Otázky na evropského komisaře Štefana Füleho

2.12.2010 10:46
Vážení čtenáři portálu Vaševěc, po Gerhardu Schröderovi - jehož odpovědi na Vámi uvedené otázky se na webu objeví v průběhu prosince - máte možnost položit otázky také českému členu Evropské komise Štefanu Fülemu. V nejbližších dnech na našem portálu přineseme jeho vstoupení před americkým publikem, ve kterém shrnul strategické záměry Evropské komise, pokud jde o její rozšiřování. Je to velmi jasná a promyšlená řeč.

Na rozdíl od českých euroskeptiků v čele s prezidentem Klausem, kteří jásají nad potížemi EU a eura a tlačí českou vládu do bláznivých postojů, konstruktivním přístupem Evropské komise v mnoha oblastech nevěnují téměř pozornost. Téměř to vypadá, jakoby v komisi seděli troubové, kteří chtějí věci v EU komplikovat. Část české pravice – tolerována servilním českým tiskem – opět přichází s bludy o ostrovu stability ve střední Evropy na počátku krize. V roce 2009 se nám ten ostrov nějak rychle potopil. A dosud se z toho plně nevzpamatoval. Je hezké pěstovat českou měnu, ale představa, že když sousedovo stavení bude v plamenech, mému domu se nic nestane, je nerealistická.

Otázky můžete pokládat do konce příštího týdne (tj. do neděle 12. prosince), opět vybereme deset z nich.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

agnusgreg
Také by mě zajímalo, jak se Evropská komise dívá na aktuální dění kolem aféry WikiLeaks se zveřejňováním depeší amerických diplomatů a zda tato věc nějak ovlivní agendu rozšiřování EU. Na rozdíl od vlády USA, jiné země jako Rusko, Čína nebo Brazílie činnosti Wikileaks a Juliana Assange podporují (na jeho podporu se vyslovila i zástupkyně OSN). V důsledku těchto zpráv mj. uprchnul z Chorvatska jeho býv. premiér Ivo Sanader, na něhož vydal Interpol mezinárodní zatykač. (Tento politik měl nedávno článek zde na VašeVěc o vstupu Chorvatska do EU.)
karel-nizbor
Dobrý den, jak se díváte na současné problémy kolem eura? Myslíte, že by to mohlo mít dopad či vliv na rozšiřování unie v budoucnu?
lenka-vaskova
Jak si myslíte, že bude Evropská unie vypadat řekněme v roce 2020? O které státy se rozroste?
agnusgreg
Jako eurokomisař jste odpovědný za rozšiřování EU a politiku sousedství. Zajímalo by mě, kam až se bude EU rozšiřovat; již dlouho se mluví o přístupu nepřístupu Turecka. Již méně o zemích býv. Sovětského svazu. Mnozí kritizují již i stávající rozšíření jako příliš rychlé. Dále by mě zajímalo, zda se uvažuje o nějakém mezinárodním uznávání kvalifikací např. VŠ diplomů, protože zatím tomu tak automaticky není.