Z Gravitace se vám pořádně zatočí hlava, adept na Oscara zamířil do českých kin

obrazek
14.10.2013 07:00
Do českých kin vstoupil tento měsíc úchvatný snímek režiséra Alfónse Cuaróna Gravitace. V hlavních rolích snímku, který se odehrává na oběžné dráze, se divákům představí Sandra Bullock a George Clooney. Od svého uvedení sklízí Gravitace uznalé kritiky filmových recenzentů. Není se čemu divit, snímek ve 3D nabízí zcela ojedinělý filmový zážitek. Na ČSFD.cz (Česko-slovenská filmová databáze) má Gravitace hodnocení uživatelů 89 %, což jej zařadilo na příčku 46. nejlepšího filmu podle českých recenzí.

Sandra Bullock ve filmu hraje doktorku Ryan Stone, skvělou lékařku – inženýrku na její první vesmírné misi. George Clooney ztvárnil vesmírného veterána Matta Kowalskyho, který velí svému poslednímu letu před odchodem do důchodu. Jenže během zdánlivě rutinní výpravy do kosmu dojde ke katastrofě. Loď je zničená a Stone a Kowalsky zůstanou ve vesmíru sami, odkázáni jeden na druhého a směřujíc dál do temného vesmíru. Hluboké ticho dává oběma jasně najevo, že ztratili jakékoli spojení se Zemí...  a tím i jakoukoli šanci na záchranu. Strach se pomalu mění v paniku, zejména když si oba uvědomí, jak málo kyslíku jim zbývá. Přitom paradoxně jediný možný způsob návratu je pokračování v cestě do hlubokého vesmíru.

Autoři snímku udělali moc dobře, že vsadili na formát 3D, který umožňuje zobrazit to, co by na klasickém plátně nebylo možné. Letošní uvedení Gravitace patřilo k těm nejočekávanějším. První ohlasy Gravitace sklidila hned po uvedení na festivalu v Benátkách. Režisérovi i kameramanovi se podařilo natočit strhující podívanou, která si zaslouží pozornost.  Vizuální podoba snímku je opravdu obdivuhodná. Zajímavé je však celkové pojetí filmu. Cuarón představuje vesmírné dobrodružství z jiného úhlu – jako komorní dílo, které je pro tento žánr neobvyklé. Přestože vede snímek k zamyšlení o životě, jeho autor vzkazuje, že lidé se nemají obávat strachu z neznáma a nemají se poddávat depresi. 

Alfónso Cuarón na sebe upozornil snímky Padlí Andělé, Velké naděje nebo filmovým zpracováním Harryho Pottera. Je také autorem sci-fi Potomci lidí. 

mmatejkova
kulturní redaktorka, absolventka FMK UTB ve Zlíně
Klíčová slova: kultura, volný čas

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.