Čína a české pivo

27.11.2016 00:28
Čína je v současnosti největším výrobcem a spotřebitelem piva na světě. V roce 2015 se v Číně vypilo cca 25 miliard litrů piva a odhaduje se, že celkové příjmy z prodeje dosáhly 32,5 mld. USD. Čína spotřebuje přibližně čtvrtinu celkové světové produkce piva.

V roce 2015 činil podíl dovážených piv do Číny pouhých 1,14 % z celkové spotřeby v zemi. Přitom se objem dováženého piva každoročně významnė zvyšuje. Největším dovozcem piva do Číny je Německo, za ním následují Holandsko, Belgie a Francie. Problémem dovozu piva do Číny jsou vysoké náklady na přepravu zlatavého moku z Evropy do Říše středu. Někteří výrobci piva – gigantické pivovarnické firmy Carlsberg, Heineken, Budweiser – vyrábějí proto pivo přímo v Číně. Snižují tím své náklady na výrobu, tedy i výrobní a logicky i prodejní ceny svého piva. Snaží se modifikovat (např. pivovar Carlsberg) i chuť svých piv, aby lépe odpovídala spotřebním zvyklostem Číňanů. Ti, jen tak mimochodem, nejsou zvyklí na hořkou chuť českého piva. Je ovšem možné do budoucna očekávat s tím, jak se zvyšují možnosti Číňanů cestovat, že stále více z nich bude poznávat zahraniční piva. A bude je na čínském trhu následně také požadovat.

České pivovary loni exportovaly do zemí EU 3,5 milionu hektolitrů piva a mimo EU téměř 600 tisíc hektolitrů. Z tohoto objemu Češi do Číny vyvezli přes 40 tisíc hektolitrů piva, což byla doslova kapička v moři tamní spotřeby. Vývoz piva z Česka se přitom z roku na rok v objemu zdvojnásobil. Státní podnik Budvar zvýšil loni svůj prodej piva v Číně zhruba o třetinu. Kromě Budvaru se na čínský trh v průběhu let dostaly i značky Lobkowicz, Litovel, Žatec, Zubr, Černá hora ad.. Velmi důležité bude, zda noví majitelé Plzeňského pivovaru – zejména pokud to budou čeští vlastníci – umožní na čínský trh vstup Pilsner Urquelu. Od Plzeňského pivovaru je možné očekávat – na rozdíl od středně velkých českých pivovarů – i určitou rozsáhlejší marketingovou akci při vstupu plzeňského piva na čínský trh.

Jistou cestou, jak se s českým pivem více etablovat na čínském trhu větší měrou nežli dosud by byla výstavba českých pivovarů s českou technologií i sládky přímo v Číně. To by si mohly dovolit Plzeňský pivovar, Staropramen (pokud by o to měl zahraniční vlastník vůbec zájem) a možná i Budvar. Menší české pivovary to mohou udělat jen ve spojení s čínskými investory, což by ovšem také byla cesta.

Pivovar Lobkowicz zvolil zajímavou strategii pro svůj rozsáhlejší vstup na čínský trh. Po nedávném vstupu čínské společnosti CEFC do této pivovarské společnosti, buduje Lobkowicz minipivovar a českou hospodu v čínském městě Tianjin. Kromě toho Pivovar Lobkowicz uzavřel při nedávné návštěvě čínského prezidenta v Praze dohodu s velkým čínským maloobchodním řetězcem, jehož obrovské obchodní sítě se otevřou exkluzivnímu odbytu tohoto českého piva. Zdá se, že Lobkowicz, pokud bude jeho projekt v Tianjinu úspěšný, jej bude analogicky uplatňovat i v jiných čínských městech.

Budvar se spojil, pokud jde o prodej svého piva, s čínskou společností vlastnící v Číně velkou síť pivních barů.

Pro dokreslení, českým pivovarům by stačilo získat necelé procento čínského trhu s pivem a český export piva do celého světa by se rázem zdvojnásobil. To je v tuto chvíli sice fantaskní představa, ale postupnými kroky je možné potenciál čínského trhu s pivem využívat podstatně více nežli dosud.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

domat

Po sérii článků J. Paroubka z Číny,kde se setkával s podnikateli a obchodníky,je dobré konstatovat,že to je v současnosti jedna z  důstojných a významných rolí bývalého premiéra,kde může na poli ekonomické diplomacie vykonat více než profesionální diplomat pro naše národní hospodářství i politiku vlády.Nemělo by to uniknout vedení MPO a MZV. Poukazuje na možnosti rozvoje vzájemných obchodních vztahů jak v tradičních komoditách,tak  o jaké špičkové výrobky a nové technologie mají v Číně zájem a  vzhledem k obrovskému trhu se jak prodej různých značek českého piva nebo případně stavby pivovarů  přímo nabízejí. Rovněž vědecko-výzkumná spolupráce s významnými univerzitami by byla přínosná např. v oblasti životního prostředí,  zemědělství a samozřejmě v technické oblasti. A na závěr- je zřejmé,že rozvoj těchto vztahů bude pokračovat,ať si ministři za KDU Herman jeho podporovatel Jurečka říkají co chtějí o prohlášení čtyř vrcholných představitelů státu.Jejich průhledný manévr s dalailámou  přes nastrčení pana Bradyho je staré známé katolické pokrytectví, které Herman naplnil vrchovatě.  Gunnar Kűnzel   

domat

Po sérii článků J. Paroubka z Číny,kde se setkával s podnikateli a obchodníky,je dobré konstatovat,že to je v současnosti jedna z  důstojných a významných rolí bývalého premiéra,kde může na poli ekonomické diplomacie vykonat více než profesionální diplomat pro naše národní hospodářství i politiku vlády.Nemělo by to uniknout vedení MPO a MZV. Poukazuje na možnosti rozvoje vzájemných obchodních vztahů jak v tradičních komoditách,tak  o jaké špičkové výrobky a nové technologie mají v Číně zájem a  vzhledem k obrovskému trhu se prodej různých značek českého piva nebo případně stavby pivovarů  přímo nabízejí. Rovněž vědecko-výzkumná spolupráce s významnými univerzitami by byla přínosná např. v oblasti životního prostředí,  zemědělství a samozřejmě v technické oblasti. A na závěr- je zřejmé,že rozvoj těchto vztahů bude pokračovat,ať si ministři za KDU Herman, jeho podporovatel Jurečka říkají co chtějí o prohlášení čtyř vrcholných představitelů státu.Jejich průhledný manévr s dalailámou  přes nastrčení pana Bradyho je staré známé katolické pokrytectví, které Herman naplnil vrchovatě.  Gunnar Kűnzel