Robert Fico to po prvním kole prezidentských voleb má nahnuté. Musí se zmobilizovat všichni jeho příznivci

16.3.2014 11:07
První kolo slovenských prezidentských voleb sice vyhrál předseda Směru Robert Fico, ale jeho vyhlídky na vítězství v kole druhém jsou chmurné. Utká se s bývalým podnikatelem, multimilionářem a filantropem Andrejem Kiskou. Většina pravice by ráda hlasování všech proti Ficovi.

Do stranické centrály přijel včera pozdě večer předseda Směru a slovenské vády Robert Fico viditelně velmi unavený. Novinářům opakovaně říkal, že respektuje vůli slovenských voličů. Její projev v podobě průběžných volebních výsledků mnohé - a nepochybně i Fica – zaskočil. Po sečtení asi třetiny hlasů bylo již jisté, že kandidát Směru zřejmě nepřekročí třicet procent a na odstup od druhého kandidáta bude minimální. Nakonec si Robert Fico připsal 28 procent hlasů a druhý, včerejší velkopodnikatel a dnešní filantrop, Andrej Kiska o pouhé čtyři procenta méně. Ten se ovšem musel v závěru sčítání o výsledek obávat, neboť se mu přibližoval bývalý člen KDH, nezávislý kandidát Radoslav Procházka. Nakonec mu ovšem chybělo 50 tisíc hlasů.

Jen jako vzpomínku na účast ve volbách bude mít včerejší den také herec a politik a také poutník politickými stranami Milan Kňažko. Zisk 12,9 procenta hlasů voličů však není totální porážkou. Možná spíše za úvahu stojí, proč s ním volební večer nepřišli prožít jeho hlavní podporovatelé z řad uměleckých kruhů Milan Lasica a Emília Vášáyrová. Ovšem třeba také skutečnost, že nevyhrál ani ve své rodné obci.

Předseda Strany maďarské komunity Gyula Bárdos je nakonec spokojený – bez ironie – s 5,1 procenty hlasů. Prezidentské volby byly totiž dobrou příležitostí k prezentaci strany, jejího zakotvení a návratu do parlamentu. Tím spíš, že podle některých názorů se bugárovská část maďarské menšiny rozmělňuje v Mostu-Híd. Konečně i v prezidentských volách Híd společně s SDKÚ a KDH podporoval kandidaturu Pavola Hrušovského, který nakonec získal pouhých 3,3 procenta hlasů.

K výsledkům prvního kola prezidentských voleb přispělo několik faktorů. Jedním z nich je únava Robertem Ficem a také obava, že Směr by soustředil do svých rukou všechny rozhodující funkce ve státě. Je to i únava ze starých tváří, která postihla Pavola Hrušovského. Novou tváří byl Kiska, který do politiky vstoupil před dvěma roky. Ovšem do jisté míry také Procházka, odpadlík z KDH. Nepochybně také jde o otázku věku, což je limit Kňažka, jehož mladší tvář vidíme ve filmech, ale fakticky je mu sedmdesát.

Jaká voličská logika ovšem zafunguje ve druhém kole? Všichni proti Ficovi? Je to možné a docela pravděpodobné. Na druhou stranu existuje riziko, že to, co nyní koluje o Kiskovi v souvislosti s jeho podnikáním není žádná diskreditační kampaň, ale holá fakta. Může to ovlivnit nejen samotný výběr, ale i vůli jít k volební urně. 

Není vyloučeno, že mnozí ze sympatizantů Fica v děštivém a někde zasněženém dni zůstali doma, protože průzkumy nedávaly o postupu do druhého kola pochyb. Za dva týdny třeba vyjdou i do fujavice, protože to už půjde o všechno. Fico to má nahnuté. Nakonec možná nejen s funkcí prezidenta. Jeho porážka ba navíc mohla vést k problémům samotného Smeru. Uvidíme za dva týdny.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Krátce. Mám obavu, že Slovensko se vydalo již prošlapávanou cestou, na které velkým podnikatelům, snad oligarchům, už ekonomická moc nestačí a nebaví je platit "svoje politiky" a rozhodli se dělat politiku sami.

antoninsebek

Vždy, pokud to bylo na místě, jsem nabádal, aby se naši poslanci chodili učit do těch krajin, kde je daný zákon funkční a potom jej pokud možno s nejmenšími změnami aplikovali u nás. Vypadá to, že jsme ochotni přijmout některé zákony ze Slovenska. Chválena je například Kobra, kontrolní pokladny, loterie stvrzenek o zaplacení a další.  

Mám na Slovensku blízké příbuzné, proto vím, jak to tam jde. Kdo je tam nemá, měl by se divit, proč se sem hrnou nejen studenti, felčaři, ale i prodavačky.  

 

V tomto případě opravdu nevím, kdo byl autorem vynálezu, často užitého u nás a také na Slovensku. O co jde?

To se vezme známý politik – poslanec. Potom toho Škromacha pošlete také do senátorských voleb. A když uspěje, tak jej můžete ještě využít jako kandidáta na hejtmana. Díky tomu máme několik (jde o termín z dílny ODS) hejneců a hejnátorů. Další varianta je použít onen známý ksicht při volbách do Bruselu. Tím pádem se dostane na více zpřátelených přítelů.

Hejnec Hašek má prý více funkcí než kalkulačka. A zřejmě proto už zapomíná, kde byl před pár dny. Byť to bylo u Tatíčka v Lánech.

 

Na Slovensku nemají hejnátory. Na neexistujícím Senilátu šetří, na rozdíl od nás,  4 miliardy Kč ročně. Ale hejnece tam mají, byť místo hejtmanů mají jen několik Pánů Velkomožných, zato mraky okresních gubernátorů. Cílem je opět jednotka „strany a vlády“, včetně vstřícného soudnictví, také  toho Oustavního.

 

Slovenský prezident má ještě méně pravomocí než (ZATÍM, slovenská inspirace také láká...)  ten náš, historicky první přímo volený Tatíček.

Priateľ Fico si při kladení věnců a připichování odznaků chce odpočinout od lámání si hlavy s tím, jak splnit svoje sliby. (Obama si však svou hlavičku neláme...)

 

Za sociku jsme tady měli měli heslo: Jděme všichni spolem za tím Prvním Volem. Jsem zvědav, zda si bratři vytvoří kromě známého hesla: „Dosť bolo Havla!“  také například:

„Máme tuná preSMERováno“.