Dělá si z nás kancléř Mynář legraci?

obrazek
31.8.2013 14:49
Dnes už je to jasné. Politizující úředník a prezidentův kancléř V. Mynář se nepokrytě chová jako politik a nikoliv jako vysoký úředník, kterého si platíme z našich daní. Mynář se totiž rozhodl kandidovat v předčasných říjnových volbách za SPOZ a návdavkem k tomu dostal od prezidenta M. Zemana souhlas. Mynářův úmysl jít do voleb z pozice hradního kancléře je skutečně raritní i z toho důvodu, že prezidentova pravá ruka vždy kritizovala jednání svého předchůdce P. Hájka, který se choval též jako politik a byl známý svými extrémními ,,paleokonzervativními" postoji.

V. Mynář se od nástupu do své funkce chová jako politik, nikoliv úředník, což může být pro jeho nástupce v budoucnu i pro naši politiku jako takovou významný precedens. Mynář není evidentně schopen standardního úřednického odstupu a rozlišit politické a státně úřednické postoje. Ty mu očividně splývají do jednoho. Ba co více, jeho jednání, které směřuje spolu se Zemanovými záměry ke snaze rozložit jednotu ČSSD, je ve srovnání s Hájkovými názory mnohem nebezpečnější, neboť je přímo posvěceno v nerozborné jednotě samotným prezidentem. 

Víme, že Zeman chce dokonat svou pomstu za prezidentské nezvolení v roce 2003, atomizovat ČSSD a ovládnout ji skrze Haškovu kliku, který usiluje o to, aby se stal příštím premiérem. Haškovská kotérie v ČSSD, propojená s Hradem, tak vyvolává před parlamentními volbami vnitřní pnutí, aby mohla ve vhodný okamžik převzít otěže v této straně, pokud možno ještě před volbami.

Ač je B. Sobotka nepochybně slabým lídrem největší politické strany u nás a Mynářovy útoky proti němu jsou vedeny podpásově a bezskrupulózně, podle Zemanova zadání kancléř účinně plní svou svou úlohu prezidentského mouřenína - jeho kroky chtějí naleptat jednotu ČSSD a dezintegrovat ji také personálně.

Mynářův argument o tom, že kandiduje ve Zlínském kraji jako občan, je vyloženě směšný. V. Mynář jako člověk je přece na Hradě jako úředník, který má zastupovat zájmy České republiky, nikoliv jako občan. To by pak mohli všichni poslanci prohlašovat, že jako občané si dosadili své rodinné příslušníky jako poslanecké asistenty, nebo že si bývalý ministr dopravy Řebíček jako občan dával ze státního eráru zakázky bývalé firmě Viamont, protože prostě mohl. Mynářův argument je tak nulový a záměrně vyumělkovaný, nerespektující tradiční a zažitá pravidla výkonu hradního kancléře.

Svým jednáním si sebevědomý kancléř, který má mocnou záštitu v podobě prezidenta Zemana, dělá z milionů lidí legraci. Jeho názory snižují již tak nízkou politickou kulturu v zemi a mají precedenční účinek do budoucna. Proto nemají politizující úředníci na Hradě co pohledávat.

Foto: SPOZ


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.