Jiří Paroubek: Bludné cesty předáků sociální demokracie

smarda-zoo
24.1.2023 16:13
Napsat, že česká společnost je rozdělená, není nic objevného. Připomenout, že by lidé měli volit politiky podle svého skutečného nebo chcete-li "třídního" zájmu, je na místě.

V prvním kole prezidentské volby volilo tři kandidáty vládní koalice (Fischer, Nerudová, Pavel) zhruba 55% voličů. Přitom podpora vlády, která je nominovala, je podle průzkumů trvale pod 30% respondentů. Čím zdůvodnit tuto obří diskrepanci v postojích lidí vůči neschopné vládě na jedné straně a jejímu politickému produktu, třem jejím kandidátům, na straně druhé. Je to výsledek nesporně umného politického marketingu a podpory mainstreamových médií a zejména veřejnoprávní televize a rozhlasu. A tak lidé objevili, že P. Pavel má vous a la Masaryk (přitom z něj nemá nic jiného). D. Nerudová je „mladá a pohledná žena“ (podle svých slov) a P. Fischer prostě konvenuje rusožroutskými a sinožroutskými výroky a strašením před východními mocnostmi určité části české veřejnosti.

Významná část českých voličů tak v prvním kole volila poněkud emotivně a v rozporu se svými zájmy. Když se zeptám některých jednotlivců, proč volili např. D. Nerudovou, řeknou mi, že se přece jedná o hodnoty a ne o jejich materiální zájem. Já si naopak myslím, že hodnoty je možné rozvíjet jen ve společnosti, která prosperuje. A prosperitu společnosti tato vláda s její ekonomickou a také zahraniční politikou není schopná zajistit.

Ale chci se zabývat ještě jinou věcí. Sociální demokracie po sedm let spolupracovala na vládní úrovni s hnutím ANO. Byla to vesměs velmi úspěšná spolupráce, kdy životní úroveň lidí rostla, rostla jejich bezpečnost a v letech 2014 – 2019, tedy po šest let, tyto vlády dokázaly dokonce snižovat nejen relativní zadlužení státu (státní dluh v relaci k HDP), ale také, byť mírně v řadech miliard, zadlužení v absolutním vyjádření. Přitom HDP země trvale rostl a rostla produktivita práce. Na dva covidové roky mohou být samozřejmě rozdílné názory. Ale vláda dělala vše pro to, aby zabránila nejhoršímu. A dělala dobré věci i chyby tak, jako vlády prakticky ve všech zemích světa.

Logicky bych tedy očekával, že strany, které k sobě měly po léta politicky blízko a úspěšně spolupracovaly, mohou postupovat v klíčových věcech společně i nyní. Zejména proto, že jsou oba subjekty stranami opozičními. Hnutí ANO je hlavní opoziční stranou ve sněmovně. ČSSD je mimoparlamentní opoziční stranou. Tedy, aspoň to o soc. dem. její předáci tvrdí. To, že část předáků ČSSD už v předchozích dnech podpořila, bez ohledu na mínění členů strany, kandidáta pravicové Fialovy vlády, vesměs se zdůvodněním plným nenávisti vůči A. Babišovi, mě vcelku u těchto malých lidiček nepřekvapilo. Nedokážou překousnout to, že podle jejich názoru jim A. Babiš vypustil voličský rybník a převzal masy voličů, které v mé éře volily sociální demokracii.

Ale tím jsou si vinni sami. Svou neschopností rozumně artikulovat své politické postoje a sdělovat je veřejnosti. A. Babiš to prostě uměl a oni ne. Můžeme se dohadovat, jak by to vypadalo, kdybych v čele ČSSD stál já. Troufnu si tvrdit, že bych nikdy nepřipustil takový pád volební podpory ČSSD, která v době mého odchodu z pozice předsedy strany byla v roce 2010 nejsilnější politickou stranou v zemi. Sobotka a jeho dnešní následovníci ve vedení ČSSD udělali vše pro to, aby se dostali do dnešní marginální politické pozice.

Ještě více nežli nenávist vůči A. Babišovi mě ale překvapilo stanovisko předsedy ČSSD Šmardy. Tento dobrý muž se špatnou hlavou si vykorespondoval přes twitter s P. Pavlem několik otázek, pravděpodobně v těch klíčových politických záležitostech. Na webu ČSSD je Šmarda zobrazován se třemi klíčovými programovými požadavky své strany: Bezplatné zdravotnictví, důstojné důchody a spravedlivé daně. Ptám se, jak se mohl shodnout představitel deklarovaně levicové strany s derivátem vládní koalice na programových otázkách tohoto typu. P. Pavel řekl, že vládu podporuje. Bude tedy dělat politiku, jakou formuluje tato vláda. V daňové oblasti to znamená zvýšení dolní sazby DPH, což zatíží široké vrstvy občanů a zvýší inflaci. Pokud jde o důstojné důchody, vládní koalice se chystá ke změně algoritmu navyšování důchodů v závislosti na růstu inflace, který přijala předchozí vláda s účastí ČSSD, za aktivní účasti ministryně Maláčové. To ve svých důsledcích bude znamenat, že důchody se nebudou zvyšovat v návaznosti na tempu inflace. A to bude velká rána důchodcům. A pokud jde o bezplatné zdravotnictví, už dnes se objevují známky toho, že ministr Válek prostě chce dvojí standardy ve zdravotnictví, na které si lidé budou připlácet.

V žádné z těchto tří oblastí se prezidentský kandidát Pavel nevyjádřil, že je v rozporu s názory Fialovy vlády. Podpora P. Pavla ze strany současného vedení sociální demokracie, je tak velkou politickou chybou.

Platí pro to, jak to kdysi řekl kníže Talleyrand: „Bylo to horší než zločin, byl to omyl.“

 

Text vyšel v úterý 24. ledna s titulkem Koho si levice zvolí na Hrad v MF Dnes.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Kde jste byli v této opravdu demou-kradácké době ?

Sdělte nám to prosím.

Abychom si mohli (také) dát pozor na ústa.