Jaromír Novotný: Arogance „staré Evropy“ vůči prezidentovi Bolívie

obrazek
7.7.2013 12:47
V úterý odmítly úřady Itálie, Francie a Portugalska přelet bolívijského letadla s prezidentem Moralesem na palubě přes svůj vzdušný prostor, a to z údajně „technických příčin“. Prezidentské letadlo, kterým se prezident vracel domů z oficiální návštěvy Moskvy, bylo proto nuceno přistát ve Vídni, kde bolivijský prezident nedobrovolně strávil 13 hodin. Zároveň bylo letadlo prezidenta prohledáno rakouskou policií. Ve středu bylo letadlu povoleno odletět přes západní Evropu zpět do Bolívie. Jedná se o bezprecedentní porušení diplomatické imunity hlavy státu, kterou je hlava státu ve všech civilizovaných státech světa chráněna.

Jedinou výjimkou, kdy diplomatická imunita neplatí, je platný zatykač mezinárodního soudního dvora v Haagu a pokud vím, takový zatykač je v současnosti vydán jen na prezidenta Súdánu. Dle pátečního vyjádření španělského ministra zahraničních věcí, cituji z britské televize BBC: „Řekli nám, že je na palubě Snowden.“ Bolívijský prezident Morales ještě před vystoupením španělského ministra zahraničí kritizoval evropské země, že vyšly vstříc USA, a donutily ho kvůli Snowdenovi přistát.

V Latinské Americe se zvedla vlna solidarity nevyšších představitelů zemí tohoto kontinentu s prezidentem Bolívie. Byl dokonce svolán summit prezidentů těchto zemí. Latinskoamerické země vnímají tento postup „staré Evropy“ jako recidivu kolonialistického přístupu k sobě. Zcela jistě to nijak nepřispěje k rozvoji hospodářských vztahů mezi Jižní Amerikou na straně jedné a „starou Evropou“ a USA na straně druhé. Za současné hospodářské krize v zemích eurozóny to není nijak povzbudivá vyhlídka. Škoda, že si to vedoucí představitelé těchto zemí neuvědomili, neodmítli nátlak a nezachovali se jako suverénní představitelé svých zemí. Vzájemným vztahům s Jižní Amerikou by to jenom prospělo.

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.
Klíčová slova: Bolívie, EU, zahraniční politika

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.