Posun ve volebních preferencích
Pokud vývoj volebních preferencí ČSSD bude potvrzen i u dalších renomovaných agentur a pokud se udrží i v průběhu prázdnin a v září, mohla by si sociální demokracie gratulovat, že je z nejhoršího venku. Tedy, že se dostala z pásma existenčního ohrožení. Konec konců tento vývoj volebních preferencí obou vládních stran jsem předpokládal už před třemi měsíci. Neboť v krizové situaci je vždy možné očekávat, že budou veřejností zhodnocovány pozice a činnosti představitelů vládních stran. Ti byli neporovnatelně viditelnější nežli představitelé opozice. Sociální demokracie se ovšem musí snažit, pokud si chce udržet tento pozitivní vývoj nebo jej dokonce ještě posílit, o viditelné a iniciativní činy tak, aby voličům bylo jasné, že chce sama se sebou něco dělat a hlavně že chce něco udělat pro lidi. Pokud to budou viditelné a správné kroky, může si pozitivní vývoj udržet.
Na druhém místě podle výše volebních preferencí politických stran jsou s 12,8% Piráti, kteří ovšem měli v březnu preference 15,2%. ODS na třetím místě je skoro na svém, ve volbách by obdržela podle STEM 11,4%, což je zhruba stejně jako před dvěma měsíci (11,8%). Prostě ODS podle mého názoru zastavila svůj růst preferencí v okamžiku, kdy se zbavila Václava Klause ml.. Další faktor, který působil na její preference retardačním směrem, byl ten, že starosta Řeporyjí, se svými velmi kontroverzními a bizarními názory, je momentálně zřejmě nejviditelnějším představitelem své strany…
Pokud jde o Piráty, tak víme, že mají poměrně malé voličské tvrdé jádro a v důsledku toho jejich volební preference kolísají. V průběhu koronavirové krize nebyli skoro vidět.
Na čtvrtém místě ve volebních preferencích je již zmíněná ČSSD. Za ní se 7,3% jsou komunisté. Ti mají zhruba stejný volební výsledek jako před dvěma měsíci (7,4%).
Na dalším místě v pelotonu politických stran se umisťuje SPD s 6,5% hlasů, což představuje výrazný pokles z 8,6% volebních preferencí z března.
Hned za SPD se umisťují lidovci s 6,1%, kteří před dvěma měsíci měli 5,5%. Může to být pozitivní vliv nedávno zvoleného, akčnějšího předsedy lidové strany Jurečky.
V závěru tohoto pelotonu politických stran jsou již repetentni, kteří se propadli během dvou měsíců v případě STAN z 5,7% preferencí na 4,2% a TOP 09. Tato strana zaznamenala pokles z 4,3% na 3,3%.
Na chvostu zůstává také Trikolora s 3,5%, což znamená dokonce o 0,2% preferencí více než kolik v průzkumu zaznamenala TOP 09.
Pokud analyzujeme výsledky volebních preferencí bez růžových brýlí, nelze nevidět, že – alespoň podle tohoto výsledku volebních preferencí – patří mezi ohrožené druhy, pokud jde o to, zda se mohou probojovat přes hranici 5%, de facto většina politických stran s výjimkou ANO, Pirátů a ODS. Uvidíme při příštím měření preferencí STEM, do jaké míry budou potvrzeny tendence a trendy z květnového měření.
V každém případě obě dvě vládní strany mohou být s vývojem svých volebních preferencí v květnu alespoň podle agentury STEM, spokojeny. Není to velké překvapení, protože většina veřejnosti uplatněný vládní plán boje proti pandemii oceňuje.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 1585x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.