"Véčkaři" zvolili předsedu. Zn. Regulérně?

obrazek
24.5.2011 10:48
"Véčkaři", tedy registrovaní stoupenci politické strany Věci veřejné, si včera zvolili svého předsedu. Stal se jím opět Radek John. Je však otázkou, zda byla volba regulérní. Nedůvěru vyvolala mj. jedna z nahrávek porady Věcí veřejných, na které místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová k volbě předsedy prohlásila "Necháme normální regulérní výsledky, skutečně, ať to sami vidíme."

Další pochyby může vzbuzovat také prohlášení mluvčího strany Jakuba Žižky. „Hlasovat může pouze »véčkař« s ověřeným e-mailem, číslem mobilu a poštovní adresou,“ řekl pro Blesk. Když ale deník podotkl, že zřídit si dva e-maily, čísla i adresy není takový problém, uvedl: „Já nevím, já nic takového nezkoušel." Zdá se tedy, že volba předsedy Věcí veřejných je stejně důvěryhodná, jako strana sama...

Hlasování o předsedovi Věcí veřejných se zúčastnilo 2523 "véčkařů" a 1197 z nich dalo svůj hlas Radku Johnovi. Karolínu Peake, jeho rivalku, pak volilo o 221 "véčkařů" méně. Dagmar Navrátilová, třetí z kandidátů, pohořela s pouhými 350 hlasy. Nutno podotknout, že scénář volby se nápadně podobá tomu, co tvrdil na jedné z nahrávek faktický šéf Věcí veřejných Vít Bárta. Ten na jedné z nahraných porad Věcí veřejných tvrdil, že se s Radkem Johnem a Karolínou Peake dohodli, že budou ve volbě předsedy kandidovat proti sobě. Dodal, že podle jeho průzkumů vyhraje John. Všechno tedy nasvědčuje tomu, že faktickým šéfem Věcí veřejných zůstává exministr dopravy Vít Bárta.

Scénář se pak zdá být zcela jasný. Volba předsedy Věcí veřejných měla v rámci "očištění" strany zřejmě nést k veřejnosti následující dva vzkazy:

1. Radek John není ve straně tak neoblíbený, jak se někteří snaží tvrdit (jinými slovy - ne každý "véčkař" si myslí, že John je šaškem Víta Bárty. Statisticky - podle výsledku volby předsedy strany - si to myslí "jen" 52,26% "véčkařů", tedy nadpoloviční většina. Ani to však - díky Johnovým protikandidátkám - nestačilo na to, aby byl zvolen někdo jiný).

2. Vít Bárta se stahuje, ztrácí vliv, už nebude "faktickým šéfem", ale pouze vyjednavačem (jinými slovy - Vít Bárta bude VV pořád fakticky řídit, ale musíme se snažit dosáhnout toho, aby se formulka "faktický šéf" už nepoužívala).

Jak se výše uvedené body podařilo VV naplnit ukáže až čas. Už nyní však komentářé médií nasvědčují, že Vít Bárta se nálepky faktického šéfa strany jen tak nezbaví. "Po všem, co bylo zveřejněno o tom, jak fungují Věci veřejné, se musím smát nad naivitou těch politiků, kteří vážně komentují znovuobsazení Radka Johna do role kašpárka Víta Bárty," reagoval na volbu předsedy VV bezprostředně po vyhlášení jejích výsledků bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek. "V případě VV jsme svědky úpadku české politiky i českých médií: těžko totiž soudit, zda je Radek John větší ostudou české investigativní žurnalistiky, jejímž byl kdysi symbolem, anebo české politiky, jejíž je dnes karikaturou," dodal Jiří Paroubek.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

catumbelan1

Hodnotit Véčkaře je velice snadné. Oni mají tolik potíží, průšvihů a nedostatků, že to snad ani už není zajímavé!