentokrát, tak jako tehdy v průzkumech, pokles podpory veřejnosti.

Průzkum podle Medianu

Podle průzkumu veřejného mínění, který uskutečnila agentura Median v březnu, by došlo ke dvěma velmi závažným změnám ve struktuře volebních preferencí oproti předchozím měsícům.

Tou první velmi významnou změnou je, že hnutí ANO po dlouhých letech ztratilo pozici lídra mezi politickými stranami. V březnu by jej volilo 24,5% občanů. To je o 2% méně nežli v předchozím měsíci.

Naopak koalice Pirátů a STAN, která se nově  stala lídrem v průzkumech,  posílila podle Medianu během jednoho měsíce z 25% na 27,5% preferencí.

Třetí pozici v průzkumu zaujímá, podobně jako v únoru, předvolební koalice SPOLU se 17,5% preferencí. To je o 1% méně, nežli tomu bylo před měsícem.

Bezpečnou pozici, alespoň podle Medianu ve veřejném mínění si v únoru  i březnu s 10% udržuje SPD.

Na dalším místě je KSČM se 7,5%, což je jen minimální změna oproti únoru, kdy dosahovala na 8% preferencí.

Sociální demokracie pod hranicí 5%

Podle průzkumu Medianu by se do poslanecké sněmovny v březnu, ba ani v únoru, neprobojovala sociální demokracie. Podle průzkumu je v březnu na 4% preferencí.

+ + + 

Osobně se domnívám, že jakmile skončí o tomto víkendu virtuální sjezd ČSSD, a pokud skončí vítězstvím Jana Hamáčka, budou se preference ČSSD zvolna zotavovat. Proč si totéž nemyslím v případě, že zvítězí jeden z jeho protikandidátu? Prostě proto, že současný voličský elektorát ČSSD v rozsahu cca 4 – 7% potenciálních voličů  až do nedávné doby,  nežli vstoupil do hry protikandidát Petříček s jasným poselstvím ukončení spolupráce s hnutím ANO ve vládě, voliči ČSSD neopouštěli. Jinak řečeno, Andrej Babiš jim jako koaliční partner nevadil.

Pokud sociální demokracie změní svůj kurz o 180 stupňů, budou nejspíš dezertovat další části voličského elektorátu ČSSD. To pro T. Petříčka a spol. není ostatně nic nového. V Praze se se svou politikou dostali v řadě průzkumů až na současnou úroveň 1 – 2% volebních preferencí. Možná ještě tragičtější vývoj preferencí by u ČSSD nastal, pokud by došlo k volbě někdejší neúspěšné ministryně školství Valachové. Ta má na krku  ohromnou politickou zátěž v podobě zpackané inkluze žáků v základních školách a také sportovní dotace z doby jejího působení na ministerstvu, které jsou dnes předmětem soudního řízení. Bývalá ministryně se sice tváří, jako by se jí to vůbec netýkalo, což sice dokazuje její naprosto hroší kůži a odolnost, ale pro běžného voliče to není poselství právě příznivé. Pokud bude ve vedení ČSSD v jakékoliv pozici, bude to pro tuto stranu znamenat smrtonosné břímě. Její volbou do jakékoliv pozice, by delegáti sjezdu spáchali politickou sebevraždu strany jako celku.

Třetí kandidát, kterému dělá promo ultrapravicový server Info.cz, je asi velmi dobrý komunální politik, ale politicky je jen ozvěnou Bohuslava Sobotky, což není zrovna ta nejlepší medicína na současné vážné problémy ČSSD.

V minulém týdnu jsem si se zájmem a lítostí přečetl vyjádření Mladých sociálních demokratů k tragickému úmrtí Petra Kellnera.

Musím říci, že něco tak odporného, jako bylo toto vyjádření, demagogické cvičení na téma smrt oligarchy, jsem nečetl ani v pokleslém českém tisku. Toto prohlášení sice nakonec zcela zmizelo (zaplať pánbůh) a nikdo si ho asi příliš nevšiml. Tak, jak jsem ho četl, musím říci, že na mě zapůsobilo jako ukázka zapšklosti a zloby jeho autorů vůči úspěšnému člověku . Nechci se pohoršovat příliš, ale vyjádření tohoto typu do politického arsenálu stran reformního socialismu prostě nepatří. T. Petříček by své extrémistické stoupence měl trochu krotit. A samozřejmě by mělo pracovat něco, jako je tiskové oddělení strany, které podobné excesy prostě eliminuje už v okamžiku jejich vzniku.

Již mnohokrát za poslední dva a půl měsíce jsem napsal, jak podstatným způsobem zapůsobilo uskutečňování vakcinačního plánu na britskou veřejnost. Ještě počátkem ledna, vedli v průzkumech veřejného mínění v Británii labouristé. Jakmile začal být naplňován vakcinační program britské vlády, došlo k zásadní změně. Vedení ve volebních preferencích se ujali vládní konzervativci, kteří dnes podle jednotlivých výzkumných agentur vedou nad labouristy o 5 – 10 procentních bodů.

Stejný zvrat může nastat i u nás, proto si politici pravice tak pěstují ministra Blatného, který je tou hlavní brzdou na ministerstvu zdravotnictví a který vlastně zabraňuje přijetí ruské vakcíny. Ihned po sjezdu sociální demokracie, pokud na něm zvítězí Jan Hamáček, musí Babiš provést změny ve vládě. Tou jednou ze dvou nutných změn je právě výměna ministra zdravotnictví. Pokud ovšem Hamáček na sjezdu prohraje, nastane nová situace. Politický tandem Babiš-Zeman bude zřejmě přemýšlet o rychlé výměně všech sociálně demokratických ministrů. I v takové velké obměně kabinetu je však možné očekávat změnu na pozici ministra zdravotnictví. 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.