Karel Horák: Ja som nič nepodpísal!

obrazek
2.2.2014 10:17
Andrej Babiš se k mé hrůze před televizními kamerami u soudu v Bratislavě bránil nařčení ze spolupráce s StB navlas stejnými slovy, jako na počátku 90. let minulého století Vasil Biľak. Oba svorně tvrdí, že „nič nepodpísali“. Biľak „nepodpísal“ zvací dopis pro Brežněva, Babiš „nepodpísal“ vázací akt se Státní bezpečností a asi ani nic jiného.

Rozdíl mezi obojím je však sakra velký. Zatímco Biľak je neškodný stařec, který se dožil úctyhodných 96 let a jehož údajně nepravý podpis na zvacím dopise je i laickým okem totožný s Biľakovým pravým (proč by ho taky někdo padělal, že?), Babiš je místopředseda vlády a ministr financí koaliční vlády 25 let po Listopadu. Poslední vlasy mi z toho vstávají.

Babiš zastává super významnou státní funkci. Že státní správě vůbec nerozumí, je jasné. Méně jasné však je, že si byť i s podezřením z vědomé spolupráce se Státní bezpečností dovolil ve volbách vůbec kandidovat. Stydět by se měl. Úplně nejasné mi pak je, jak to, že i s tímto cejchem uspěl.

Kvůli Babišovi se narychlo přijímá služební zákon. Kecají všichni, kdo to popírají a vymlouvají se na Evropskou unii. „Lex Babiš“ bude ostudou našeho právního řádu. Ani případná Babišova prohra u slovenského soudu nebude mít na současnou vládu žádné destruktivní důsledky, prohlásil předseda vlády. To je neskutečná hanba. Kde jsou ty časy, kdy blahé paměti vrcholné politiky diskvalifikovalo jen aktivní členství v SSM?

Kam jsme se to dostali? To je nám už opravdu jedno, kdo vládne? Protože jsem se na Babišově příkladu přesvědčil, že zoufalství voličů zřejmě nezná mezí, doporučuji angažovat do vlády Mirka Štěpána.

Ten přece taky „nič nepodpísal“.

karel-horak
Stínový ministr spravedlnosti za LEV 21. Jeden ze zakladatelů studentské právní poradny při stávkovém výboru PFUK v listopadu 1989. Od počátku roku 1991 do roku 1994 působil v Litoměřicích na tamním okresním soudu, v roce 1992 byl jmenován soudcem. V období červen až srpen 1994 jej ministr spravedlnosti přidělil k mezinárodněprávnímu odboru Ministerstva spravedlnosti. Na počátku roku 1995 byl ministrem zahraničí jmenován do funkce generálního konzula ve Slovenské republice. Zastupitelský úřad – generální konzulát v Košicích – vedl až do listopadu 1997. Od roku 1998 do roku 1999 pracoval na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ve funkci ředitele odboru rezortní kontroly. Od září 1999 vykonává advokacii. Na III. Sněmu České advokátní komory v roce 2002 byl zvolen náhradníkem představenstva ČAK. Členem politické strany národních socialistů LEV 21 se stal v listopadu 2011. Kromě stínového ministra spravedlnosti je členem předsednictva strany, členem legislativní rady a 1. místopředsedou krajské organizace Praha.
Klíčová slova: Babiš, politická kultura

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.