Policisté nástrojem politického boje uvnitř koalice

28.6.2011 16:30
Představitelé vládních Věcí veřejných zřejmě v těchto chvílích řeší zapeklitý problém, jak s co možná nejmenšími šrámy (jako by to už nebylo jedno) vybruslit ze svého ultimáta ohledně odstoupení od koaliční smlouvy. Z předchozích zkušeností lze vytušit, že nakonec opět zařadí onu pověstnou zpátečku a ve vládě setrvají i nadále. Jejich strategie vyvolání všeobecného chaosu, ve kterém se už ztrácí nejen veřejnost, ale i sami politici, dosahuje obludných rozměrů.

Aktuálně si tak například nejmenší vládní strana bere za rukojmí resort vnitra, resp. policisty. V pondělí totiž předsedkyně poslaneckého klubu VV Karolína Peake v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz použila v souvislosti s možnými budoucími škrty v rozpočtu argument, nad kterým zůstává rozum stát. A aby toho nebylo málo, plynule na ni v úterním rozhoru pro deník Právo navázala družka Víta Bárty a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová.

Obě dámy naprosto shodně - zřejmě dle doporučení véčkařských marketingových stratégů – tvrdí, že další případné rozpočtové škrty se výrazně dotknou i ministerstva vnitra, které mimochodem Karolína Peake nelogicky zařadila mezi ministerstva VV. Z pohledu Peake i Klasnové údajně hrozí „propuštění minimálně devíti tisíc policistů“. V tomto okamžiku je ale na místě jisté znepokojení. Strašení policejního sboru, který je po několikaměsíčním ministrování Radka Johna už tak poměrně zdecimován a oprávněně jej prostupuje nejistota z budoucnosti, dalším propouštěním, je naprosto neodpovědné.

Obzvláště pak ve chvíli, kdy je tento argument účelově vytahován pouze jako nástroj pro uzavření politické dohody uvnitř nebývale rozhádané koalice. Lidově řečeno, jeho jediným účelem je udržet Věci veřejné nadále „u koryt“, jak to v diskusích na některých internetových serverech a sociálních sítích glosovali internetoví uživatelé. Každý, kdo se alespoň trochu orientuje v problematice ministerstva vnitra, ví, že propuštění devíti tisíc policistů by fakticky neznamenalo nic jiného, než rozvrat policejního sboru. Lze ale předpokládat, že takový cíl nemá ani tak neodpovědná vláda, jako je ta Nečasova.  

Obě dámy, respektive jejich mediální rádci, by si měly uvědomit, že to byl jejich předseda Radek John, kdo nedokázal pro svůj tehdejší resort ani pro letošní rok zajistit dostatek peněz. I proto by celá strana Věci veřejné měla směrem k ministerstvu vnitra spíše mlčky sedět v koutě a šoupat nohama. Jak všeobecně známe vztahy v současné vládě, vše se ještě desetkrát změní, a proto je přidělávání vrásek policistům i hasičům v tuto chvíli především projevem pohrdání jejich každodenní prací.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.