Jiří Paroubek: Ostudné rozhodnutí Fialovy vlády

slovensko srdce
7.3.2024 15:40
Premiér Fiala a jeho vláda rozhodli na svém středečním zasedání, že až na další zruší mezivládní jednání se slovenským kabinetem Roberta Fica.

Rozhodla se tak prý proto, že nesouhlasí se smířlivou rétorikou Ficovy vlády ve vztahu k Rusku a také proto, že se slovenský ministr zahraničních věcí, Juraj Blanár, v turecké Antalyi sešel s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Vláda R. Fica zastavila vojenskou pomoc Ukrajině ze státních zásob a podle české vlády Fico opakovaně kritizoval západní země kvůli jejich postoji ke konfliktu na Ukrajině. A Evropskou unii za to, že nepředstavila žádný mírový plán řešení konfliktu na Ukrajině.

Je to podivné rozhodnutí české vlády, které znamená na nějaký čas stopku v česko-slovenských vztazích. Něco podobného tady bylo naposledy za Slovenského štátu a německé okupace Českých zemí.

Nicméně v současné době žijeme v jiných podmínkách, takže se mohou spolu stýkat rodiny, přátelé z obou stran, podnikatelé, lidé z kultury, z byznysu a v podstatě ukázat české vládě, jaký mají na celou věc názor.

Přitom existuje celá řada otázek mimo války na Ukrajině, na které by si česká a slovenská vláda mohly vyměňovat názory a zejména koordinovat v orgánech EU společná stanoviska.

Snaha poslat Slovensko do izolace je předem odsouzená k neúspěchu. Právě proto, že existuje něco, jako je lidová diplomacie. A ta se neřídí naštěstí hloupými rozhodnutími nějaké vlády. Ty přicházejí a odcházejí, a jak to vypadá i Fialova po příštích volbách skončí. A jak se zdá, dosti ostudně, s ohledem na její dosavadní výkony. A pak přijde jiná vláda, která bude schopna navázat znovu rozumné vztahy se slovenskými kolegy, ať už bude v té době v Bratislavě vládnout kdokoliv.

Obávám se, že vyhlášení bojkotu vztahů se slovenskou vládou je něčím podobným, jako bylo ve středověku uvržení někoho do klatby. Je to podle mého názoru také neobratný pokus, jak ovlivnit slovenské prezidentské volby, kde je zatím jejich favoritem exponent vládních stran, tedy Smeru, Hlasu a SNS, předseda slovenského parlamentu Pellegrini.

Je zřejmé, že česká vláda a konec konců i někteří naši velcí zahraniční přátelé, abych přímo nejmenoval USA, mají zájem na tom, aby prezidentem Slovenska byl někdo jiný nežli reprezentant vládního tábora.

Jak ale znám Slováky, mají svou vlastní hlavu a rozhodnou se ve svém vlastním zájmu tak, aby to pro ně bylo to nejlepší.

Jiří Paroubek

 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

sahosek

JEDINÝ KOMENTÁŘ K ŠAŠKÁRNĚ VLÁD EXČESKOSLOVENSKA

     Vůbec nehodlám studovat problém přerušení jednání mezi vládou Slovenska a Česka. Jsem totiž odjakživa přesvědčen, že lidé, kteří mají na něco vzájemně odlišný názor, a proto nedovedou spolu debatovat, se nikdy nesmí dostat do politiky a naprosto je to diskvalifikuje k vykonávání ústavních funkcí. Prezidenti obou zemí by teď měli ukázat svou skutečnou státnickost. Pokud to nepředvedou, měl by lid obou zemí vykopnout především prezidenty, protože právě je volil v přímé volbě. Tečka.