Ministerstvo obrany v laufu

10.7.2017 12:00
Prakticky obden se z médií dovídáme o dalších a dalších zbytečných nákupech vojenské techniky, materiálů či zbraňových systémů ministerstvem obrany. Dnes vláda projednává informaci o nákupu 16 nových raketometů RBS-70NG švédského výrobce Saab Dynamics AB za bratru 1 miliardu korun bez DPH.

Tyto raketomety s raketami krátkého doletu mají dosah 5 až 10 kilometrů. Jsou určeny k ničení vrtulníků či letadel, ale také střel s plochou dráhou letu a klouzavých pum. Proti komu vlastně mohou být prakticky použity? Eventuelní teroristé přeci ani helikoptérami nebo raketami s plochou dráhou letu nedisponují. Je to zkrátka jen další vyhazování peněz daňových poplatníků, abychom udělali dobře zahraničním výrobcům zbraní a zvýšili životní úroveň některých zainteresovaných politiků a vysokých státních úředníků.

Záminkou je „přání či požadavek“ amerického prezidenta Donalda Trumpa na dramatické navýšení vojenských rozpočtů až na 2 procenta HDP. V českých podmínkách by to znamenalo jít z dnešních 52 miliard korun na téměř dvojnásobek vojenských výdajů. Zbytečnost takovýchto výdajů je zřejmá, jde jen o další vyhazování peněz ministerstvem obrany a českou armádou.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pavlovsky

Souhlasím s názorem p. Paroubka, že se jedná o dramatické navýšení vojenského rozpiočtu (dvojnásobek asi na částku 100 mld Kč do roku 2020). Proboha, k čemu to bude, jen pro účast na misích, které si navíc platíme. Nejsou to jen rakety, ale další letadla, která budou přepravovat vojáky na mise (cena v řádech miliard Kč). V knize Faraonův písař (Alexej Pludek) je popsána výuka mladého faraona, když se dotazoval písař, který byl zároveň jeho učitelem, proč faraon staví pyramidy, mladý faraon mu odpověděl, že je to posvátné místo, kam se ukládají ti co odešli do jiného světa. Písař mu na to odpověděl, chyba...pyramidy se staví proto, že faraon projevil vůli a tím je jeho vůle naplněna. Takže, prezident Trump projevil vůli a naši nohsledi ji naplňují. V naplňování vůle mocných, to jsme kabrňáci, vzpomínám, jak někdy v 60. létech se na přání, či vůli tehdejšího tajemníka ÚV VKS(b) s. Chrušťova se musela pěstovat kukuřice i v podhorských oblastech. Slovy klasika " kdyby hloupost nadnášela, tak létáme jako holubičky". Napadá mne ještě jedna myšlenka, nedostalo se Řecko do svých finančních potíží proto, že plnilo vojenský rozpočet, tak jak si přáli mocní, banky půjčovaly a průmyslníci ze zemí původu bank měli zakázky.

paysan

Za nákupy tohoto typu musí být někdo zodpovědný a je třeba, aby buď nákup hodnověrně vysvětlil, anebo za něj šel před soud (ovšem ne stylem, jako ministryně Parkanová).

jan-vysocina

Myšlenka na posílení obrany ČR v zásadě není špatná. Jen se nesmí jednat o vybavení pro "Prétorianskou gardu" chránící pouze vladaře. Prozatím se naše vojsko angažovalo pouze v cizině a s naší bezpečností to nemělo nic společného. To bude asi tím, že se jedná o profesionály a nikoliv o vojáky, kteří slouží své vlasti dle potřeby. Profesionálové obecně konají podle příkazu vlády, protože jsou placeni za plnění těchto úkolů a o jejich prospěšnosti jim nepřísluší přemýšlet. Tedy mohou působit i proti lidu země a nijak je svědomí nebude trápit.