Jiří Paroubek v rozhovoru: Chci Čechům vrátit důvěru v Evropskou unii a prosazovat české zájmy

obrazek
12.2.2014 18:17
Expremiér Jiří Paroubek se chystá kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu, které se uskuteční už v květnu, tedy za čtyři měsíce. Jaké jsou jeho priority pro tyto volby? Jak chce přesvědčit občany, aby si jej zvolili jako svého zástupce do Bruselu? A jak hodnotí deset let členství České republiky v EU? To a ještě mnohem víc se dozvíte v rozhovoru s Jiřím Paroubkem pro server Vaše věc.

Pane předsedo, co vás přimělo ke kandidatuře do eurovoleb?

Řeknu to jednoduše, je to upadající politická kultura v České republice a obecně nízká důvěra Čechů v evropské instituce. Poslední parlamentní volby ukázaly, že na české politické scéně není něco v pořádku. Do sněmovny se v roce 2010 dostala pseudostrana podnikatele Bárty a o bezmála čtyři roky později je to hnutí s podivnými úmysly velkopodnikatele Babiše. Lidé přestali věřit zavedeným stranám a dávají svou důvěru hnutím, u kterých není jasné, zda tuto důvěru nezradí ve vlastní prospěch, zejména ten finanční. Stejně tak už ale Češi přestali věřit Evropské unii, která by měla plnit jakousi zastřešovací funkci pro členské země. Kromě toho, za poslední roky vláda, ani europoslanci mnoho pro republiku neudělali.

Proč myslíte, že přestali věřit Evropské unii?

Je to jednoduché. Pánové Klaus nebo Zahradil opakovali stokrát lež, že Evropská unie je k ničemu, až tomu občané začali věřit. Panu Klausovi se prostě podařilo zakořenit v Češích euroskepticismus. Velký vliv na to mají také média, která o Evropské unii informují většinou v negativním slova smyslu. Češi tak mají pocit, že když nám EU zakazuje pomazánkové máslo, tak má ten Klaus pravdu. I to je jeden z důvodů mé kandidatury - chci Čechům vrátit důvěru v Evropskou unii. Přitom kromě keců politici jako Klaus či Zahradil v Bruselu nic ve prospěch republiky neudělali.

Vrátíme se ještě do českého prostředí. Proč myslíte, že uspěly formace typu Věcí veřejných a ANO 2011?

To by bylo jistě téma nějaké seriózní práce v oboru politologie nebo sociologie. Stručně si myslím, že v případě Věcí veřejných to byl marketingový výsledek uměle vytvořené averze vůči ČSSD a mé osobě. Když se každý den dozvídáte ze stránek MF Dnes nebo Lidových či Hospodářských novin, jaký že to je ten Paroubek lump, a k tomu dáte ještě fotky, kde se mračím, tak se nemůžete divit. Několik let takové masáže prostě zanechalo v lidech stopy. Teď mohou lidé sami ve svých rodinných rozpočtech sčítat ztráty a přemýšlet, zda volili dobře. V případě ANO pana Babiše to pak byla neschopnost zavedených stran zaujmout voliče, přijít s nápady, inovacemi, zajímavým programem. Pan Babiš vsadil na boj proti zavedeným stranám, které prezentuje jako zkostnatělé instituce, a vyšlo mu to. Samozřejmě za velké pomoci vlivných médií, jejichž významnou část skoupil či ovlivňoval.

Považujete za správné, aby ministr vlastnil média?

V prvé řadě nepovažuji za správné to, že si pan Babiš koupil média, aniž by to uvedl jako investici v rámci předvolební kampaně. Nic jiného to nebylo. Na otázku, zda má poslanec vlastnit média, odpovím příkladem. Jako poslanec jsem založil před třemi lety portál Vaše věc. Když jsem se snažil portál rozšířit mezi levicově smýšlející čtenáře, například tím, že by někteří naši komentátoři šli do České televize vyjadřovat se k problémům ekonomiky či zahraniční politiky, byl jsem odmítnut, protože „Vaši věc vlastní poslanec“. Nevšiml jsem si, že by ze stejného důvodu Česká televize odmítala redaktory MF Dnes, Lidových novin nebo České pozice, i přesto, že jsou vlastněny či financovány poslancem, dnes dokonce ministrem financí. Je to taková smutná ukázka pokrytectví veřejnoprávní televize. A další příklad – když jsem byl poslancem, často jsem čelil otázkám, z čeho je portál Vaše věc financován. Dnes nevidím, že by se média ptala pana Babiše na stejnou věc. Najednou to nikoho nezajímá.

Zpátky k Vaší kandidatuře do eurovoleb. Co voličům nabízíte?

