Skvělá jízda evropskými poháry

12.12.2019 16:00
Slavia Praha skutečně překvapila v evropských pohárech své fanoušky i českou a mezinárodní sportovní veřejnost. A upřímně, hráči nejvíc určitě překvapili sami sebe.

V evropských pohárech letos na jaře i na podzim hrála Slavie mimořádně atraktivní fotbal. Byť tím, jak se propracovala až do závěrečných postupových kol poháru UEFA na jaře a do skupiny Ligy mistrů, narazila na skvělé soupeře. Sevilla, Chelsea, Inter Milan, Borusia Dortmund a zejména FC Barcelona patří k evropské a vlastně světové fotbalové špičce. Především Chelsea a Barcelona jsou kluby, které si mohou koupit prakticky jakéhokoliv hráče, z kterékoliv země světa. Tyto kluby mají mnohonásobně větší rozpočty i fotbalové zázemí nežli Slavia. Vytvořit profesionální fotbalové zázemí se přitom Slavii daří až v posledních třech letech. Dobré výsledky v tomto směru měla jak za trenéra Šilhavého, tak nyní za trenéra Trpišovského a sportovního manažera Nezmara.

Slavie na evropské scéně hrála atraktivní fotbal. Nehrála tak jako řada českých klubů před ní, nějakou vyčihovandu či zanďoura. Prostě hrála s otevřeným hledím, fyzickými parametry a atletickou připraveností hráčů se svým soupeřům ve špičkových evropských mužstvech nejméně vyrovnala. Je pravdou, že někteří hráči, ve srovnání s hráči evropské špičky mají technické nedostatky. Ale některé technické nedostatky (třeba fatální chyba Takácze v posledním utkání s Borusií), vyplývají z nedostatku zkušenosti. . Prostě hráči potřebují herní zkušenost z utkání s nejlepšími a z toho pak plyne jejich vyšší sebevědomí. Velká část týmu ovšem sebevědomím překypovala, měla srovnatelné technické vybavení s nejlepšími soupeři.

Hráči Slávie se většinou vyrovnali svým soupeřům i rychlostí, a postupně i uplatněním techniky v rychlosti. Snad jen s výjimkou hráčů jako je Sancho a Hakimi. Ale pokud bychom vedle těchto dvou hráčů postavili do běžeckého souboje na 50 metrovou vzdálenost například Ševčíka nebo Masopusta, jsem přesvědčen, že čeští hráči by v takovém souboji obstáli velmi dobře.

K výkonům Slavie chybělo jediné. Více gólů, více proměňovaných střeleckých příležitostí. Ukázalo se, že M. Škoda, pokud je postaven do základní sestavy, tak jako se to stalo v posledním zápase v Dortmundu, dokáže na sebe vázat protihráče, svádět úspěšné hlavičkové souboje a je schopen se dostat také do střeleckých příležitostí a vytvářet prostor pro střelecké příležitosti svých spoluhráčů. Nicméně je dobré se poohlédnout i po jiném koncovém hráči, který by ovšem zapadal do vyspělé kombinační hry Slavie.

To, jestli se podaří Slavii navázat v příští pohárové sezóně na výkony z letošního roku, není ovšem zdaleka jisté. Záleží to na tom, do jaké míry se obmění kádr hráčů. A to do značné míry závisí také na finanční situaci klubu. Na tom, zda čínský investor bude ochoten dále dávat peníze do Slavie. Pokud ne, nastane výprodej hráčů. Druhý faktor, který sehraje roli při případném prodeji hráčů, bude jejich vlastní zájem o takové zahraniční sportovní angažmá, které jim umožní další fotbalový růst. A samozřejmě také zlepší jejich finanční zabezpečení. Zájem zahraničních zájemců se nepochybně soustředí na Součka, který byl skvělým lídrem týmu. Dále na brankáře Koláře, který předváděl senzační výkony zejména proti nejtěžším soupeřům. Dále na oba krajní obránce Coufala a Bořila. Na Olayinku, který se technicky i rychlostně mohl měřit s nejlepšími evropskými hráči. No, a pokud Slavia přistoupí, či bude nucena přistoupit k hráčskému výprodeji, může ztratit na síle. Podobně jako v roce 1996, kdy se na jaře dostala do semifinále poháru UEFA a po letním mistrovství Evropy v Anglii několik jejích klíčových hráčů odešlo do atraktivních zahraničních angažmá (Poborský, Bejbl, Suchopárek, Šmicer).

Ale trenér Trpišovský je schopný kouč. Zatím spolu s J. Nezmarem dokázali skvěle doplňovat tým a zcela nepochybně to zkusí znovu. Kromě toho, některé slibné hráče již mají zapůjčené na hostování. Například Matouška a zhruba dalších pět velmi kvalitních hráčů.

Škoda jen, že se v této pohárové sezóně příliš nedařilo dalším českým klubům, což nezůstalo bez vlivu na národní koeficient. Na základě tohoto koeficientu, pokud neuhájíme současné patnácté místo, se mohou dva české kluby rozloučit s účastí v evropských pohárech v příští sezoně.

Pro Slavii bylo angažmá v Lize mistrů velmi přínosné také po finanční stránce. Z pokladny UEFA, z prodeje televizních práv a ze vstupného se může těšit na výnos cca 550 mil. Kč. Na podzim již prodala za velmi slušné peníze (310 mil. Kč) Alexe Krále do Spartaku Moskva. To vše sice vypadá na velký finanční sukces, ale režie klubu je údajně kolem 100 mil. Kč měsíčně.

Neodpustím si jednu poznámku. Ti, kdo řídí sportovní chod klubu, by se měli snažit prosadit ve Slavii stejný model fungování fotbalových družstev a výchovy hráčů, jako je tomu např. v Ajaxu Amsterdam. Tak, aby každý rok juniorka Slavie byla schopná připravit pro A-tým několik kvalitních hráčů. Ale k tomu samozřejmě patří i doplňování A-týmu o kvalitní další hráče z jiných klubů. Tak to konec konců dělá i Ajax Amterdam a tak se to dařilo v posledních sezónách také Slavii. Možná ale, že se Slavie bude muset připravit na rozpočtově střídmější léta, než tomu bylo nyní při financování štědrými čínskými majiteli. A tedy i na skromnější výdaje na akvizice hračských posil.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.