Matení pojmů
Takovým nešvarem je například nesmyslné používání pojmu Sudety pro celé české a moravské pohraniční území, někdy dokonce pro celé území Čech a Moravy. Zmatek vyvolává i to, jak je nazývána strana, která vynesla A. Hitlera a jeho smečku k moci. NSDAP. Tedy: Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei. Překlad zní – Nacionálně socialistická německá dělnická strana. Vžitý a běžně užívaný pojem pro stoupence tohoto hnutí zní v češtině nacisté. Pejorativně náckové. Přesto bývá v médiích často vidět označení národní socialismus, národní socialisté, národně socialistická strana a podobně.
A tady nastává uvedení v omyl, protože v českém a československém prostředí tento pojem není totožný s nacismem. Označuje totiž příslušníky a sympatizanty ČSNS, tedy Československé strany národně socialistické. Té strany, kterou reprezentoval např. E. Beneš, M. Horáková a mnozí další, kteří Hitlerovy názory jistě nesdíleli. Naopak se jednalo o demokraty, kteří české a československé zájmy uplatňovali v duchu masarykovských humanitních ideálů a ve snaze o mírovou spolupráci zemí a národů.
Proti německým nacistům aktivně bojovali a mnoho jich bylo nacisty zavražděno. A tak nesprávné a hloupé používání pojmů nejen mate veřejnost a podílí se na současném hrubém zkreslování historie naší země a národa, ale vypovídá mnohé i o kvalitách současné publicistiky. Že není valná, je všeobecně známo a ukázal to i odpor veřejnosti proti nestoudné mediální manipulaci například během prezidentské volby. Lidé pera a umění by se tedy měli opravdu zamyslet sami nad sebou a konečně sebevzděláváním a sebereflexí přispět k obnovení kvalit současné novinařiny, literatury, ale i celkově českého kulturního života a umělecké tvorby.
Jiří Pondělíček
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 2652x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.