Ivo Toman - přísavka na většině práceschopných

obrazek
26.3.2013 09:25
V pravidelném čtvrtečním pořadu M. Jílkové Máte slovo to tentokrát viditelně vřelo. Zásluhu na tom měl především podnikatel, lektor a ,,pan úspěšný" Ivo Toman. Toman se přítomnému nezaměstnanému snažil tvrdit, že je neschopný, protože skončil na Úřadu práce a vyvíjí málo úsilí, aby tuto situaci změnil. Nazval ho a téměř 600 000 dalších nezaměstnaných sociálními přísavkami, čímž urazil drtivou většinu lidí, kteří sice chtějí pracovat, ale vzhledem k situaci, která panuje na trhu práce, zkrátka nemohou najít uplatnění, neboť v průměru se hlásí na jednu pracovní pozici 15 - 20 uchazečů.

Toman tak ukázal svou pravou (asociální) tvář individualisticky založeného člověka v souladu s pravicovou mantrou ,,sytý hladovému nevěří". Jinými slovy, když já jsem úspěšný a vydělávám velké peníze, musejí i všichni ostatní, jinak jsou neschopné přísavky. 

Toman zřejmě nikdy neslyšel o sociální stratifikaci společnosti, která existuje již od starověku, kde bohatí jsou bohatí a chudí jsou chudí, protože jsou chudí. Samozřejmě při existenci určité střední třídy. Chápu, že Toman nečetl zřejmě nic o vzniku společnosti a různých kultur, nicméně každá společnost je eo ipso mnohovrstevnatá a v žádném případě není černobílá. Svět extrémně bohatých a extrémně chudých lidí chce obecně pravice. Svět, kde by neexistovala elementární solidarita.

Je na druhé straně nepochybně pravda, že existuje poměrně významná menšina, která nikdy pracovat nebude, protože ani nechce, neboť si zvykla na život na sociálních a jiných dávkách. Nicméně většina lidí práceschopná je a přistupuje aktivně ke hledání práce. Nevidím důvod, proč by záměrně tito lidé zůstávali registrováni na úřadech práce, když jim stát vyplácí podporu v nezaměstnanosti jen pár měsíců. Toman se však snažil vzbudit zcela opačný dojem, že každý nezaměstnaný vlastně parazituje na zbytku společnosti a hlavně na těch ,,úspěšných", kteří kromě svého umu, což nikdo nezpochybňuje, měli také značnou dávku štěstí. Na rozdíl od ostatních. 

Otázkou je, proč se Toman s tímto stavem nesnaží něco udělat a vytvořit nová pracovní místa, když je u vlády pravice, jejíž mantrou jsou nízké daně, hlavně firmám a podnikům. Proč nepomůže těmto dlouhodobě nezaměstnaným, pokud je to v jeho silách a samozřejmě i v jeho zájmu? To už Toman v pořadu nevysvětlil, místo toho slepě na lidi bez práce útočil, aniž by k tomu měl pádný důvod. Vážím si každého člověka, který ve svém oboru něco dokázal a je to pak zohledněno v jeho vyšším sociálním statutu. Ale pokud si takový člověk neváží práce druhých lidí, kteří se ocitli v určité fázi jejich života bez zaměstnání, tak takovým jedincem upřímně pohrdám.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Četl jsem ten článek na Parlamentních listech, kde popisovali výblitky Tomana - domnívám sei, že jeho názory a postoje připomínají  primitivního, arogantního, asociálního a duchovní stránkou bytosti nedotčeného tvora. Záhadou mi zůstavá ten fakt, jak je možné, že veřejnoprávní TV pustí do étéru kydy, které zavdávají podezření na páchání trestného činu, kdy tento tvor, píšící knihy o tom, jak účinně manipulovat druhými, se nepokrytě a zcela veřejně naváží do určité skupiny národa, kterou chce připravit dokonce o její základní lidská práva -(

Tento asociání tvor vůbec nemá ponětí o tom, proč je člověk na Zemi ... prý úspěšný podnikatel ... více takových a vypadá to, že se brzy dočkáme i povinné euthanásie, pokud nesplníme kriteria a očekávání kde jakého primitiva -(