V Německu prudce stoupají ceny energií

29.10.2021 07:46
Vzhledem k prudce rostoucím cenám energií spoléhá nyní spolková vláda na větší tržní a selektivní podporu, zatím co jiné země na státní zásahy. Středně velké firmy a někteří odborníci po tom však volají i pro Německo. Jak poukazuje ARD v pořadu Tagesschau zatímco Francie chce do konce roku vyplatit 100 eur všem občanům s nízkými příjmy, aby kompenzovala vysoké ceny energií, spolková vláda je stále nerozhodná a chce zatím pouze ulevit spotřebitelům přímo snížením příplatku za obnovitelné zdroje energie. Průměrná tříčlenná domácnost s roční spotřebou 3500 kilowatthodin elektřiny by měla ročně ušetřit 98 eur. Další opatření, jako je zastropování cen plynu pro koncové spotřebitele, jak rozhodla francouzská vláda na začátku října, se v této zemi zatím nechystají. Spolkové ministerstvo hospodářství plánuje ulevit místo toho finančně znevýhodněným občanům prostřednictvím dávek na bydlení. Ale o takovém opatření – pokud vůbec – rozhodne až budoucí semaforová vláda. Nechybí proto již nyní volání o pomoc, výzvy a návrhy na ochranu domácností a firem před raketově rostoucími cenami energií.

Současný cenový šok se stává hrozbou pro celkové oživení ekonomiky a ta by tak měla letos růst mnohem pomaleji, než ekonomičtí výzkumníci a vláda na jaře očekávali. Ta tento týden snížila svou prognózu pro rok 2021 a nyní očekává, že hrubý domácí produkt vzroste pouze o 2,6 procenta – téměř o jeden procentní bod méně, než se předpokládalo ještě v dubnu. Přední ekonomické výzkumné ústavy nedávno revidovaly své prognózy směrem dolů ještě ostřeji. Kvůli prudkému nárůstu cen ropy, plynu a elektřiny zveřejněné společné prognózy ekonomických výzkumných ústavů RWI, DIW, Ifo, IfW a IWH očekávají letos téměř o deset procent dražší energie. V dalším roce 2022 ceny pravděpodobně porostou zhruba o dalších šest procent. Cena barelu ropy Brent během roku se tak zdvojnásobila a náklady na jednu megawatthodinu elektřiny vzrostly dokonce desetinásobně, přičemž cena plynu vzrostla o 130 procent, u uhlí zhruba o 350 procent. A cenová rally by mohla tak pokračovat pokud se na severní polokouli velmi ochladí, varuje známá úvěrová pojišťovna Hermes, ale i s mírnou zimou by se země mohly přiklánět k tomu, aby se preventivně zásobily. Claudia Kemfertová, energetická ekonomka z německého institutu pro ekonomický výzkum proto prosazuje vrácení části daně z CO2 osobám s nízkými příjmy, což by vedlo k výrazné úlevě. Na druhou stranu si málo myslí o zavedení cenovém stropu, jako je ve Francii. Něco takového v Německu nefunguje," řekla nedávno na ARD, protože ani všeobecné snížení daní by nevedlo automaticky ke snížení cen ropy, elektřiny nebo plynu, protože energetické společnosti by takové opatření mohly překompenzovat. Ceny nakonec zůstanou vyšší, protože chybí příjmy, které stát potřebuje na energetický obrat.

Přesto zejména střední firmy na pomoci trvají. Mittelstandsverband BVMW například požaduje snížení daně z minerálních olejů, aby se ulevilo spotřebitelům a firmám. "Z pohledu střední třídy by se měla dočasně snížit daň z minerálních olejů a znatelně se zvýšit příspěvek na dojíždění pendlerům" řekl hlavní ekonom BVMW Hans-Jürgen Völz. Aliance spravedlivá energetická transformace, do níž patří několik sdružení středních podniků, dokonce vyžaduje zásadně novou energetickou politiku. Podle ní financování energetického přechodu ze spolkového rozpočtu je nejlepší způsob, jak vytvořit srovnatelné konkurenční podmínky se zahraniční konkurencí. To by bylo sociálně spravedlivější, pokud by to výrazně odlehčilo firmám v obtížné situaci a zároveň vyvolalo ekonomický stimul.“ Ceny energií jako před pandemií koronaviru by však v dohledné době již neměly existovat díky boji proti klimatickým změnám. Dlouhodobě prodražují fosilní zdroje energie a zatěžují tak spotřebitele. Přitom podle Spolkové agentury pro životní prostředí by zrušení ekologicky škodlivých dotací mohlo příští spolkové vládě přinést miliardové finanční rezervy. Podle propočtů úřadu činily přínosy pro naftu, výhody pro daň z firemních vozidel nebo osvobození od energetických daní pro průmysl celkem asi 65 miliard eur. Je paradoxní, když stát miliardami prosazuje ochranu klimatu a zároveň dotuje pro ni poškozující způsoby výroby, jako je „nesmyslná koexistence“ dieselových privilegií pro spalovací motory a nákupních prémií pro elektromobily.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.