Ukrajinská bezpečnost zasahuje v Kyjevskopečerském monastýru

Kyjevskopečerska lávra
22.11.2022 11:14
Služba bezpečnosti Ukrajiny provádí prohlídky na území Kyjevskopečerské lávry, pravoslavného klášterního komplexu. Již 13. listopadu SBU zahájila trestní řízení kvůli tomu, že v jednom z chrámů byla zpívána píseň se slovy „Matka Rus se probouzí“.

SBU sdělila, že cílem prohlídky v Kyjevskopečerské lávře je zabránit vytvoření „buňky ruského světa“.  Vyšetřovatelé uvedli, že kněží a farníci jsou kontrolováni kvůli účasti na nezákonných aktivitách proti suverenitě Ukrajiny. V komplexu by se prý mohli ukrývat ruští diverzanti a  byly zde i sklady zbraní. 

Služba bezpečnosti Ukrajiny  zároveň prohlašuje, že je nestranná a „respektuje svobodu světového názoru a náboženství“, jak je ústavně zakotveno.

Připomeňme, že na sjednocujícím sněmu ukrajinských pravoslavných církví v roce  2018 sjednocením Ukrajinské pravoslavné církve Kyjevského patriarchátu a Ukrajinské autokefální pravoslavné církve, které byly zároveň rozpuštěny, vznikla Pravoslavná církev Ukrajiny. K ní se také připojila  část Ukrajinské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu. Kněží i věřící této církve si ztěžují, že je na vyvíjen nátlak na odtržení od Moskevského patriarchátu a podřízení Pravoslavné církvi Ukrajiny.

 

Dokumentární foto SBU

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

gustav-svoboda

Připomínka jednoho z dílů

Připomínka jednoho z dílů majora Zemana.