Extrémní chudoba v Polsku

24.8.2015 09:46
Podle statistiků žije v Polsku 7,4 procenta obyvatelstva v extrémní chudobě. K růstu chudoby dochází i tam, kde, jak Občanská platforma tvrdila, bohatá města povedou k růstu všeobecného bohatství. O problému píše list "Dziennik Gazeta Prawna".

Chudoba se tak přesouvá i do centrálních a západních oblastí. Více extrémní chudoby vykazují vojvodství dolnoslezské, lubušské, malopolské, opolské, svatokřížské, varmijsko-mazurské, velkopolské a západopomořanské. Nejhorší situace je Varmijsko-mazurském, (14,8 procenta), Svatokřížském vojvodství (10,9) a Velkopolském vojvodství (10,1). Na chudobě se ve velké míře podílí stav nezaměstnanosti. Ta například v některých oblastech Velkopolského vojvodství dosahovala v závěru loňského roku 15 – 17 procent. Velké rozdíly jsou mezi vesnicí a městem. Rozsah extrémní chudoby je ve venkovských oblastech více než dvojnásobný oproti velkým městům. Zatímco na vesnici je to 11,8 procenta, ve městě jen 4,6 procenta. Pro naše severní sousedy je velmi špatné, že mnoho mladých lidí odchází z existenčních důvodů do zahraničí. Nyní ovšem nejen za prací, ale často společně s rodinami a natrvalo. Odhaduje se, že do zahraničí odešlo minimálně 2,2 milionu Poláků. . Důsledky jsou i politické, kdy v současnosti opoziční Právo a spravedlnost podle posledních průzkumů po říjnových volbách může dokonce sestavit jednobarevnou vládu. Bývalý předseda Občanské platformy Donald Tusk přitom Polákům sliboval nové Irsko.



Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

duchodce

Nejvěrohodnější ukazatel, jak

Nejvěrohodnější ukazatel, jak si která země a její občané stojí je kupní síla ve srovnání s okolím. To znamená, že se porovná velikost nákupu, či pořízení služeb za stejnou částku. Velmi snadné porovnání je ale tehdy, kdy je vyšší příjem a zároveň nižší cenová hladina. Když se porovná Polsko a např. Česko , tak jde přesně o tento případ. Celkové příjmy vyšší, než u nás ( průměrná mzda, minimální mzda, přídavky na děti bez podmínek atd., životní minimum cca stejné) a zároveň nižší cenová hladina. Pak z toho vyjde, že na tom nejsme ani o píď lépe, ne-li hůře.