Konečně žaloba na Bakalu

23.8.2016 14:48
Nájemci více než 43 tisíc bytů konečně podali žalobu na Bakalovu společnost. A slovo konečně je třeba zdůraznit, protože drzost Z. Bakaly a jeho společníka, kteří byli po jedenáct let pány OKD, neznala mezí.

Bakala se poté.co se společnost NWR stala nabyvatelem OKD (vč. více než 43 tisíc bytů) nechal veřejně slyšet, že nabídne za výhodných podmínek odkup bytů OKD jejich nájemníkům.

Nájemníci těchto bytů jsou vesměs bývalí horníci v Moravskoslezského kraje. V každém případě však bývalí či dnešní zaměstnanci společnosti OKD. V roce 2004 se počítalo s cenou 50 tisíc korun za jeden byt. To by ovšem byl pro Bakalu jen malinký kšeftík. On měl větší ambice.

Nečasova vláda, a před tím i vláda Topolánkova, svou nečinností umožnily, aby se Bakala mohl tvářit, že veřejné přísliby není třeba plnit, a tak i přes bouře například v Poslanecké sněmovně Bakala věděl své.

Věděl, že krom pravicových stran žádnou zvláštní aktivitu v celé věci bytů OKD nebude po mém odchodu z vedení ČSSD vyvíjet ani B. Sobotka.

Ten byl totiž v roce 2004 ministrem financí a přes kámoše advokáta Radka Pokorného udělali se Z. Bakalou byznys. Bohužel nevýhodně pro nájemníky bytů OKD… A teprve soud nyní rozhodne o tom, zda vlastně cena, za kterou byl minoritní podíl státu v OKD prodáván, byla férová.

Nájemníci bytů OKD dnes logicky přicházejí s žalobou na Bakalu. Shrňme fakta. Bakala se svým společníkem vytahali z OKD v průběhu jedenácti let svého panování podle odhadů 100-120 miliard korun. Když v loňském roce Bakala prodal více než 43 tisíc bytů OKD jinému investorovi, mohl zkasírovat něco mezi 20-25 miliardami korun…

A před pár měsíci se Bakala z OKD evakuoval do jednoho ze svých sídel, tentokrát pravděpodobně u Ženevského jezera, aby užíval „vydělané miliardy“. Prý se stahuje ze všech podnikatelských aktivit v ČR. Uvidíme, zda se stáhne také z vydavatelství Economia a z knihovny V. Havla, kterou dodnes sponzoruje. A přátelé pravdy a lásky si před takovým sponzorem ještě ani jednou neodplivli…Tedy, pokud jde původ peněz Z.Bakaly.

Když sleduji, jaký humbuk je kolem placení faktur jisté Mrencové z prostředků jihomoravského hejtmanství za jí vykonané, možná poněkud drahé, služby, nestačím zírat. Principy morálky se na někoho uplatňují, na druhého ne…

V každém případě by bylo zajímavé vědět, jak se vyvíjí policejní vyšetřování v kauze Z. Bakaly, pokud jde o možné tunelování OKD v době jeho panování.

Zatím panuje klid po pěšině, a tak doufá, že zatím polehoučku potichoučku nedošlo k odložení celého případu ad acta…

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.