Zbyněk Fiala: Zdraví a USA bez peněz

obrazek
11.10.2013 13:30
Pokus amerických Republikánů o vyhladovění federální vlády Baracka Obamy nabírá opačnou faleš. Jsou to republikáni, kdo se ocitli v obležení rozzlobené podnikatelské sféry, která ztrácí chuť vkládat osud do rukou politických hazardérů. V pozadí je konflikt o veřejné zdraví, který má obdobu i v Česku.

Vláda Spojených států je už druhý týden bez peněz. Lední medvědi v zoo byli důsledků zablokovaných účtů ušetřeni, ale kongresmani i jejich štáby pracují za své a finančníci pošilhávají k příštímu čtvrtku, kdy by mohly dojít peníze na obsluhu státního dluhu. Byl by to státní bankrot? V tisku se množí teorie, jak riziko omezit – například měsíční výnos z daní z příjmů prý postačí na úhradu dlužných úroků. Vybrat daň ze mzdy od policisty, který pracuje zadarmo? Přehlížet nelze ani situaci lidí, kterým docházejí úspory.

Republikánská většina v Kongresu je zatím hnána vidinou kořisti – chce-li americký prezident Barack Obama ústupky ve věci dalšího financování vlády (a zvyšování státního dluhu USA), musí se vzdát svého největšího politického úspěchu, kterým je zákon o povinném zdravotnickém pojištění i pro občany s nejnižšími příjmy. Nemusí je rovnou zrušit, stačilo by, kdyby odložil jejich platnost, která má spustit od Nového roku. A příští rok už by se určitě něco našlo, jak to před volabmi v listopadu 2014 dorazit.

Jenže Republikáni zašli příliš daleko. Veřejná podpora jejich kroků není jistá (vydávají právo na pojištění za agresívní vnucování povinnosti a pošlapávání individuální volby), zatímco riziko hospodářských škod je nedozírné. Dokonce i bratři Kochové, jejichž peníze kdysi našlehaly z běžné občanské nespokojenosti mocnou extrémistickou Tea Party, dávají od ideologicky zabetonovaného postoje Republikánů ruce pryč.

Zdá se, že to nakonec opravdu byly ony nespokojené hlasy hospodářského sektoru, co pročistilo vzduch. Po dlouhých dnech bez jednání ve čtvrtek proběhla první schůzka republikánských poslanců s prezidentem Obamou. Výsledek? Pro začátek stačí málo - nepřinesla nic, ale byla prý otevřenější. Podle Obamy „dobrá“, podle Republikánů „užitečná a produktivní“.

Vývoj sporu sleduji na stránkách New York Times, kde mají i názorné grafické vyjádření sledu návrhů a protinávrhů.

http://www.nytimes.com/interactive/2013/09/30/us/politics/the-back-and-forth-over-the-shutdown.html?ref=politics

Začíná to drsnou nabídkou předsedy sněmovní většiny Republikánů Johna Boehnera deset dnů před hrozícím stažením rolety, aby prezident vyměnil další financování vlády za svůj zdravotnický program. Lidé nechtějí ani zavření úřadů, ani „Obamacare“, tvrdil Boehner. Demokraté však mají většinu ve druhé komoře a předseda senátních Demokratů návrh rozhodně odmítl slovy, že „jakýkoliv zákon, který by chtěl pohřbít Obamacare, je mrtvý“.

Návrhy obojího druhu začaly kmitat mezi komorami, až vypršel čas a zavření federálních úřadů skutečně nastalo. Pak si Republikáni povšimli, že peníze nejsou ani pro Washington (tedy pro ně) či pro politicky výbušné válčené veterány, a začali situaci dolaďovat dílčími zákony. Senát od nich odmítl jednat.

V úterý pak přitvrdil i prezident a odmítl zákon o financování služeb, které udržují washingtonský politický aparát v chodu. Dal najevo, že blahobytné pozorování těch, kdo jsou vydíráni zadržením mezd, je nepřijatelné. Když neplatit, tak všem. Obama dokonce prohlásil, že bude takový zákon vetovat, i kdyby Senát nakonec pro něj zvedl ruku. A to byla ta chvíle, kdy se začala ozývat hospodářská sféra, včetně bratří Kochů. Je jim jasné, že válku s prezidentem nelze vyhrát. A že perspektivní politiku prostě nejde stavět na tom, že budu zaslepeně škodit.

Proč zdravotnictví

Ve chvíli, kdy píšu o tomto frontálním střetnutí americké pravice s prezidentským programem, který bychom v Evropě označili jako sociálně demokratický, je kolem zdravotnictví rušno i v Praze. Zdravotnické odbory žijí ve stávkové pohotovosti, protože nemocnicím chybí peníze na poslední dva měsíce roku a mohly by taky snadno zavřít krám. Zdravotníci varují, že třicítce nemocnic a řadě lázeňských zařízení hrozí krach. Nyní stávkovou pohotovost podpořila i největší odborová konfederace ČMKOS.

Když se zamyslíme nad tím, co jsou peníze (symbol, konvence, vznikají údery klávesnice na počítači) a co je zdraví, nutně nás zamrazí. Nejde-li o život, jde o nic, říká staré moudro (v originále drsněji). Jenže je tu také škola, že „peníze jsou až v první řadě“. Můžeme se tak dívat na péči o zdraví buď jako na právo – nebo jako na zboží.

Je-li péče o zdraví zbožím, předmětem obchodu je strach ze smrti. Bojíš se? Zaplať! Obchod se smrtí má podobu různých forem komerčního připojištění.

Stane-li se strach ze smrti komoditou, u které nás zajímá jen tržní cena, jsme rázem v ráji dobyvatelů renty. Jednorázová investice do zdravotnických zařízení zajišťuje celoživotní proud pohádkového zisku. Jednoduchá ekonomická analýza totiž ukáže, že léčit a kasírovat je třeba hlavně zdravé, zatímco péče o nemocné se nevyplatí a je ji třeba odkopnout jinam, nebo přímo zrušit. Lékaři, kteří přísahali Hippokratovi a ocitli se v zdravotnickém zařízení, kterému docházejí zdroje na léčbu nemocných, tak trpí mezi mlýnskými kameny. A je jim ke cti, že se bouří.

Jak daleko dojde hazard s platební neschopností Spojených států, aby se zabránilo oslabení renty ze zdravotnických služeb? Jak daleko dojde hazard se zdravotnickou péčí v České republice, aby se srazila cena zdravotnických zařízení, které vybudovaly předchozí generace, a vytvořily se příležitosti pro privatizační rentu?

Je dobře, že v čase před volbami se vrací silné zdravotnické téma. A že na příkladu USA můžeme vidět i zákonitosti tohoto konfliktu. A to jsme to ještě nenechali dojít tak daleko jako oni.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
Klíčová slova: ekonomika, USA, zahraniční politika

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.