Zlom v průzkumech veřejného mínění (průzkum Kantar CZ – září)

paroubek ilustrace
9.10.2023 17:25
Myslím, že už i mainstreamové agentury pro výzkum veřejného mínění dospěly k názoru, že pozice stran vládní koalice ve veřejném mínění je neudržitelná.

Z tabulky, která je přílohou tohoto článku, je zřejmé, že razantně poklesly volební preference vládní koalice jako celku. Naopak se stabilizovaly a mírně zvýšily volební preference parlamentních opozičních stran. V souhrnu by pět vládních stran, pokud by se volby uskutečnily v září, dostalo 36,5% hlasů. A naopak v souhrnu volebních preferencí dvou parlamentních opozičních stran bychom se dostali k součtu 43% hlasů.

Velmi podstatným způsobem poklesly oproti květnu t. r. volební preference ODS - ze 17 na 12%. ODS sice zůstala druhou nejsilnější stranou, ale rozdíl proti vedoucí straně pelotonu, hnutí ANO, je propastný. Hnutí ANO si udrželo i v září stejnou podporu veřejnosti jakou mělo v květnu, a to 33,5% preferencí.

Na třetím místě, pokud jde o výši volebních preferencí je v září SPD, které by získalo v případných zářijových volbách 9,5% hlasů (v květnu 8%).

Na čtvrtém místě jsou v září Piráti s 8,5% preferencí, kteří zaznamenali poměrně výrazný pokles oproti květnu z 11,5% preferencí.

Za Piráty na další pozici je hnutí STAN s 7,5% preferencí, které si polepšilo oproti květnu o 1%.

Stejně tak si polepšila na další pozici TOP 09, jejíž preference z květnových 3,5% vyšplhaly na zářijových 5%.

A pak následují strany, které mají poměrně daleko od 5% hranice odevzdaných hlasů  nutných pro vstup do sněmovny. Překvapivě na prvním místě z nich je Přísaha s 4% preferencí. Po ní následují se stejným výsledkem průzkumu 3,5% SOCDEM a KDU-ČSL.

Můžeme samozřejmě uvažovat o tom, že některé vládní strany posílily a jiné naopak a o tom, co je toho příčinou. Takové úvahy podle mého názoru nemají velký smysl. Stejně tak růst preferencí hnutí Přísaha z 2,5% v květnu na 4% v září je vcelku nepravděpodobný.

Pokles volebních preferencí ODS o 5% bodů během čtyř měsíců je ovšem alarmující. Především ODS jako nejsilnější vládní strana inkasuje totiž kladné i záporné body za činnost kabinetu, který řídí. A vládě se nedaří.

Vládě nyní vyjadřuje podporu pouhých 21% občanů. Premiér Fiala v nedávném průzkumu agentury Morning Consult se „těší“ podpoře pouhých 18% svých spoluobčanů a je z vybraných světových lídrů bezpečně na posledním místě.

Těch důvodů, proč nejsilnější vládní stran ztrácí důvěru, je celá řada. Vláda přihlíží k poklesu životní úrovně obyčejných občanů, ke kterému dochází v letech 2022 a 2023, kdy lze snížení životní úrovně občanů odhadnout bez nadsázky na jednu čtvrtinu oproti roku 2021.

Vláda dělá finančně nepochopitelnou politiku, kterou si znepřáteluje celé široké vrstvy lidí, počínaje důchodci. A na druhé straně dělá akvizice zbraní a zbraňových technologií za desítky miliard korun.

V lékárnách a v nemocnicích nejsou často ani základní léky. Za komunistů možná nebyly tu a tam pomeranče a banány, ale nynější vláda nedokáže zajistit dostatek např. antibiotik.

Vláda vůbec neřeší bytovou krizi. Nemá vůbec koncepci jak nedostatek komunálních nájemních bytů a sociálních bytů vůbec řešit.

Kabinet provádí zahraniční politiku nerespektující národní zájmy.

Fialova vláda se stala vládou deficitu přes všechny proklamace o dobrém hospodaření pravice zaznamenáme za tento rok schodek státního rozpočtu převyšující nejspíš 300 mld. Kč. A v příštím roce si sama vláda naplánovala schodek státního rozpočtu v obludném rozměru čtvrt bilionu korun.

Vláda dělá vše pro eskalaci války na Ukrajině. Vůbec neuvažuje o tom, že tato válka škodí také českým občanům. Tato válka byla hlavní příčinou obřího nárůstu inflace v posledních dvou letech.

Vládu prostě problémy vlastního národa vůbec nezajímají. Dovoluji si předpokládat, že podpora vlády a koaličních stran jako celku se bude v dalším období dále drolit. Možná, že některé vládní strany budou posilovat, ale spíše bych řekl, že i strany, které posílily v tomto průzkumu (STAN a TOP 09) svou zvýšenou podporou opět ztratí. 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.