Zbyněk Fiala: OKD - kolik vydělal Bakala

obrazek
20.9.2013 11:45
Problémem OKD není současná nízká cena uhlí, ale příliš rychlé rozdělování snadného zisku, který vznikl na finančních trzích v důsledku prudkého zvýšením cen energetických zdrojů v minulých letech. Za tržní úspěch akcionářů majitelské firmy NWR tak spíše mohli globální ropní spekulanti, kteří roku 2008 vyhnali cenu severské ropy na 150 dolarů za barel, než zásadnější manažerské zásahy ostravského firemního vedení. Problém je však v tom, že tyto peníze byly z větší části odkloněny z firmy, místo aby posloužily jejímu rozvoji. Mohlo by nám to být jedno, kdyby nešlo o strategickou surovinu a smrtelný úder zaměstnanosti celému regionu.

Uzavření dolu Paskov lze pochopit, ale skutečnost, že společnost, která pohádkově vydělávala, nemá rezervy na přizpůsobení změněným podmínkám, se vymykají běžným představám o hospodaření. Na jednání vlády s vedením NWR nejspíš budou padat konkrétní čísla o tom, jak na tom společnost je a jak dlouho její odtékající hotovost může vydržet.

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2435770/rusnok-vlada-nebude-sanovat-okd-ani-kupovat-dul-paskov-za-ty-penize-se-o-dotcene-horniky-muzeme-luxusne-postarat.html

Neméně důležitá jsou i čísla, která informují o tom, jak na tom byla společnost v minulosti. Možná je to trochu nekorektní, měl bych se spíš hrabat ve výročních zprávách, ale nabízím pohled důlního odborníka, který jsem našel na Parlamentních listech a k tomu ještě dokument, který se objevil v diskusi na Aktuálně.cz. Pouze jsem zvýraznil čísla a některá fakta, aby byla patrná na první pohled. Za mimořádně důležitý považuji odkaz o povinnosti vytvářet rezervy podle horního zákona na případný útlum nebo likvidaci těžby. Nepřekvapuje mne pak náznak, že byty OKD už dávno fakticky patří nějaké bance.

Kdo ví něco lepšího, ať to sem přidá.

Jak přitékaly peníze

Tohle je věcná pasáž z obsáhlejšího příspěvku na Parlamentních listech:

http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/poslanecka-snemovna/Takhle-se-pry-Bakala-na-OKD-napakoval-Jde-o-sto-miliard-Podekujte-Sobotkovi-rikaji-politici-286177

Břetislav Petr se stal ve volebním období 2002-2004 poslancem ČSSD od září 2004. Absolvoval Hornickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě. Poté pracoval 35 let v OKD v řídících funkcích. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvedl k tématu zajímavá fakta a čísla ohledně toho, jaký zisk měl na OKD Zdeněk Bakala.

Od roku 2006 do loňského roku se podle Břetislava Petra zisk společnosti pohyboval okolo šesti miliard. „Takže šest krát sedm, to je 42 miliard.

42

Když vydával akcie, tak v rámci tří burz: varšavské, londýnské a pražské získal za akcie třicet miliard.

30

V té době byla cena akcie 478 korun, dnes je ta akcie za osmnáct korun.

V rámci OKD byly Bakalou dvakrát vydány dluhopisy, jedny jsou splatné v roce 2018, druhé v roce 2021. Ty dluhopisy vynesly panu Bakalovi třicet miliard.

30

Dnes se ty dluhopisy prodávají zhruba za 20 procent své původní hodnoty. Takže když to spočteme, tak je to 42 plus dvakrát třicet, takže to je zhruba sto miliard korun, které pan Bakala vydělal na OKD,“ spočítal bývalý pracovník OKD a exposlanec.

„Zdeněk Bakala koupil OKD od pana Koláčka. Panu Koláčkovi to bylo prodáno za 4,1 miliardy a ten, kdo dělal tento oficiální posudek, je vyšetřován. Reálný odhad 50 procent akcií se pohyboval kolem 26 miliard. Součástí té privatizace také bylo více než 40 tisíc bytů. Další věc je, že když to Bakala koupil od Koláčka, rozdělil to na dvě společnosti, na vlastní těžební OKD, a. s. a RPG Byty. Četl jsem teď v Bakalových novinách, v Hospodářských novinách, že by byty prodal za 39 miliard.

39

Takže otázka dnes zní takto: Kolik na OKD vlastně získal,“ dodal Břetislav Petr.

Ten se vyjádřil i k otázce zavření dolů: „Nyní se bavíme o likvidaci. Platí tu přece horní zákon, že majitel je povinen vytvářet finanční rezervu na případnou likvidaci či útlum těžby. Takže otázka by měla znít, jak velkou rezervu pan Bakala vytvořil a kde je. 35 let jsem v OKD pracoval, takže něco o té problematice vím.“

Jak je to s byty?

Tuto informaci jsem našel v diskusi pod níže uvedeným blogem. Text jsem jen rozčlenil, aby se v něm čtenář lépe vyznal. Peníze za byty už jsou možná spotřebovány.