Spolu s odborníky ve straně LEV 21 jsme připravili Program národních zájmů, který si mohou čtenáři přečíst na portálu www.paroubek.cz. Abych to stručně shrnul, tak pokud mně voliči dají ve volbách do Evropského parlamentu důvěru, zavazuji se, že budu aktivně pracovat ve prospěch českých národních zájmů. Budu tedy pokračovat v práci, které jsem se věnoval jako vrcholný politik. V práci, kterou bohužel v mnohém pohřbila sedmiletá vláda pravice pánů Topolánka, Kalouska a Nečase. Tedy alespoň, co se týče zahraniční politiky a politiky v rámci Evropské unie. Tam naše pozice – i kvůli zmíněnému V. Klausovi – klesla o několik řádů. Jsem rád, že ministrem zahraničí ve vládě B. Sobotky se stal Lubomír Zaorálek, kterého považuji za profesionálního politika s rozumnými názory na svět a s přehledem. Je škoda, že budoucnost vládní koalice je ve hvězdách a je podle mne jen otázka času, kdy padne, a my půjdeme k předčasným volbám, ve kterých, obávám se, ČSSD spadne k 15%. Chci také část svého platu (nejméně čtvrtinu) použít na veřejně prospěšné účely.

Můžete ještě více rozvinout pojem Program ochrany národních zájmů? Ne každý čtenář bude mít čas si jej podrobně číst.

Program má čtyři priority. Jde nám o propojení kroků české a evropské politiky: ke snižování nezaměstnanosti a vytváření nových pracovních míst; zvýšení kvality života a životní úrovně lidí; ochrana spotřebitele podle standardů běžných v nejvyspělejších zemích EU; boj proti kriminalitě a terorismu.

Když se pozorně na naše programové priority pro evropské volby podíváte, tak nebo onak se týkají provozu domácnosti, životní úrovně lidí a jejich celkové bezpečnosti.

Evropská unie jistě řadu věcí komplikuje, nám jde o to potlačit její byrokratismus a co nejvíce udělat pro lidi.

Víte, jako český premiér jsem v závěru roku 2005 v EU dojednal na období let 2007 – 2013 největší evropské dotace na jednoho občana ze všech tehdejších 27 států. Bylo to 30,6 mld. eur, podle tehdejšího kurzu 900 mld. Kč (86,5 tis. Kč na jednoho českého občana). Zhruba 150 mld. Kč z této částky nebude dočerpáno! Část peněz byla rozkradena, část rozchvácena na hlouposti ve prospěch kamarádíčků a ne rozvoj země.

A kdo za to může? No zavedené, donedávna vládní strany TOP 09 a ODS a na krajské úrovni také ČSSD.

Takže jakým způsobem byste byl vlastně voličům v Bruselu prospěšný?

Nejde jen o mne. Na naší kandidátce na dalších místech jsou odborníci z různých oblastí – ekonomika, zahraniční politika, bezpečnost. Jsou to lidé s velkými znalostmi, letitými zkušenostmi, mezinárodním rozhledem. Jsou to lidé připravení hájit české národní zájmy. Takové podle mého názoru Česká republika v Bruselu potřebuje. Čas vyžírků by měl skončit. Evropskou unii už nelze brát jako bezednou studnici možností tunelovat peníze z jejích fondů, ale jako instituci, která má ČR pomoci k lepší budoucnosti, má dát Čechům více možností uplatnění, zkvalitnit jejich život. Pokud ve volbách do EP uspěji, podpořím programové a politické aktivity Strany evropských socialistů. Tedy moderní levicový trend, který se v mnoha zemích ukázal jako správný a směřující k hospodářskému růstu. Lidé už nesmí brát volby do europarlamentu na lehkou váhu. Musí si prostě uvědomit, že jejich budoucnost je v evropské integraci a v řádné obhajobě národních zájmů v Bruselu ze strany našich, českých poslanců EP. Hájit národní zájmy mohou jen zkušení lidé, nikoliv ideologičtí euroskeptici, kteří to „chtějí Evropě osladit“…


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Zdravím pane Štingle,

Podepisuji, co jste napsal.

Vzkaz pro pana Paroubka - pokud jste alespoň trošku Slovan, udělejte sobě tu laskavost a podívejte se na dějiny Slovanů, jejich vědu, názory na život i smrt. Nedívejte se do učebnic dějepisu, hledejte starší prameny, které nebyly poznamenány účelovým výkladem "vítězů" nad Slovany. Potom se podívejte okolo sebe, ať jasně vidíte, komu vlastně sloužíte a zda tedy můžete vůbec splnit své sliby, jak budete jednat ve prospěch národa.