Zeptejte se Gerharda Schrödera

26.11.2010 17:49
Čtenáři a blogeři portálu Vaše věc.cz mají jedinečnou šanci položit otázku bývalému německému kancléři Gerhardu Schröderovi, který souhlasil s rozhovorem pro náš web.

Vážení přátelé,

nedávno jsem se obrátil na bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera a informoval jej o projektu Vaše věc. Gerhard Schröder tento náš projekt považuje za velmi přínosný a souhlasil rovněž s rozhovorem. Rozhodli jsme se, že dáme prostor Vám – čtenářům a blogerům – abyste Gerhardu Schröderovi mohli položit otázky sami.
 
Z Vašich dotazů vybereme deset nejzajímavějších a položíme je Gerhardu Schröderovi. Jeho odpovědi si budete moci přečíst v průběhu prosince.
 
Předem Vám za Vaše otázky děkuji
jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jiri-paroubek
Vážení čtenáři, moc Vám děkuji za zajímavé dotazy. Budu se snažit, aby se tady odpovědi Gerharda Schrödera objevily co nejdříve.
dali
Jak hodnotíte pozici České republiky v Evropě? Zajímal by mě Váš pohled zvnějšku na české předsednictví, bývalého premiéra Topolánka, zahraniční politiku Karla Schwarzenberga. Jako Čech mám bohužel pocit studu z některých excesů Topolánka či účelové, neobjektivní zahraniční politiky našeho státu.
dali
Vážený pane Schrödere, zajímalo by mě, jestli považujete za správný vznik Kosova. Korigoval byste zpětně svá stanoviska k agresi vůči Jugoslávii?
dali
Vážený pane Schrödere, jste znám svými úzkými styky na Rusko. Jak se díváte na geopolitickou budoucnost Ruska? Má šanci se v budoucnu vyrovnat Číně nebo vůči ní bude v podřízené roli? Je reálné, aby se Gruzie stala členem NATO?
stvan
Vážený pane Schroedere, \r\n jsem aktivní odborář. Proto mne zajímá co si myslíte o mé myšlence, že by si EU ušetřila do budoucnosti mnoho problémů, kdyby odboráři v EU, v ruku v ruce se sociálně orientovanými stranami, organizovali své protesty koordinovaně a důrazněji a v případě, že nebudou pochopení, i opakovaně a časově neomezeně.Jsem přesvědčený, že ekonomika jednotlivých zemí, ale i mimo ně, je špatná proto, neboť ji ovlivňují beztrestné chyby privátního ekonomického sektoru.Ty se sanují z veřejných rozpočtů, narozdíl od přístupu k řadovým občanům. Těm je stále více vtloukáno do hlavy, že každý je za svá selhání, tedy i ztrátu práce, zodpovědný sám a sám musí nést důsledky. Na splácení zištných chyb finančního sektoru si nelogicky státy půjčují u těch, kteří to způsobili a ještě jim dají na dluhové službě vydělat. Samozřejmě, že z tohoto stavu nelze neobvinit ty zákonodárce všech zemí, kteří jdou privátu legislativně a doufám, že alespoň nezištně, na ruku. Proto bych přivítal, aby těmto politikům v jeden den a jednu hodinu řekli občané EU, že už nadále nechtějí hrát roli okradených, kterých to za zloděje nakonec zaplatí, zatímco zloději bohatnou. Každému soudnému člověku musí být jasné, že pouze co nejrychlejší řešení tohoto stavu může EU, ale i světu přinést pozitivní budoucnost. Historie lidstva není při řešení sociálních problému příliš pestrá a má tendence v situaci, kdy si bohatí myslí, že jejich strom může neustále růst do nebe, nabízet již vyzkoušená řešení o která by nikdo z rozumných politiků nepochybně nestál. Předem děkuji za odpověď. František Štván
admiral
Vážený pane Schroedere, zajímá mne, jak vidíte perspektivu německo - ruských vztahů a potažmo vztahů Rusko - EU v souvislosti s proběhlou návštěvou V. Putina v Německu a jeho návrhy. Mám na mysli návrh na zřízení zóny volného pohybu osob a volného obchodu od Lisabonu po Vladivostok.
cheyene12
a) Deficity rozpočtov krajín EU sú okrem iného spôsobené krytím výpadkov daňových výnosov zrušených výrob tovarov dennej spotreby, oproti nižším výnosom z dovozov tohoto tovaru z ázijských krajín. V podmienkach otrockej práce ľudí a detí, bez zdravotného zabezpečenia, sociálnych odvodov, bez ohľadu na environmentálne dopady... Európa nemá pri takejto nerovnováhe vstupných nákladov šancu konkurovať. Aký je Váš názor na ochranu európskeho trhu clami? b) V novinách sa píše o menovej vojne medzi Čínou a USA. Hodnota Juanu je ale viazaná na USD... Napadajú ma 2 riešenia. 1. Pokus o oslabenie Eura. 2. Zníženie úrokových sadzieb na americké dlhopisy a prefinancovanie deficitov za výhodnejších podmienok. Aký je Váš názor na nakupovanie amerických dlhopisov FEDom?
vladajsoucna
Jste ochoten uznat, že velká koalice s CDU/CSU v letech 2005-2009 byla pro vaši stranu fatální chybou? Po volbách 2005 přitom levicové strany (SPD, Zelení, PDS a WASG) měly v parlamentu většinu. Proč jste více neusiloval o to vytvořit s nimi společnou vládu? Když to tenkrát nešlo s Linkspartei, proč jste to nezkusil alespoň se zelenými a FDP?
vladajsoucna
Řekl byste v kostce své návrhy na řešení ekonomické situace v Německu i ve světě?
vladajsoucna
Jaký je dnes váš názor na stranu Die Linke? Myslíte si, že by SPD s ní měla úzce spolupracovat i na celostátní úrovni stejně, jako to dělá v Berlíně, kde s ní společně vládne?
pavelneduna
Pokud bychom se jako ČR dostalo do potíží, dostojí německo své povinnosti pomoci nám (jako sociálně slabšímu státu) stejně jako Řecku?
lenka-vaskova
Jak hodnotíte působení Angely Merkelové? Jaký je Váš názor na ni? Je i v soukromí tak tvrdá?
agnusgreg
V čem vidíte relativně nízkou popularitu současné SPD mezi německými voliči? Podesal byste znovu (v nezměněné podobě) manifest Třetí cesta/Nový střed společně s Tony Blairem? Revidoval byste nyní některé rozhodnutí, které jste učinil jako německý kancléř?
vladajsoucna
Nemyslíte si, že vaše faktická politika pravého středu vaší straně i Německu spíše ublížila než pomohla?
karel-nizbor
Domníváte se, že je sociální stát 20. století minulostí?
zdobinsky
Co je třeba udělat pro dobře fungující EU?