V Rize zase pochod obdivovatelů Waffen SS

latvia march
17.3.2023 09:40
Několik stovek lidí se 16. března zúčastnilo každoročního průvodu v ulicích lotyšského hlavního města Rigy, uvedla lotyšská televize. Akce se koná na památku příslušníků lotyšských jednotek Waffen-SS ve druhé světové válce, jejichž příslušníci odpřísáhli věrnost Adolfu Hitlerovi a bojovali na straně nacistického Německa.

Účastníci, někteří  oblečeni do historických uniforem lotyšských SS,  prošli několik set metrů centrem města, a poté položili květiny  na Náměstí svobody k  pomníku Svobody. Mezi účastníky pochodu byli jako každý rok členové politické strany Národní aliance (jedna ze tří stran vládní  koalice), kteří se omluvili z právě probíhajícího jednání parlamentu.

"Lotyšští legionáři SS zabili 160 civilistů ve vesnici Zleku" – připomenul na svém transparentu poslanec  Andrejs Pagors. Byl za to zadržen – státní orgány toto sdělení totiž považují za provokaci proti pochodu  v den vzpomínky na SS.

Vzpomínková akce se konala také na vojenském  hřbitově ve vesnici  Lestene.

Lotyšsko patří mezi   státy, které Centrum Simona Wiesenthala kritizuje za nedostatečné vyrovnání s minulostí spojenou se spoluprací s německými nacisty. Připomeňme, že v Lotyšsku bylo převážně místními kolaboranty povražděno několik set českých Židů, kteří sem byli transportováni z Terezína.

 

Ilustrační foto, Times of Israel

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Standa

Demokracie ? Ne, fašismus !

Dnes se v Evropě i Americe mluví o euroatlantickém fašismu, ktarý rozjeli Demokraté z USA. Amerika nechce eskalovat konflikt a nedodá letadla Ukrajině. Ponouká však k tomu jiné, ti podle pokynů jednají. Slovensko a Polsko začaly dodávat Mig-29 na Ukrajinu ! My jsme vynalezli nějaký větší kulomet pro auta a dodáme ho na Ukrajinu ! Ohrožení bezpečnosti státu - Česka, Slovenska a Polska a lidem to v Česku nevadí ? Kdy pošlou naše syny a otce do války na Ukrajinu ? U Migů-29 došlo k porzčení smlouvy - je smluvně zakázáno dodávat tyto zbraně 3. stranám !! Rusko může zahájit právoplatnou odvetu !