Demonstrace seniorů je obrovskou ostudou Nečasovy vlády

obrazek
6.6.2012 09:49
Nečasova vláda rozpočtové rozhazovačnosti, korupce a zvyšování DPH si uřízla zase jednu velkou ostudu. Minulou středu v Praze na Palachově náměstí demonstrovali nespokojení senioři, kteří protestovali proti zpomalení valorizace svých penzí. Přítomni byli i zástupci tělesně postižených občanů, které bylo též slyšet. Akci svolala Rada seniorů České republiky, jejímž předsedou je Z. Pernes a Národní rada osob se zdravotním pojištěním, kterou vede bývalý poslanec V. Krása. V centru Prahy se sešlo kolem 4000 rozzlobených seniorů, přičemž demonstrace má u nás jeden smutný primát – je první svého druhu v Evropě, respektive na světě. To, aby demonstrovali (či spíše bojovali) za výši své penze senioři jako samostatná sociální vrstva, nemá nikde jinde obdobu, pouze u nás a za vlády P. Nečase.

Nečas argumentuje tím, že na rozdíl od některých dalších zemí EU, kde se valorizace zpomalila nebo téměř zastavila, jsme na tom ještě relativně dobře. Z druhé strany ujistil penzisty o ,,dočasnosti“ tohoto kroku (má platit do roku 2015), čemuž já osobně nevěřím. Premiér striktně prohlásil na obhajobu zmíněného opatření, že zachování plné výše valorizace je dnes ,,mimo ekonomickou a rozpočtovou realitu“. Zapomněl ve stejný moment dodat, že mimo ekonomickou a rozpočtovou realitu zřejmě není udílení mimořádných odměn vysokým úředníkům na ministerstvech, které se šplhají běžně do statisíců. O nich si mohou naši senioři nechat jen zdát.

Ve středu 30. 5. tak bylo v centru Prahy poměrně rušno. Senioři o sobě totiž dávali hlasitě vědět. Kromě hlavního postulátu demonstrujících, jímž je zachování stávajícího modelu valorizačního schématu, požadovalo shromáždění odklad důchodové reformy a s ním spojené vytvoření druhého spořicího pilíře a přijetí zákona o sociálním bydlení. Nespokojení demonstranti se potom přesunuli před Úřad vlády, kde předali petici obsahující výše zmíněné požadavky. Spontánně se z davu ozývaly výkřiky manifestantů a nejčastějším z nich byl ,,hanba vládě“ či ,,demisi“. Premiér Nečas ani kompetentní ministři před Úřad vlády nedorazili a dali tím jasně najevo, co si o jejich shromáždění seniorů myslí.

Nečasova vláda má totiž jiné priority – kromě dalšího zvýšení DPH od příštího roku též chystá změnu valorizačního schématu. Penze by se tak měly zvyšovat o třetinu růstu reálných mezd a o třetinu růstu cen. Nečas si od tohoto opatření slibuje, že v příštím roce ušetří na výdajích spojených s vyplácením penzí kolem 10 miliard korun. Do roku 2015 by se mělo ušetřit až kolem 48 miliard korun.

Jen připomeňme výši průměrné penze, která činila na konci března 2012 10 740 korun. Na ni však mnoho seniorů nedosáhne, je to stejné jako u průměrné mzdy člověka v produktivním věku (ve čtvrtém kvartálu předchozího roku činila 26 067 korun), na níž nedosáhne zhruba dvě třetina zaměstnanců. Jsou i někteří senioři, jež pobírají důchod, který je téměř o polovinu nižší než udávaný průměr. Dalším problémem je fakt, že důchody by se měly zvyšovat o třetinu růstu reálných mezd, jak už jsme výše uvedli. Jenže co když reálná mzda v daném roce či meziročně klesne? Bude na to pamatovat nový zákon? To by pak senioři dostali zřejmě pouze chudinský příspěvek na živobytí.

Na závěr můžeme shrnout, že demonstrace seniorů nemá ve světě obdoby a je další obrovskou ostudou stávajícího vládního kabinetu. Premiér Nečas si tak svými pseudoreformami proti sobě poštval další významnou a početnou sociální vrstvu.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.