Vypálili rybník hnutí ANO

19.4.2017 14:08
Hnutí ANO v jižních Čechách nelítostně rozházelo koalici na krajském hejtmanství. V ní jako druhá nejsilnější strana spolupracovalo se sociální demokracií a s hnutím Jihočeši 2012.

Opticky byla spouštěcím mechanismem zničení původní koalice kauza končícího hejtmana J. Zimoly, který si stavěl chatu prostřednictvím firmy svého kamaráda, šéfa krajských nemocnic. Tomu Zimola zajišťoval neúměrné odměňování výkonu jeho funkce šéfa krajských nemocnic.

Je to jasný případ korupce na krajském hejtmanství a je jen otázka, proč státní zástupce zatím ještě na Zimolu a Bláhu (šéf krajských nemocnic), nepodal trestní oznámení nebo na ně neuvalil obvinění.

Zimolova politická kariéra přes všechny úvahy, že se do vysoké politiky může vrátit, končí. Zcela nepochybně by tedy alespoň skončila v jakékoli západoevropské zemi s vyspělou, demokratickou politickou kulturou.

Sociální demokracii tak bude, i přes nový začátek s novou hejtmankou v čele krajského zastupitelstva, Zimolova zátěž stahovat dolů. Zimola by měl nepochybně rezignovat z krajského zastupitelstva a a ukončit celý ostudný příběh.

ČSSD však v Jihočeském kraji nemusí ztratit tolik, kolik se po provalení skandálu zdálo, že ztratí. V krajském zastupitelstvu se totiž našla většina ochotná vytvořit novou koalici, tentokrát bez netrpělivého hnutí ANO, které se už už klepalo na to, aby se jeho šéfka v kraji stala krajskou hejtmankou. Novou koalici vytvořily čtyři subjekty: ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a uskupení Pro Jižní Čechy.

Vadou na kráse této koalice je, že má většinu pouhopouhého jednoho hlasu. Ale při dobrých vztazích v zastupitelstvu je jistě neformálně možné počítat i s hlasy komunistů. Alespoň při rozhodnutích, která nebudou mít vysloveně antisociální charakter. Je tedy možné předpokládat, že tato koalice by mohla vydržet až do konce volebního období.

V čele krajského úřadu bude stát hejtmanka Ivana Stráská, což je mimořádně zkušená dosavadní náměstkyně hejtmana, odpovědná za sociální oblast. Jako někdejší starostka Milevska je Stráská také člověkem, který velmi detailně rozumí nejen regionální, ale také komunální problematice a velkým problémům Jihočeského kraje. Sociální demokracie tak místo svého velkého oslabení může v Jihočeském kraji naopak zažít posílení svých pozic. Tedy, pokud dokáže pro veřejnost přijatelným způsobem, a způsobem obvyklým v západoevropských demokraciích, vyřešit kauzu odcházejícího hejtmana Zimoly.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Vezmu to čistě matematicky. Protože hnutí ÁNO jsem nikdy nevolil a ani letos se na to v žádném případě nechystám.  Jestliže však v Budějkách vznikla koalice, která má nadpoloviční "sílu" jediného hlasu a v tichosti prohlašuje, že v době nouze pomohou komunisté (které však z neznámých důvodů do party nevzali), tak to žádná kolektivní pevnost nebude. A férovost, ta už vůbec ne. 

Přitom totiž budeme mít pořád v povědomí, že tam zůstane odér partaje, která vybarala (bývalého) hejtmana, který (jako už mnoho funkcionářů před ním a zřejmě i po něm) si neodřekl nenapapanost, nadutost a kamarádšoft.  

Takže Zimoly jsme se zbavili, teď jsme sociálně-demokraticky očištěni,  ale s komanči si ty samé oranžové pacinky neumažeme .................... ? 

Jsem dávno přesvědčen, že V KOMUNÁLNÍCH PODMÍNKÁCH (kam přiřazuji kraje), by nikdy nemělo být ono zlé partajničení. Že by to nešlo? Ale šlo. Stačilo by zavést tzv. panašování, tj. vybrat tam nejzkušenější lidi, nezatížené mamonem. Ale to by ze stolu těžko něco ukáplo do partajních kas. Obrubník v Českých Budějovicích je jednou pravý a jednou levý - podle toho odkud jdete. A oceňujete, zda tam (například ten obrubník) vůbec je.

Dneska jsem asi nepotěšil, ale co se dá dělat.