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/bohuslav-sobotka.php?itemid=21000

Zastavené byty nikdo nekoupí napsal(a):

Společníci: RPG Property B.V.
1081KM Amsterdam, Jachthavenweg 109H
Nizozemské království
Registrační číslo: 34319677
Vklad: 500 000 000,- Kč
Splaceno: 100 %
Obchodní podíl: 100%
Zástavní právo: Obchodní podíl je ZASTAVEN /pozn. komentátora blogu/ ve prospěch společnosti Citibank, N.A., London Branch, se sídlem Citigroup Centre, Canada Square, Canary Wharf, London E14 5LB, Velká Británie, na základě Zástavní smouvy k obchodnímu podílu ze dne 3.5.2013 uzavřené mezi RPG Property B.V. jako zástavcem a Citibank, N.A., London Branch jako zástavním věřitelem

Základní kapitál: 500 000 000,- Kč
Ostatní skutečnosti: Obchodní společnost RPG RE Residential, s.r.o., IČ: 277 69 127 vznikla rozdělením zanikající společnosti OKD, a. s. se sídlem Ostrava - Moravská Ostrava, Prokešovo náměstí 6/2020, PSČ: 728 30, IČ: 00002593, na základě projektu rozdělení a smlouvy o rozdělení ze dne 22.5.2006 a přešla na ni část jmění zanikající společnosti OKD, a. s.; část jmění zanikající společnosti OKD, a. s. přešla na OKD, Mining, a.s. se sídlem Ostrava, Moravská Ostrava, Prokešovo náměstí 6/2020, PSČ: 728 30, IČ: 26863154;

rozdělením též vznikly následující nástupnické společnosti

RPG Trading, s.r.o. se sídlem Ostrava, Moravská Ostrava, Prokešovo náměstí 6/2020, PSČ: 728 30, IČ: 277 69 089,

RPG Transport, s.r.o. se sídlem Ostrava, Moravská Ostrava, Prokešovo náměstí 6/2020, PSČ: 728 30, IČ: 277 69 101,

RPG Gas, s.r.o. se sídlem Ostrava, Moravská Ostrava, Prokešovo náměstí 6/2020, PSČ: 728 30, IČ: 277 69 119,

RPG RE Commercial, s.r.o. se sídlem Ostrava, Moravská Ostrava, Gregorova 3/2582, PSČ: 701 97, IČ: 277 69 135 a

RPG RE Land, s.r.o. se sídlem Ostrava, Moravská Ostrava, Gregorova 3/2582, PSČ: 701 97, IČ: 277 69 143, na něž přešla zbývající část jmění zanikající společnosti OKD, a. s.

Došlo k odštěpení části jmění rozdělované společnosti RPG Byty, s.r.o., která byla uvedena v projektu rozdělení a přešla na existující nástupnickou společnost RPG RE Land, s.r.o., se sídlem Ostrava - Moravská Ostrava, Gregorova 2582/3, PSČ 701 97, IČO 277 69 143.
-----------------------
http://www.newworldresources.eu/en/contact-us/head-office

Headquarters

New World Resources Plc
Jachthavenweg 109h
1081 KM Amsterdam
The Netherlands

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
Klíčová slova: Bakala, ekonomika, OKD

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Tuhle šílenou situaci se pokusím trochu zjemnit alespoň veršíkem: "Plakala miska plakala, až se jí ujal Bakala." Láska jako trám.

 Pokud jsme věděli, že situace s hlubinnými doly není vhodná na privatizaci, proč jsme to nenechali ve státních rukách? Velký přítel (nedávno zesnulé) britské premiérky přece v tomto regionu provedl rázná opatření. A to již na samém počátku naší cesty ke kapitalismu.  Tak proč se to nemohlo postupně dokončit?

Neskáču na mediádlní bubliny. Že na dole Paskov hrozí ztráta zaměstnání 3500 lidem. Již to také bylo poněkud sníženo, a to na třetinu...... A kdybychom si nalili čistého moku, tak se objeví i to, že protože se u nás horničtí učni už 20 let nevyskytují, tak podíl horníků ze Slovenska a Polska by ještě onu bilanci vylepšil. A protože se opouštěný důl musí řádně "uvést do klidu", tak zde práci najde ještě hromada lidí. Což je dobře.

Co však nemohu Bakalovi a potažmo nespecifikovaným státním ouředníkům nikterak odpustit, je ona situace s byty. Bohumilá myšlenka BYLA: předat byty za rozumnou cenu Společenstvím vlastníků, která by je postupně renovovala. Jako se tomu děje v celé republice (kromě Chanova). Jenomže se nám podařilo vytvořit světový rekord. Vsadím boty, že na světě neexistuje jediný SOUKROMNÍK, který by VLASTNIL 4O.OOO bytů.........  Prostě český odezdi-kezdi-smus v konkrétním vyjádření. Dřív je všechny vlastnil Socialistický Stát a nyní je všechny opečovává uhlobaron Bakala. Ten na tlak, aby se realizoval původní záměr, reagoval zřejmě na popud některého vypečeného právníka. Byty jsou zatíženy zástavním právem a bakala. Pardon: a basta. Bastafidli.