Jaromír Novotný: EU otevřela dveře k velké válce na Blízkém východě

obrazek
30.5.2013 08:16
Země EU se v pondělí nedohodly na společném stanovisku ohledně pokračování zbrojního embarga vůči Sýrii. Tím pádem platnost embarga vyprší koncem měsíce a od 1. června již nebude nutné ilegálně organizovat dodávky zbraní syrské „demokratické opozici“ přes prostředníky. Jsem přesvědčen, že zbraněmi plně naložené kontejnery pro sunnitské fundamentalisty jsou již připraveny k expedici…

Na vyzbrojování sunnitských radikálů a jejich vzrůstající počty na bojišti v Sýrii zareaguje nepochybně Írán a pravděpodobně i Rusko. Konec konců na straně vládních sil již dnes bojuje libanonský šíitský Hizballáh (dlouhodobě podporovaný Íránem) a nebyl bych vůbec překvapen, kdyby se na straně vládních sil objevily jednotky íránských dobrovolníků. Konflikt tak bude více a více internacionalizován a bude nabývat větších rozměrů a intenzity. To nutně vyvolá další exodus obyvatel Sýrie. 

Uvědomují si nepoučitelní politici, zejména z Velké Británie a Francie, že absorpční potenciál západoevropských zemí přijmout další vlnu emigrace z islámského světa je již na limitní hraně? Poslední reakce obyvatelstva ve Velké Británii a ve Švédsku to názorně dokládají.

Na závěr cituji, co nedávno řekl k Blízkému východu uznávaný bývalý ministr zahraničních věcí USA, Henry Kissinger: „Neslyšíte-li válečné bubny, pak jste hluší“.

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Máte bohužel pravdu, pane.

Nejsem obeznámen blíže s tím státem, ale vsadím poslední kecky, že tam byla stejná "demokracie či diktatura po islámsku" jako kdekoliv jinde v Alláhových krajinách. Řádově ani lepší, ale ani horší. A může to vyřešit pouze čas. Tedy přirozená výměna několika generací, nikoliv stále dokonalejší zbraně.

To, že se do toho nadrbala EU, je tragické a nepomůže ona Šalamounská výmluva, že se jednotlivé státy mohou zařídit po svém. Dodávky zbraní budou promptně a dobře zaplaceny, díky podpoře "ropných emirátů". Takže, kdo by odolal, že?

Nikdo si úmyslně "nevšiml" také toho, že ona "opozice" je složena z nejrůznějších placených žoldnéřů a po eventuálním "vítězství" se budou rvát dál. Strýček Sam svou angažovaností zde chce zabít dvě mouchy jednou ranou: Bude mít zaměstnání pro své žoldáky, co se po útěku z Afghánistánu nemohou objevit v USA, protože už mají to zabíjení v krvi. A také se tím zřejmě dosáhne, aby jediná námořní základna Ruska ve Středozemním moři prostě nebyla.

To je, oč tu běží.