Jiří Paroubek: Zbrzděný rozjezd ČSSD

14.12.2016 19:13
Sobotní Ústřední výbor ČSSD přišel s vyjádřením snahy této strany změnit dosavadní průběh politického diskurzu u nás. ČSSD jde jistě o to, aby se postupně snižovala, či dokonce odstranila ztráta, kterou má momentálně tato strana ve volebních preferencích za hnutím A. Babiše.

Podle zatím posledního průzkumu obvykle nejpřesnější agentury TNS Aisa zveřejněného před deseti dny by ČSSD ve volbách získala cca 14 % hlasů a hnutí ANO pak téměř o 20 % hlasů více.

Je velice zvláštní, že v případě, kdy se objeví pozitivní ohlasy, které by mohly zvýšit voličskou podporu ČSSD, jako v tomto případě, se okamžitě objeví něco, co tuto snahu sociálních demokratů zbrzdí, či dokonce paralyzuje. Také v tomto případě, hned v úterý, se v médiích objevila informace, rozvíjená ve středu velmi masivně především deníky vydavatelství MAFRA, vlastněného A. Babišem. Ty se dnes mocně věnují zatčení bývalé hejtmanky za ČSSD J. Vaňhové a pravděpodobnému zadržení některých dalších funkcionářů ČSSD. Především pak předsedy KVV ČSSD Karlovarského kraje a současného starosty Chebu Navrátila.

V síti policie a státního zastupitelství uvízlo dvacetčtyři osob činných v období, kdy v kraji panovala koalice ČSSD a ODS. Mezi zatčenými jsou tedy nejen lidé z ČSSD, ale také představitelé ODS a úředníci, kteří pracovali s projekty ROP Severozápad, přes které do obou krajů v minulém finančním období čerpání evropských peněz v letech 2007-2013 šlo cca 20 miliard korun.

Policie věci prověřovala od té doby, kdy ji potřebné informace dodal bývalý šéf úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz, který toho času pobývá ve vězení, kde si odpykává sedmiletý trest odnětí svobody.

Jana Vaňhová je bývalou hejtmankou Ústeckého kraje v letech 2008 -2012 a bývalou vicehejtmankou tohoto kraje v letech 2012 – 2016. Problémy, které policie sleduje, vznikaly v letech 2011- 2012, kdy se vedení ústecké organizace ČSSD, shodou okolností tehdy totožné s vedením Ústeckého kraje, jaksi politicky osamostatnilo z mého vlivu v tomto kraji. Můj vliv v Ústeckém kraji definitivně skončil v lednu 2011, a zejména MFD by si to mohla z archivu ke konferenci v Ústeckém kraji, kde byl předsedou krajské organizace ČSSD zvolen A. Fišera, pravá ruka Vaňhové, který mocně „odparoubkovával“ Ústeckou ČSSD, bez problému vytáhnout.Ta šestilitrová láhev Chivas Regal, kterou tehdy na oslavu svého slavného vítězství po konferenci vypili, by jim asi zhořkla, kdyby věděli, co nastane.

Po volebních úspěších v letech 2006 – 2010 v tomto kraji, se kterými jsem byl spjat jako volební lídr tohoto kraje, kdy se ústecká ČSSD stala druhým nejsilnějším krajem ČSSD v ČR co se týče volebních výsledků, přišly už jenom volební katastrofy. V krajských volbách i ve volbách sněmovních a komunálních…

J. Vaňhová možná v rámci ČSSD představuje tak trochu retro, byť její vliv v chomutovském okrese i jinde na Ústecku může být v řadách ČSSD ještě značný. Ale starosta Chebu Navrátil je člověk, který by mohl mít velkou politickou budoucnost před sebou a který má v hierarchii ČSSD vysokou stranickou funkci.

Prostě, celá tato policejní operace poslouží opět zejména A. Babišovi, aby dále rozvíjel své oblíbené heslo: Všeci kradnú a všeci sú proti hnutí ANO. (všeci – rozumí se nyní ČSSD a ODS.) O tom, že tato kauza bude ČSSD silně poškozovat, není třeba vůbec pochybovat…

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.