Bude Izrael prostředníkem ukrajinského konfliktu?

obrazek
7.3.2022 12:16
Po sobotním jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Kremlu se izraelský premiér Naftali Bennett setkal okamžitě téhož dne v Berlíně s německým kancléřem Olafem Scholzem. Těžištěm devadesátiminutového jednání byly výsledky rozhovoru, který měl premiér v sobotu s Putinem, řekl v neděli večer mluvčí vlády Steffen Hebestreit. Chceme v této věci zůstat v kontaktu a našim společným cílem zůstává ukončit válku na Ukrajině „co nejrychleji, a budeme na tom pracovat ze všech sil." - stojí v prohlášení.

Vládní kruhy v Jeruzalémě uvedly, že rozhovor mezi Putinem a Bennetem v ruské metropoli o válce na Ukrajině trval tři hodiny v době, kdy Izrael koordinoval své úsilí s USA, Německem a Francií a je „ve stálé komunikaci s Ukrajinou“. Podle těchto zdrojů premiér po setkání s Putinem zavolal i ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který předtím telefonoval i s americkým prezidentem Joem Bidenem. O Izraeli se mluví jako o prostředníkovi ve válce na Ukrajině a podle zpráv médií Zelenský před několika dny požádal Bennetta, aby zorganizoval jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Izraeli.

Izrael má s oběma zeměmi dobré vztahy, ale zároveň se ocitá v konfliktu. Nechce naštvat svého hlavního spojence, Spojené státy, ale zároveň závisí na dobré vůli Moskvy ze strategických důvodů, včetně konfliktů se Sýrií a Íránem. Vládní kruhy v Jeruzalémě uvedly, že Bennett také hovořil s Putinem o situaci Izraelců a židovských komunit s ohledem na konflikt. Podle Bennettovy kanceláře se setkání s Putinem zúčastnil izraelský ministr bydlení Seew Elkin, který pomáhá s překladem, protože pochází z ukrajinského města Charkov. Je považován za kremlologa který vždy byl účastníkem rozhovorů s Bennettovým předchůdcem Benjaminem Netanjahuem a Putinem. Mezi ortodoxnímy politiky však byl kritizován, že Bennett odletěl do Moskvy v sobotu, kdy jako ortodoxní Žid mohl cestovat pouze v židovský den odpočinku sabatu jedině tehdy, kdyby šlo o záchranu lidského života.

V telefonickém rozhovoru Zelenský, který je sám židovského původu, vyjádřil zklamání za nedostatek podpory ze strany Izraele, když Bennett odmítl jeho žádosti o dodávky zbraní. Izrael má s Ruskem i Ukrajinou dobré vztahy, ocitá se ale situaci, kdy nechce naštvat svého hlavního spojence Spojené státy, ale zároveň závisí na dobré vůli Moskvy ze strategických důvodů, včetně konfliktů se Sýrií a Íránem, poukázaly německé „Všeobecné židovské noviny“.

Podle mluvčího vlády Hebestreita Scholz a Bennett se dohodli, „že zůstanou v této záležitosti v úzkém kontaktu poté co si vyměnili názory na ukrajinskou válku S ohledem na krizi na Ukrajině tamní vrchní rabín Azman Israel žádá o podporu pro Židy žijící v zemi, a to podle dopisovatele ARD z Tel Avivu je jako zacházet se syrovým vejcem opatrně, aby se nerozbilo: Tak se Izrael chová, když dojde na rusko-ukrajinskou krizi. Vláda v Jeruzalémě se zdráhá konflikt komentovat a dodávky zbraní na Ukrajinu vyloučila, protože Izrael nechce být považován za zastánce ani jedné strany. V tuto dobu přitom přichází prosba významného představitele Židů na Ukrajině, vrchního rabína Moše Reuvana Azmana, aby nenechal židovské obyvatelstvo ve své zemi na holičkách: „Ukrajinská židovská komunita je obvykle na straně Izraele, pokud je v Izraeli válka a my zemi pomůžeme. Nyní není pro Izrael snadné stát při nás i kvůli obtížným politickým vztahům s Ruskem, ale přesto žádáme Izrael o pomoc.“ 

Ve svém rozhovoru pro Jerusalem Press Club Azman naráží na odpovědnost Izraele vůči Židům žijícím na Ukrajině, kde podle odhadů tam jich je asi 400 000, z nichž asi 200 000 má nárok na občanství podle izraelského zákona o návratu. Moskva přitom omezuje íránský vliv proti Izraeli, který tak musí čelit událostem „s velmi velkou opatrností, na rozdíl od jakéhokoli jiného státu,“ uvedl v prohlášení izraelský ministr zahraničí Yair Lapid. "Ale součástí mé práce je starat se o Židy ve světě. To je také úkolem vlády, ale ta se nadále zdráhá komentovat ukrajinsko-ruský konflikt. Jedním z důvodů by mohla být silná přítomnost Ruska v Sýrii, kde Moskva omezuje vliv Íránu, ve prospěch Izraele.

Podle bývalého izraelského velvyslance v Rusku a na Ukrajině Zvi Magena, který je nyní poradcem Institutu pro studia národní bezpečnosti Tel Avivské univerzity, Rusko "respektujete vliv, který má Izrael na Blízkém východě." Vztah Izraele k rusko-ukrajinskému konfliktu by se mohl znovu objevit během inaugurační návštěvy německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbock v Izraeli, která odletěla na Blízký východ.

Poslední zprostředkovatelské úsilí izraelského premiéra Bennetta je tématem v RHEINISCHE POST: „Skutečnost, že Izrael vůbec převzal tuto diplomatickou iniciativu, byla jediným paprskem naděje o jinak černém víkendu.“ SÜDDEUTSCHE ZEITUNG však hodnotí Bennettovy šance na úspěch jako nízké: „Každý, kdo chce ukončit konflikt zvenčí, musí být buď tak silný a mocný, aby dokázal pomocí cukru a biče přesvědčit protivníka, aby se vzdal. Musí být zcela neutrální a bez vlastních zájmů, z nichž ani jedno se na Izrael nevztahuje.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.