Kuleba v „Le Parisien“ odmítl verzi USA o raketě u polského Przewodowa

kuleba ilustrace
26.11.2022 19:37
„Slyšeli jsme politická tvrzení, že to byla ukrajinská raketa protivzdušné obrany, ale neviděli jsme žádné důkazy,“ řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba k incidentu, při kterém na polské území dopadla ukrajinská raketa a zabila dva lidi.

V rozhovoru pro francouzský „Le Parisien“ šéf ukrajinského ministerstva zahraničí Dmytro Kuleba řekl, že Ukrajina zatím neobdržela žádné důkazy, které by dokazovaly, že v Przewodowo v Lublinském vojvodství, dopadla raketa ukrajinského systému protivzdušné obrany.

"Plně se otevřeně účastníme vyšetřování spolu s polskými službami," tvrdil v rozporu se skutečností Kuleba. Polské strana totiž účast ukrajinských vyšetřovatelů odmítla, a to prohlášením, že to neumožňují polské zákony. Ukrajincům bylo pouze povoleno nahlédnout na místo dopadu, ale k podílu na vyšetřování nedošlo.

Podle Kuleby, který se odvolal na tvrzení ukrajinské armády, nešlo o raketu z Ukrajiny. "Naše armáda má informace, že to není naše raketa," řekl. „Jsme připraveni si vzájemně vyměňovat informace. Později dojdeme k obecným závěrům a přijmeme je, ať jsou jakékoli,“ dodal.

V pátek polský prezident Andrzej Duda uvedl, že polští vyšetřovatelé nenašli zbytky druhé rakety, která měla podle prvních zpráv také dopadnout u Przewodowa. Duda poznamenal, že v průběhu řízení bylo zjištěno, že po ruském raketovém útoku na Ukrajinu vybuchla na polském území ukrajinská raketa protiraketové obrany.

Dodal přitom, že ve skutečnosti explodovaly dvě rakety – jedna v Polsku a druhá na Ukrajině. V Polsku nebyly nalezeny žádné stopy po druhé raketě. "Máme informace, že skutečně byla druhá raketa, ale nespadla na polské území, ale pouze na ukrajinské území,“ sdělil Duda.

Ukrajina odmítá, a svými výroky touto cestou jde i Kuleba, oficiální prohlášení Polska, USA a dalších západních zemí, podle kterých raketa z ukrajinského systému protivzdušné obrany S-300, odpálená při úterním masivním ruském raketovém útoku na Ukrajinu, s největší pravděpodobností dopadla v Przewodowo.

 

Foto: Ukrajinský ministr zahraničí Kuleba

 

 

 



Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

1rytir

Absurdní

Výpovědní hodnota výroků pana Kuleby je nulová. S realitou nemá co dělat. S realitou ovšem, nejen dle mého, nekoresponduje ani teorie o zbloudilé ukrajinské raketě. Nejblíže pravdě zřejmě bude, že šlo o jasný záměr ukrajinské strany vtáhnout do války země NATO a tím rozpoutat světový konflikt! Takový čin je skutečným světovým terorismem a pokud se prokáže, měl by se pan Zelenský z toho zodpovídat!  

Standa

Kuleba razí propagandu, ale to mu nepomůže.

1 raketa, 1 kráter, byli to vědomě Ukrajijnci. Jsou to nacističtí hajzlové. S-300 prostě nemá dostřel z Ruska do Polska a to všichni vědí. Vědí to i Amíci. Tkaže nacistická lež a 100x opakovat !  Třeba tomu někdo uvěří.