Jaromír Novotný: Dobrá zpráva - vyšetřování zneužití Vojenského zpravodajství poběží dál

obrazek
29.7.2013 07:22
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman sice ukončil - na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu - stíhání tří exposlanců kvůli politickým „trafikám“, ale v případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství rozhodl o pokračování vyšetřování. Politické obchody a přidělování „trafik“, to je v této zemi asi již zcela běžné a někteří politici to dokonce nepovažují ani za nic odporujícího politické etice natož morálce. Rozhodnutím NSS bylo oficiálně potvrzeno, že to je vlastně normální.

Zneužití Vojenského zpravodajství k soukromým účelům, to je, zdá se, silná káva už i pro některé politiky z pravice. Zlehčování této skutečnosti některými politiky, že se jednalo o selhání jednotlivců, na tom nic nemění. Selhat může řadový zpravodajec, ale když - podle mého názoru - selžou dva ředitelé Vojenského zpravodajství po sobě, tak se spíše jedná o fatální selhání mechanismu kontroly tajné služby ze strany nadřízeného ministerstva obrany. V tisku byly komentovány i další podivné případy, ve kterých možná figurovala vojenská tajná služba. Případ korunního svědka v kause letadel CASA a nucený odchod tří generálů z armády v případě tzv. „české Mata Hari“ například.

Perlička nakonec. Když v prosinci 2012 odvolával premiér Nečas ministryni obrany, tak prohlásil, že paní ministryně by byla bezpečnostním rizikem pro naši zemi. Poté, co se v červnu 2013 provalilo, že vrchní ředitelka sekretariátu premiéra a blízká přítelkyně téhož úkolovala nezákonně dva poslední ředitele Vojenského zpravodajství, se bohužel ukázalo, že bezpečnostním rizikem pro náš stát byl sám premiér...

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

Trafiky bohužel považují za zcela běžnou věc nejen politici pravice, ale  politici všech stran. A chudákovi Vlčkovi to nedopadlo. (další Moravák co dřel na čecháčky.)

antoninsebek

Směřuje to zřejmě k tomu, že to zase odprdne ženská, protože pánové jsou kryti imunitním brněním. Pochopitelně nevím, zda sledování mělo paní premiérovou ochránit nebo naopak něco jiného. Ale uvedu podobný případ: Půjdu do banky a tam je SLUŠNĚ A NEOZBROJEN požádám, aby mi dali nějaké peníze. Když mi je dají, je to moje vina? Měli vytočit číslo na MUDr. Chocholouška.  

Prostě pánové ze špionáže měli té dobré ženě říci: Máme Vás rádi, milá paní, zastáváte dosti významnou funkci a máte jisté hojně přátel. Ale, s prominutím, nezastáváte takové místo, které by umožňovalo Vám dávat příkazy, které my musíme vykonat. Buďte tak laskava a sežeňte si potřebná povolení (nebo jak se tomu říká).

Ergo kladívko, na vině jsou oni strejcovsky přátelští šéfové špionáže. Vyhodit na minutu bez výsluh, degradovat na vojíny a poslat do Sabinova. Milostivá by možná měla opustit svůj post se zkrácením platu. Ale zavírat? Takhle bych to dozoroval já. Je ale fakt, že nemám školu Zezplně.