Sjezd velkých očekávání

16.2.2018 09:49
ČSSD v neděli zahajuje a končí svůj jednodenní sjezd, který má řešit mnoho problémů, které se v této straně nastřádaly za posledních sedm let. A zejména pak v posledních dvou letech. Sjezd bývá veřejností redukován na střetnutí dvou až tří osob o předsednické křeslo v ČSSD. Ale na sjezdu by nemělo jít jen o to předsednické křeslo. Vlastně by především mělo jít o to, ukázat české veřejnosti, že ČSSD je schopna změny. Změny nejen navenek, ale i změny dovnitř. Dovnitř, to znamená likvidaci vlivu kmotrů. Tedy R. Pokorného, Bisonů a J. Tvrdíka.

To by mohlo ve svých důsledcích znamenat rozbití klientelistického systému v ČSSD. Nikdo z hlavních kandidátů v tom ovšem problém nevidí. Možná proto, že až na Zimolu, dva další horcí kandidáti na předsednictví využívají služeb kmotrů a klientelistických sítí, protože prostě jinak nejsou schopni politiku dělat. Bohužel, J. Zimola je ale silně hendikepován svým obviněním ze strany policie. Z tohoto obvinění vyplývá mj. jeho ochota akceptovat ve funkci premiéra jiného obviněného politika, tedy A.Babiše.

Ve stanovách ČSSD je ovšem institut, který jsem do nich prosadil na sjezdu v roce 2007 já, jenž hovoří v případě sdělení obvinění členovi ČSSD jasně. Takový člověk má být postaven mimo stranické struktury, a to až do doby než celou věc vyjasní. Buď on anebo policie. Tato praxe je zcela běžná v celé západní Evropě a v USA. Tedy ve všech vyspělých demokraciích. Jít jinou cestou by bylo pro mladou českou demokracii smrtící. Jinak sám za sebe si myslím, nebýt tohoto velkého hendikepu, že Zimola je nejkvalifikovanější ze všech kandidátů. Pokud by někdo ze současných lídrů ČSSD měl jít na ministerstvo, měl by to být právě on. Má vystupování, má v mnoha směrech parametry lídra a dokázal se včas oddělit od Sobotkovy politiky.

Další dva kandidáti bohužel změnu nepředstavují. I když nemohu přehlédnout, že M. Chovanec je velmi dobře schopen analyzovat situaci, ve které ČSSD nyní je a je schopen i přicházet s rozumnými návrhy, jak celou kritickou situaci řešit. Za čtyři měsíce, které uplynuly od voleb do sněmovny, však nic ze svých dobrých námětů nedokázal prosadit. Tedy téměř nic. Nevím, zda to bylo tím, že nechtěl jít do střetu anebo zda si prostě nechce znepřátelit vnitrostranickou oligarchií. Když Chovanec přišel poprvé s námětem volit nového předsedu strany v hlasování všech členů ČSSD, byl to krok správným směrem. Stranická oligarchie ale má pocit, že musí mít věc pod kontrolou.

Mohl bych vcelku únavně psát o tom, který z kmotrů za každým ze dvou hlavních kandidátů stojí, ale nebudu unavovat ani sebe ani čtenáře, tímto trapným výčtem. Chci jen vyjádřit svůj jasný názor, že pokud budou politiku ČSSD určovat tak jako v posledních dvou letech před volbami do sněmovny v těch nejzásadnějších otázkách kmotři, nepohne se ČSSD z místa.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pavlovsky

Mám na nedělní volby  následující názor, kdyby p. Paroubek byl již ve straně soc. dem. tak by o předsedovi bylo jasno. Strana, jejíž jsem voličem od r, 1990 potřebuje jako předsedu buldozera typu p. Paroubka, tedy vzdělaného, znajícího cizí jazyky a především s politickým přehledem. Dost často se dělá rozdíl mezi názory v Praze a venkovany, kdo teda zabránil vstupu p. Paroubka do soc.dem., odpověď je jasná, pražská krajská organizace, kde volební výsdledek byl asi 5%. Pokud pražská organizace nezmění názor, tak půjde celá soc.dem. do kopru. A to já už nebudu chodit k volbám. Neznám stanovy, ale předpokládám, že v organizaci výstavby strany je sjezd nadřazen krajské organizaci strany, takže umožní p. Paroubkovi být členem sociální demokracie. Pokud se týče p. Babiše, tak jsem se dnes vyjádřil na novinkách   https://www.novinky.cz/diskuse?id=516015&articleId=/komentare/463576-komentar-babis-je-obeti-mezinarodniho-spiknuti-jiri-pehe.html&sectionId=1089

 

Nejsem voličem p. Babiše, ale pakliže budou nové volby, p. Babiš pobere vše, takže opět vláda jedné strany, svým způsobem "osvícený" panovník, který bude 3 a půl roku vládnout bez konstruktivní opozice a možná i déle, bude mít ústavní většinu a může si dělat co chce, neb sytý hladovému nevěří, to  jsem si odnesl z včerejšího večera u p. Jílkové.