Co je LIDEM?

obrazek
8.5.2012 16:44
Česká veřejnost se konečně dozvěděla, jaký název bude mít nová platforma (politická strana) odpadlice z Věcí veřejných K. Peake. Vicepremiérka, která porušila vlastní etický kodex, když opustila VV, což podle výkladu tohoto kodexu nesměla udělat, oznámila, že nový politický subjekt ponese zkratku LIDEM - Liberální demokraté. Tento zvláštní název ovšem nemá nic společného s politikou, která by byla orientována na drtivou většinu pracujícího obyvatelstva. Jedná se o středopravou formaci, čímž se Peake ideově vrací do svého prvního politického působiště, tedy ODS. Nyní to stvrdila založením nové politické strany.

Jaké má šance Peake na oslovení veřejnosti? Podle mého názoru velmi malé. Pravice se za dva roky v době konání parlamentních voleb svou politikou nejspíše úplně zdiskredituje jako pojem. Doba v roce 2014 bude spíše připomínat popřevratové časy roku 1989, kdy slovo „levice" bylo totálně zkompromitováno čtyřicetiletým komunistickým experimentem. Vypadá to, že Peake se na věci kolem sebe dívá nerealisticky. Za dva roky její ministrana, která nemá zatím program, členy a stanovy, utrpí debakl a Peake již nebude vicepremiérkou, zato předsedkyní marginálního politického subjektu. Takže alespoň jedna funkce ambiciózní političce přece jen zůstane.

Peake se nechala slyšet, že již „loví" mezi známými tvářemi, umělci, sportovci a dalšími a má již první nabídky od sponzorů. Otázkou je, co sama Peake od této strany čeká. Na pravici se etablovala od roku 2010 TOP 09, ODS od dob vládnutí Topolánkových vlád v podstatě vyklidila pozice, na což si stěžují i její „kmotři" v regionech. Do parlamentu se chtějí ale též dostat politické strany, jako Suverenita či Strana svobodných občanů ekonoma P. Macha, která má blízko k prezidentovi Klausovi a jejíž program je ještě více napravo od TOP 09. Konkurence na pravici, počítáno na mimoparlamentní úrovni, je a bude poměrně velká, s čímž se musí Peake popasovat.

Možná Peake uvažuje příliš idealisticky a věří, že její renomé je tak vysoké, že to sama může „utáhnout". Nicméně je potřeba vidět dlouhodobější vývoj Peake. Když VV procházely svými největšími skandály, nejenže nic proti svému „chlebodárci" Bártovi nepodnikla a ze strany na protest nevystoupila, ale udělala to až tehdy, kdy se politická značka VV prakticky sebezlikvidovala. Jak jsme uvedli v úvodu, porušila vlastní etický kodex, který navíc se svými kolegy koncipovala. Navíc její odchod, kdy do poslední chvíle nikomu o záměru opustit VV neřekla, ani své nejlepší kamarádce (nyní již bývalé) K. Klasnové, se dá spíše hodnotit jako zrada či dezerce. Měli bychom tak Peake věřit, že za jejím úsilím vybudovat novou stranu se skrývá skutečný idealismus, nebo další touha po funkcích, na něž si již vicepremiérka zvykla? Domnívám se, že spíš to druhé. K. Peake prohlásila v této souvislosti toto: „Ve chvíli, kdy ta strana vznikne a budou ji reprezentovat konkrétní lidé, kteří se budou chovat důvěryhodně a srozumitelně, tak si mohou nalézt důvěru občanů. Jinak ne." Důvěryhodnou političkou však už podle mého názoru Peake není dávno. Myslet si to ale samozřejmě může.

Nepochybuji na druhé straně o tom, že Peake je inteligentní žena, která má všechny pro a proti předem spočítané. Postrádá však charisma a tah na branku, charisma vůdčí osobnosti, jež má schopnost sjednocovat, nikoliv rozeštvávat. Vůdcem při vší úctě ke K. Peake ovšem není, protože k tomu nemá osobnostní ani politické předpoklady.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Jste si pane Šebku jistý, že vše kolem K.P. není v režii V.B.? :)

antoninsebek

Je fakt, že v českých luzích a hájích, když se vymýšlí nějaké heslo či název, tak je zapotřebí velmi přemýšlet, aby nebylo tvůrčími domorodci nějak dobásněno. To se tady zřejmě nepodařilo.

Ale tady se také nepodařilo při tvorbě té fotografie na počítači dobarvit ten prostředníček tak, aby to falzum nebylo okamžitě k poznání.

A protože jsem zatím nikde nezaznamenal, čím KONKRÉTNĚ  chce naši společnost  obohatit dvojka Rovnátko + Mazaný Filip, tak se zatím spokojím i s málem. Tím pádem jsem rád, že ve vládě není Vítek B., Džon a další exoti. Je to mírný pokrok v mezích zákona. A ti dva mudrci mají možná i dva roky na to, aby něco KONKRÉTNÍHO vymysleli.

Krajtl

Mám raději demokracii bez přívlastků

petr-duchoslav

Úplný souhlas, skončí na smetišti dějin i s nejhorší vládou, která je od roku 1989 u moci.

kosina

Domnívám se, že ani Peake nevěří tomu, že by její strana ve volbách mohla uspět. Založila ji jako ad hoc projekt, se kterým to ve vládě doklepe do voleb v roce 2014. A pak sama skončí na smetišti dějin i s LIDEM.