Jiří Paroubek: Proč si na krk rovnou nepověsit terč...

ne základnám
11.4.2022 10:53
...aneb, vstanou noví Vasilové.

A máme to tady podle očekávání zase. Ministryně obrany Černochová z ODS a místopředseda ODS A. Vondra hrdě vztyčili padlou vlajku někdejšího premiéra Topolánka, který někdy před 15 lety nadšeně prosazoval radarovou základnu americké armády na dohled od Prahy. Tehdy šlo o návrh vládních kruhů či „deep state“ v USA. Teď to vypadá, že jde o vlastní iniciativu Fialovy vlády. Prý nás taková základna zachrání před útokem Ruska.

 Za těch 15 let se situace skutečně změnila. K radosti výrobců a prodejců všemožných zbraňových systémů se podařilo na území Ukrajiny pořádně rozdmýchat roky doutnající válečný konflikt. Už to s prodejem jejich horkého zboží vypadalo nahnutě – válka v Afghánistánu skončila, v Sýrii se situace uklidňuje, stejně tak klesá intenzita bojových operací v některých státech severní Afriky. Prostě bylo potřeba najít nové zákazníky.

 Evropské státy nechtěly příliš nadšeně utrácet za zbraně, stejně tak i celá řada amerických zákonodárců si kladla otázku, zda ten neproduktivní zbrojařský moloch - prezidentem Eisenhowerem kdysi deklarovaný jako vojenskoprumyslový komplex - nestojí moc federálních peněz. Teď už skoro nikdo ani necekne. Všude jede mediální vlna – musíme se pořádně ozbrojit, co kdyby se Rus pustil na pochod dál na západ. 

A tak máme prvního vítěze ukrajinského konfliktu – všechny ty, kteří vydělávají na výrobě, vývoji a prodeji zbrojních systémů – kde sídlí a kam tedy jdou i naše peníze? Přitom i laikovi je při pohledu na bojiště dnes již jasné, že Rusko má zájem jen na jihu a východě Ukrajiny, kde žije převážně ruskojazyčné obyvatelstvo a kde chronická válka s nemalými oběťmi probíhá už 8 let. 

Taky je jasné, že Ruská federace nemá ani sílu, ani chuť pochodovat k Atlantiku. Otázkou tedy je, proč mnohonásobně silnější vojenský blok NATO chce být ještě mnohem a mnohem silnější než veškeré vojenské síly Ruské federace. Celé to povede k dalším kolům zbrojení, tedy utrácení našich veřejných peněz za nepotřebný šrot. Že jde o šrot, je plasticky vidět na snímcích z některých ukrajinských měst. Pokud by někdo z představitelů ODS a vlády myslel vážně národní zájem obrany naší země před vnější hrozbou, investoval by do skutečně (super)moderních systémů obrany země. Dnes tam patří drony, řízené pěchotní rakety, nebo třeba protiraketový systém, který chrání Izrael a který by měl u státu naší rozlohy smysl. Zbraně sice velikostí nevelké oproti ocelovým kolosům bojových vozidel pěchoty či tankům, ale v dnešních válkách jde o systémy mnohem účinnější a zejména levnější. Naše ministerstvo obrany stále touží nakupovat dalekonosná děla k dobývání měst, obrněné transportéry a vrtulníky, tedy všechny ty útočné zbraně, které moderní systémy zlikvidují za pár sekund a zlomek jejich ceny. Prostě šrot je potřeba někam prodat, nejde o nic osobního - je to přeci jen byznys… 

Stejné je to s vojenskou základnou cizí mocnosti na našem území. Sotva jsme se zbavili vojsk jedné mocnosti, objevují se noví „Bilakové“. A nepíší „jen“ zvací dopis k pobytu cizích armád, ale rovnou ministryně obrany pojede do USA pozvat jejich armádu na naše území. Jejich základnu samozřejmě zaplatíme my všichni z našeho státního rozpočtu, tedy z našich daní. A pak budou pochopitelně chybět peníze pro zdravotnictví, školství, silnice… A současně se tím stáváme potenciálním terčem útoku. Sice si nemyslím, že by nám nějaký hrozil odkudkoli, ale pokud autoři „pozvání“ mají jiný názor, pak je od nich krajně neodpovědné vystavovat takovému nebezpečí své spoluobčany. 

Pojďme si trochu zafantazírovat. USA pozvání Fialovy vlády vyslyší a pošlou sem své vojáky. 

Pokud by tedy Rusko skutečně zaútočilo na území EU, pak kam asi tak povedou první údery a to jak konvenčními raketami, tak raketami s jadernými hlavicemi? Myslíte si, že poletí na zahrádkářskou kolonii nebo na významný vojenský cíl? 

Předseda lidovců Jurečka už ostatně iniciativně přišel s lokalitami, které by si umístění základny u nás "zasloužily"(tak se pan předseda vyjádřil). Jsou to prý Přerov a Mošnov...

 Nabízí se otázka – je v našem zájmu, tedy v našem skutečném národním zájmu, abychom se stali terčem číslo jedna, který si navíc jako „užiteční idioti“ sami ještě zaplatíme? Nikdy jsem nevěřil, že se dožiji doby, kdy „vstanou noví Bilakové“ tentokrát dokonce v sukni.

Pro úplnost uvádím, že USA mají celkem ve 130 (!) zemích světa cca 800 známých základen. To je už myslím dostatečný příspěvek "světovému míru". K čemu by jim byla další základna na našem uzemí...

 

Ilustrační foto

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

JiB

Já bych se coby Moravák ozval s tím, že mě tato představa děsí! 

A velmi mě udivuje, že Juračka prahne po americké základně ve své domovině… Že nám z božího dopuštění a naivity voličů vládne parta prodejných zoufalců, mi bylo jasné hned. Ale že jim chybí i pud sebezáchovy, to jsem teda nečekal. Copak by asi zde Amíci skladovali na těchto letištích, když na Mošnovském letišti již dnes cvičně přistávají americké strategické(!) bombardéry a o Přerově se hovoří jako o letišti pro dálkové bezpilotní drony!?!?!?

Vzhledem k tomu, že v celé taškařici se aktivně účastní šéf Lidovců a záležitost má tlačit Fialův kabinet – který má nadstandardní vztahy s našimi „milými krajany, tak mi z toho vychází, že by iniciativa mohla pocházet z Německa. Přeci jen pro Němce by bylo výhodnější, kdyby si Američané své jaderné pumy přesunuli z Německa dál na východ. Není podivné, že byly do placu hozeny naše letiště, které jsou nejdál od Německých a také Rakouských hranic ?!

Přece jen při případném ruském protiútoku by pro Němce (a Rakušáky) bylo výhodné aby se Americké atomové zbraně nacházely mimo jejich území a co nejdál od jejich hranic.

Jinak bych chtěl ještě poděkovat panu Paroubkovi za to, že to téma zvednul.

Standa

Podivné je, že se Moraváci k americké základně v Přerově či Mošnově nevyjadřují ! Nebo se to nesmí ? Takový výbuch atomové hlavice moravským údolím proletí od severu k jihu - to je přece pěkné, že ! A co teprve Praha stověžatá ? Kolik jí zůstane věžiček ?